Az álhírek terjesztésével a vesztünkbe rohanunk: ijesztő gyakorlat terjed a közösségi oldalakon
Négyből három hírt anélkül osztanak meg a felhasználók, hogy elolvasnák. Íme, az álhírek terjedésének pszichológiája.
Sajátos duett alakult ki a Blikk lapigazgatója és a Mandiner főszerkesztője között.
„Nagyjából már a beszélgetés második percében kiderült, hogy Papp Gábor, a Blikk csoport lapigazgatója tulajdonképpen még az internet előtti időkben él. »Az információ, amit én kapartam ki az enyém, akinek kell, fizessen érte!« - hirdeti. Ebben a felállásban Balogh Ákos Gergely és az általa képviselt Mandiner.hu azonnal a »gyanús« kategóriába került, hiszen anyagaik jelentős része a máshonnan »lopott« információk összefoglalása, átcsomagolása, értelmezése.
Sajátos duett alakult ki PG és BÁG között. Az előbbi leginkább azt ismételgette, hogy őket komoly veszteség éri híreik átvétele miatt, miközben az utóbbi arról beszélt, hogy ők ugyan rendszeresen szemlézik néhány lap írásait, de a Blikk nincs köztük, hiszen bulvárral nem foglalkoznak. A beszélgetést vezető Alföldi Zoltán (ATV) csak nagy sokára vonta be az addig békésen üldögélő Bodó Balázst, aki ugyan mondott néhány (tőle megszokottan) okos szót a nyilvánosságról, információszabadságról és efféléről, de ez nem rendítette el sem a Papp Gábort, sem a vele közös nevezőn levő Alföldit.
Elgondolkodtató, hogy 2010-ben a hazai médiaelit egyes képviselői (nyilván nem csak Papp és Alföldi) mennyire nem értik mi a különbség az információ és a szellemi tulajdon között. Visszasírják azt a korszakot, amikor még kivételezett helyzetben volt a média, az újságírók határozhatták meg mi fontos és mi nem, a kiadók szabadon birtokolhatták és adagolhatták az információkat.
Óriási elmaradásunkról tanúskodik, ha egy vita ma arról szól, szabad-e más információit feldolgozni. Tudomásul kellene venni, hogy az információk gyűjtése, szűrése, feldolgozása ugyanúgy újságírás, mint az eredeti információk felkutatása. Nem az agytalan másolásról, a »kopipészt újságírásról« beszélek, hanem arról a tevékenységről aminek eredményeképpen az eredeti információk kiegészülnek, új kontextusba kerülnek.”