„hvg.hu: Múlt heti sajtótájékoztatóján azt állította, hogy a Fidesz felszedte a demokrácia alapjait Magyarországon. Ezt komolyan gondolja, vagy inkább a kampány egyik hívószavának szánta?
Kovács László: Sajnos nem én gondolom, vagy állítom ezt, hanem a tények bizonyítják. A választás óta eltelt néhány hónap alatt Orbán Viktor a tényleges kormányzás, az ország problémáinak enyhítése helyett saját hatalmának betonba öntésére összpontosított. Bizalmi emberét jelölte köztársasági elnöknek, alkotmánybírónak, az Állami Számvevőszék élére, a médiahatóság elnökének, azaz lényegében minden olyan posztra, amely a demokrácia szelleme és szabályai szerint semlegességet, pártoktól való függetlenséget kívánna. Az elmúlt húsz évben a parlamenti pártok teljes egyetértése volt szükséges az alkotmánybírók vagy a közszolgálati médiát irányító testületeket elnöksége tagjainak jelöléséhez. Ezt a demokratikus szabályt megszüntették. Gondolom nem meglepő hogy a kétharmados többségben levő Fidesz-KDNP frakciók Orbán Viktor valamennyi jelöltjét elfogadták, az ellenzéki pártokat pedig a jelölési folyamatból lényegében kizárták. (...)
hvg.hu: Ehhez hozzátartozik, hogy a Fidesz egy lerobbant gazdaságú országot vett át, ebből nem lehet egyik napról a másikra aranyat varázsolni. Az önkormányzati választási kampányban az MSZP az ellensúlyt helyezte a középpontba. Ettől mit remélnek?
K.L.: Az önkormányzati választások mindenkori tétje az, hogy az emberek élet- és munkakörülményei, a lakóhelyük által kínált gyermekgondozási, oktatási, egészségügyi és szociális, művelődési és szabadidő eltöltési lehetőségeik hogyan alakulnak. Ezekre ugyanis az önkormányzatok közvetlenebb befolyással vannak, mint a kormányzat politikája, mely inkább csak a kereteket biztosítja. Most azonban az önkormányzati választásoknak Magyarországon van egy sajátos, de nem kevésbé fontos tétje is. Az, hogy képesek lesznek-e az önkormányzatok a kormányzati túlhatalommal szemben, a demokrácia megvédése érdekében ellensúlyt képezni. Meggyőződésem szerint ezt az ellensúlyt elsősorban a legkövetkezetesebb ellenzéki párt, az MSZP tudja biztosítani. Ezért tartom fontosnak a szocialista és az általunk támogatott független jelöltek minél jobb szereplését.
A Fidesz láthatóan igyekszik valós szándékait az önkormányzati választásokig titokban tartani. Tisztában vannak ugyanis azzal, hogy ha osztogatást ígérnek, akkor a befektetőket, a nemzetközi pénzügyi köröket riasztják el az ily módon könnyen csődhelyzetbe kerülő Magyarországtól. Ha azonban elismerik, hogy a felvállalt hiánycsökkentés miatt nem tudják betartani a hangzatos ám megalapozatlan választási ígéreteiket, akkor a választók fordulhatnak el tőlük. Megpróbálják ezért az időt húzni, s mindkét irányban fenntartani a reményt. Ezt szolgálta például Orbán Viktor nyugdíjasoknak írt levele. A cél az volt, hogy elhitessék a nyugdíjasokkal: törődnek velük, fontosnak tartják sorsuk alakulását, érdekli őket a véleményük. Ugyanakkor a konkrét kormányzati elképzeléseket, csak a válaszok összegzése, azaz az önkormányzati választások után kelljen ismertetni.”