Amikor Orbán Viktor a szabadságról kezdett beszélni

2010. június 10. 19:50

Az első gazdasági akciótervvel a Fidesz újra polgári párt lett - ami nem, nem szegényellenességet, hanem éppen a magyar állam középosztály-ellenességének végét jelentheti.

2010. június 10. 19:50

Magyarország most valóban mintha fordulóponthoz érkezett volna. Csak nem úgy és nem azért, amit a kormánypárt mond - de mégis általuk. Tudjuk ugyanis, hogy a Fidesznek mind a korábban hangoztatott elképzelései, mind a választási programja eltért a most bejelentett intézkedésektől, amelyeket a kényszer, tehát egy jelentős részben nyilván az IMF és a hitelezők elvárásai szültek. Ennek ellenére a miniszterelnök, a párt és a kormány is azonnal beállt az újonnan adaptált elképzelések mögé, és politikai filozófiájukat is rögtön hozzáigazították ahhoz.

Így most olyan dolgokat hallhatunk saját fülünkkel, amiket eddig alig. Családi és egyéni szabadságjogokról beszélnek, arról, hogy az államnak itt és itt nincs keresnivalója. És bár a pálinkafőzés mint szabadságharc elsőre komikus, tálalása mégis kissé emlékeztet az USA-ban a fegyvertartási jog megvédéséért való küzdelemre - a mögötte meghúzódó elgondolás a közösségek, családok és egyének régi, hagyományos jogáról mindenképpen hasonlít.

A kulcsmondat a következő (Orbán válasza Schiffer Andrásnak a vitában): "Nem elosztási kérdés, hanem szabadságkérdés az, hogy valaki mit kezdjen a bevételeivel." Ez az, ami a fordulópontot jelenti, nem pedig a forradalmasdi és nemzeti együttműködésesdi! Az a fajta gondolkodás és beszédmód jelent ezzel meg a politika és a hatalom kellős közepén, amely az egyént és a közösségeket, az ő jogaikat és érdekeiket helyezi minden, így az állam elé is. Persze, hogy ebből mi valósul meg és mennyire is lesz ez hiteles, természetesen egy teljesen más kérdés, legfőképp a jövő kérdése.

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pierre bayle
2010. június 11. 08:46
Így van. Polgári az a politika, amely a csóróbbaktól elvesz és a módosabbaknak adja. Az én egyetemi mikroklímámban ez azt jelenti, hogy kábé egy tizessel csökken az adjunktusi fizetésem, amit megkap a (nálam sokkal kevesebbet dolgozó) docens és prof. Mi köze ennek a szabadsághoz? Durva és igazságtalan középosztály-politika, oszt jónapot.
Józan
2010. június 11. 01:13
Ez a politika semmiben nem más mint amit a Fidesz 1998-2002 között csinált... Talán csak abban, hogy most még diktatórikusabban akarnak kormányozni!
tbb
2010. június 10. 21:37
Jó írás. És nem értem, hogy jobbernek látszó kommentelőknek mi bajuk van vele.
miloka
2010. június 10. 20:10
Panyi! Miért írsz olyanról amiről fogalmad sincs? "Nem elosztási kérdés, hanem szabadságkérdés az, hogy valaki mit kezdjen a bevételeivel." Ha te ezt nem érted, a te bajod. Mi értjük.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!