„- Számít arra, hogy néhány ügyben a politikain túl előkerülhet a büntetőjogi felelőssége is?
- A legtöbbet emlegetett BKV-ügyben sem kerestek meg eddig a nyomozók. Nyilván nem látták szükségesnek, mert a fővárosi vizsgálóbizottság előtti meghallgatásom iratait átadtam a hatóságoknak, abban benne van minden, amit erről el tudok mondani. Azzal valóban fenyegetőzik a Fidesz, hogy lesznek még ügyek, de ez is országos jelenség. Több baloldali polgármesterrel beszéltem az utóbbi hetekben: egy sem volt közöttük, akit ne fenyegettek volna meg nyilvánosan azzal, hogy büntetőeljárás vár rájuk. Nekem nem volt és soha nem is lesz kifogásom az ellen, ha a rendőrség nyomoz és végzi a dolgát. Azzal van bajom, amikor Papcsák Ferenc elszámoltatási biztosként, mint egy politikai ügyész, vizsgálatokat rendel meg vagy listákat köröztet ellenséges cégekről. Ez nem illik bele a jogrendbe, és ez engem leginkább a Kádár-féle munkás-paraszt kormány leszámolási akcióira emlékeztet. Nem helyes, ha a politika ilyen módon direkt megrendeléseket fogalmaz meg, és a másik felet fenyegetve, a büntetőpolitikát próbálja befolyásolni.
- Más területen is magabiztos az új kormány. Miként értékeli az utóbbi két hónap »forradalmi építkezését«?
- A kádári forradalmi munkás-paraszt kormánnyal való analógia annál is inkább áll, mert a Fidesz-kormány is forradalmi retorikával operál. Ennek a következménye az új médiatörvény, a cenzúrahatóságként is eljáró médiahatóság, amely immár a sajtószabadságot is korlátozhatja. Eközben lényegében lefejezték az egész államigazgatást, pártkatonákat ültetnek eddig független szervezetekbe. A nyugat, Európa számára teljesen érthetetlen, ami történik, nekem viszont túlságosan is ismerős. Amit forradalomnak neveznek, az retorikáját és eszközeit tekintve is egyfajta ellen-rendszerváltás, amely a kádárizmus korai időszakára hasonlít. Egy húszéves demokratikus időszakot és a 1989-es jogállami forradalmat akarják kitörölni a magyar történelemből. Ez elfogadhatatlan, és szerintem Orbán Viktor, aki a rendszerváltásnak egyik meghatározó figurája volt, ezzel önmagát és a Fidesz indulását tagadja meg. Orbán azt ismerte fel, hogy a kádárizmusnak hatalmas bázisa van Magyarországon. Sokan sírják vissza a számukra biztonságot és a fiatalságukat jelentő időket. Orbán gesztusai, paternalizmusa ezt a kort hozza vissza, benne az osztályellenséggel szembeni harccal. A Fidesz narancsszínű kádárizmust épít, amelyhez a többpártrendszert csak díszletnek tekintik. Létrehozzák az állami irányításnak azt az intézményrendszerét, ami miatt egyre kisebb lesz a lehetősége annak, hogy egy ellenzéki erő megerősödjön. (...)
- Belenyugodott, hogy Tarlós lesz az utódja?
- Mivel egyetlen igazán erős kihívója sincs, Tarlós relatív többséggel győzhet. Ő egy tisztességes, felkészült ember, becsülöm, amiért ellenzékben végigcsinálta az elmúlt négy évet. A probléma vele az, hogy nem fejlesztő, nem gazdaság- és infrastruktúrafejlesztésben gondolkodó ember, inkább a működtetés és a politikai alkuk érdeklik. Ebből a szempontból mindenben az ellentétem. Lehet, el kellett jönnie ennek az időnek, amikor ezt a mindenben más típust kipróbálja a város. Ugyanakkor én nagyon féltem ezt a multikulturális, nyitott, kozmopolita életet, ami kialakult, ezt nagyon könnyű elrontani. De remélem, nem ezt az utat választják, bár az alternatív színházak mostani bedöntése ebbe az irányba mutat. Számomra a város a legfontosabb, ezért egy sikeres utódban vagyok érdekelt. Ha valaki olyan jönne, aki nálam jobban csinálja, azzal Budapest nyerne. Nem szeretném viszont, ha az utódom azt bizonyítaná, hogy lehet ezt rosszabbul is csinálni.”