A jövő elkezdődött?

2010. szeptember 07. 14:18

A nemzetgazdasági miniszter szerint 2030-ra túlszárnyaljuk az EU-országok átlagát. A cél szép és biztató, ám nem árt az óvatosság.

2010. szeptember 07. 14:18

„A nemzetgazdasági miniszter szerint hazánk 2030-ra túlszárnyalja az EU-országok átlagát. A cél szép és biztató, ám a hosszú távú tervek esetében nem árt az óvatosság. Hogy miért, annak szemléltetésére íme, néhány példa.

Valamikor 1975-ben egy párt úgy vélte, hogy hosszú távú programnyilatkozat elkészítésével és a széles nyilvánosság elé tárásával kellene egyre jobban elbizonytalanodó híveinek elszántságát fokozni. Nos, az MSZMP e dokumentuma, mert természetesen ő ez az »egypárt«, sok minden más mellett például azt tartalmazza, hogy 1990-re a reálbéreknek másfél-kétszeresére kell nőniük, ami – ha középarányost veszünk, akkor – 75 százalékos növekedés tizenöt év alatt. És ez az azt megelőző tizenöt év trendjei alapján egész valószerűnek is látszott. Ha sikerült volna elérni, ezzel 1990-re az akkori Európában nagyjából abba a státuszba kerültünk volna, amit a nemzetgazdasági miniszter most 2030-ra lát elérhetőnek. Az eredmény ismert: 1990-re a reálbérek nemcsak, hogy nem nőttek 75 százalékkal, de közel tíz százalékkal alacsonyabbak voltak, mint 1975-ben. (...)

Ám az 1975-ös programnyilatkozat tragikomikus kudarcát is az okozta, hogy készítői szintén azt hitték, a jövő elágazásmentes. Megdöbbentő, hisz éppen akkor szerelték rá buzgó kezek hazánkra azokat a globális kifosztószivattyúkat, amelyeket 1975 és 1988 között az adósságcsapda, 1988 óta pedig, ennek következményeként, a hazánk területén ideiglenesen állomásozó multinacionális vállalatok által működtetett profitcsapda jelenít meg. Az 1972 és 1978 közötti nettó erőforrásbevonás tízmilliárd dollár volt, ám ezért eddig százötvenmilliárd dollár kamatot fizettünk, adósságunk mégis százmilliárd dollárral több, mint akkor volt. Az eredetileg felvett tőke »mindössze« 25-szörösét fizettették vissza velünk. A következő húsz év kormányai persze dönthetnek úgy, hogy továbbra is törlesztjük majd e hiteleket, csak az a baj, hogy ehhez a húsz évben már az eredeti összeg százszorosát, ezermilliárd dollárt kellene visszafizetni. Ez azonban maximum egy évtizeden belül nem annyira felzárkózáshoz, hanem inkább fizikai megsemmisüléshez vezetne.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
érdeklődő
2010. szeptember 08. 08:44
Szerintem matolcsy ezen térkép szerint értette, amit mondott. http://www.talaljuk-ki.hu/index.php/imagecatalogue/imageview/193/?RefererURL=/article/articleview/101/1/16/ Vagy például nézzük lengyelország színét az alábbi térképen: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Gdp_real_growth_rate_2007_CIA_Factbook.PNG
gabuci
2010. szeptember 08. 00:45
73 éves leszek (ha megérem) Tudom mi hiányzott eddig, a jóvőkép.
bogla
2010. szeptember 07. 19:36
Aki nem érti mi az a jövedelem-szivattyú, amelyről BL mindig beszél, annak javaslom, hogy nézze meg az az MNB honlapján, a fizetési mérlegben, ott látható, milyen hatékonyan működik: csak az EU-hoz csatlakozásunk óta a tőkesoron 44 milliárd – 44 000 000 000€ – EURÓ ment ki az országból. Hogyan röpül be ennyi pénz az országba? Erre nincs gazdasági megoldás, most már itt lenne az ideje ezt belátni!
gross
2010. szeptember 07. 18:15
Bogár Lászlónál a számok sem mindig stimmelnek, nemhogy a következtetések. Mindig is magas kamatot kellett fizetnünk az államadósság után, persze, de matematikailag le lehet vezetni, hogy most miért annyi az, amennyi.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!