Szijjártó Péter elárulta, kulcskérdésről egyeztetett telefonon Orbán Viktor Putyinnal
A magyar külügyminiszter tárgyalt Alekszej Lihacsovval és Alekszandr Novakkal is.
Az energiabiztonság közös érdekünk. Oroszországnak legalább akkora szüksége van rá, mint Magyarországnak és Európának.
„Az elmúlt harmincöt évben a Gazprom Magyarország egyik legnagyobb energiaellátójává vált, 2009-ben 7,6 milliárd köbméter gázt szállítottunk, amivel Magyarország a hatodik legnagyobb európai exportpiacunkká nőtte ki magát. Az orosz-magyar energiapartnerség viszonylag stabil volt, amióta csak elkezdtünk Európa számára gázt szolgáltatni. A hidegháború évei alatt, a Szovjetunió felbomlásán és Oroszország összetett piacgazdasági átalakulásán át, valamint a közép- és kelet-európai országok EU-csatlakozása során országunkból magyar vállalatoknak és fogyasztóknak szállítottunk földgázt. E nehéz idők során a Gazprom minden politikai és gazdasági nehézség ellenére megbízható partner maradt. A mostani magyarországi politikai változást követően nagy várakozással tekintünk új budapesti partnereinkkel történő munka elé - azzal a céllal, hogy a magyarországi energiaellátás és gázbiztonság területén megalkossuk e jó kapcsolat folytatásának kereteit. (...)
Az energiabiztonság közös érdekünk. Oroszországnak legalább akkora szüksége van rá, mint Magyarországnak és Európának. Az Európához hasonló gázimportőr-térségek számára az energiabiztonság két fő tényezőn múlik: a megbízható szállításokon és a gazdaságos árakon. Ugyanakkor a Gazprom számára az energiapiacok biztonsága alapvetően a kiszámítható keresleten és a tisztességes fizetésen múlik. Teljesen nyilvánvaló, hogy Oroszország és Európa egy hajóban evez, amelyben mindkét fél egymásra van utalva.
Meggyőződésünk, hogy minden szükséges előfeltétel rendelkezésre áll ahhoz, hogy Magyarországgal folytassuk szoros együttműködésünket. Komoly várakozással tekintünk az új kormánnyal való együttműködésre a kétoldalú energiakapcsolatok további erősítése céljából. A következő évtizedekben az átláthatóság és a konstruktív párbeszéd lesz partneri kapcsolataink alapja a kormányzatok, az üzleti szféra és ügyfeleink között, vagyis azon szereplők között, akik a biztonságos, megbízható és versenyképes árazott energiaellátás érdekeltek.”