A Szent István-hagyomány és augusztus 20-a

2010. augusztus 21. 13:10

A baloldal számára István elsősorban ma is inkább modernizátor, semmint hittérítő.

2010. augusztus 21. 13:10
„Az 1945 utáni egy-két éves átmeneti időszakban a Szent István-napi ünneplés az új hatalom és a vele szemben álló erők küzdelmének szimbolikus csataterévé vált. E harc fő szereplője Mindszenty József hercegprímás volt, aki beszédeiben a háború utáni ország anyagi és erkölcsi nyomorúságával ismételten István alkotásainak nagyszerűségét állította szembe. Az 1947. augusztus 20-ai körmeneten újból több százezren -- a sajtótudósítások szerint mintegy félmillióan -- vettek részt. A kormányzat számára ez olyan fenyegetőnek tűnt, hogy a következő évben nemcsak Mindszentyt tartóztatták le és ítélték el koholt vádak alapján, hanem megkezdték augusztus 20-a deszakralizálását is. A szokásos körmenetet a rendőrség 1948-ban már nem engedélyezte. Az 1947-es útvonalon - a Bazilikától az Andrássy úton át a Hősök teréig - a Magyar Dolgozók Pártja ehelyett az »új kenyér ünnepét« rendezte meg. Bár ilyeneket már 1945 előtt is tartottak, azok nem álltak szemben István vallásos kultuszával. Rákosi célja viszont éppen ennek a lerombolása volt. Az ennek szolgálatába állított új történetpolitikai interpretációban, melynek kidolgozását Molnár Erik vállalta magára, Szent István állama olyan »osztályállammá« minősült, amely »az ország meghódított őslakosságának s a behurcolt rabszolgáknak a féken tartására jött létre«, s amely »a magyar dolgozók osztályalávetésének az eszköze« volt. (...)

1989-től augusztus 20-a ismét Szent István ünnepe, 1990-től pedig elsőszámú állami ünnepünk. Akkori miniszterelnökünk, Antall József 1992-ben úgy látta, hogy Szent István mának szóló legfontosabb üzenete »a mindennek alapjául szolgáló nemzeti függetlenség«. Az ország 2000-es honatyái, akik az államalapítás ezeréves évfordulója előtt külön törvénnyel is tisztelegtek, viszont azt hangsúlyozták, hogy »Szent István megkoronázásával a magyar nép a keresztény hitben egyesült Európa népeivel. Azóta Magyarország a keresztény Európa szerves része. Ez biztosította a magyarság fennmaradását és évszázadokon át betöltött meghatározó szerepét. Magyarország ma is Szent István államalapító művén nyugszik.« Nem kétséges, hogy a mostani és a következő évek ünnepléseinek alaptónusát is ez az értelmezés fogja meghatározni. Ugyanakkor jól érzékelhető az is, hogy a baloldal számára István elsősorban ma is inkább modernizátor, semmint hittérítő, miközben a jobboldalhoz kötődő szubkultúrákban erősödni látszanak Szabó Dezső István-ellenes, »pogány« nézetei.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
marko11
2010. augusztus 21. 16:34
Romsics a Népszavában! NO COMMENT! (Maga a Népszava és Népszabadság lapok léte jól jellemzi a magyar rendszerváltást. Az egykori munkás napilap, majd szakszervezeti lap a nagytőke lapja lett. A Népszabadság elődjének, a Szabad Népnek pedig legalább nevet kellett változtatni '56 után!)
==T==
2010. augusztus 21. 16:32
Olvastam pár írást, hogy az egész Szent István mítosz hamis. A Habsburgok - I. Lipót - kezdték el "sztárolni", és az intelmeit is vélhetően a XII. században írták bajorföldön. A Szent-Jobb is sok száz évvel István halála után került elő valahonnan Dalmáciából.A finnugor rokonsághoz hasonlóan ezt is azért dobták be, mert megfelelt az érdekeiknek. Az Árpád-házi királyok alattt, ill. utánuk I. lipótig főleg I. Szent Lászlónak (később Hunyadi Mátyásnak)volt nagy kultusza, róla szólnak mondák, csodatevő történetek. Nem is lehetezen csodálkozni, hiszen István tulajdonképp kivégeztette szinte minden rokonát, és Imre halála miatt idegen kézre (Orszeoló Péter) játszotta az országot. Az Árpád-ház többi tagja az általa megvakíttatott Vazul utódai közül került ki.
Kündü
2010. augusztus 21. 15:54
Romsics egy Kecskemét melletti kiskun falu, Homokmégy fia. Nagy tudású történész, de erősen balra tolódott. Nem javasolnám a kiskun falu meglátogatását mostanában, mert valamelyik turanid fejszét vagy kaszát ragadhat....
szamárfül
2010. augusztus 21. 15:46
azért meghallgatnám a professzor úrnak a baloldali szubkultúrákról älkotott nézeteit is - pláne egy népszavában. hogy úgy mondjam, nem az ország első számú történészéhez méltó dolog a nem létező balos progresszivitás és az elmebeteg szélsőjobber körök összevetése egyazon mellékmondatban...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!