„– A Fidesz meggyőző fölénnyel, több mint kétharmaddal nyerte meg az országgyűlési választásokat. Vannak, akik ebben veszélyt látnak, mások lehetőséget. Veszélyt a demokrácia intézményeire nézve, illetve lehetőséget a gazdaság talpra állítására. Ön melyik véleményt osztja?
– Mint gazdasági vezető, úgy látom, hogy az eredmény lehetőséget ad olyan döntések megszületésére, amelyeket korábban, a kétharmados többség hiányában nem lehetett meghozni. Úgy tapasztalom, a piacok is kedvezően fogadták az eredményt.
– A Fidesz szerint elsődleges a növekedés feltételeinek megteremtése, az egyensúly biztosításával eztán is ráérnek foglalkozni. Önnél is ez a sorrend?
– Örök dilemma, hogyan lehet a pénzügyi válságot úgy kezelni, hogy közben a gazdaság élénküljön. A pénzügyi egyensúly érdekében végrehajtott nagyon gyors beavatkozások tovább mélyíthetik a gazdasági válságot. De nemcsak az egyensúly a fontos, hanem az is, hogy ennek elérése közben az emberek elfogadható színvonalon éljenek, és a cégek is prosperáljanak. A kettőt nem könynyű szinkronba hozni, ez a nehéz feladat vár most az új kormányra. Meg kell tenni olyan lépéseket, amelyek adott esetben növelik a hiányt, de csak olyat, ami megmagyarázható a befektetők számára, mert középtávon kimutatható előnyökkel jár. Ilyen a nagy ellátóendszerek átalakítása vagy az állami vállalatok rendbetétele. Önmagában a hiány növelése a nemzetközi pénzvilág számára biztosan nem elfogadható.
– Milyen konkrét intézkedéseket tart a legsürgetőbbnek?
– Az önkormányzati rendszerben és az egészségügyben már rég eljött az ideje a változtatásnak. A két rendszer annyiban hasonlít egymásra, hogy nem a megfelelő szolgáltatást nyújtják a hozzájuk fordulóknak. Másban viszont különböznek. Az önkormányzati rendszerben egyértelműen pazarlás folyik: egy ekkora struktúrát, a 3200 önkormányzattal, számtalan intézménnyel talán nálunk tízszer akkora ország sem tudna hatékonyan működtetni. Az egészségügyben bizonyos területeken forráshiány van, miközben, véleményem szerint, túl sok a kórház, és jelentős összegek kerülnek felhasználásra nem kellően kihasznált műszerkapacitások létrehozására. Mindemellett nem kap kellő figyelmet a megelőzés sem. E két területen azonnal neki kell látni a reformoknak.”