„Már most, a választások előtt elkezdődött a jobboldali nemzeti „agymosás”. A Jobbik választási programjában is szerepel: alkotmányban védelmeznék a turult meg az árpádsávos zászlót. A Fidesznek is kedves jelképei ezek.
– A Fidesz korábbi kormányzása idején – például amikor a Szent Koronát áthurcolta a Parlamentbe – hódolt a szimbolikus politikának. Ami eltereli a figyelmet a valódi gazdasági, társadalmi gondokról. Ráadásul a Fidesznek az úgynevezett kultúrpolitikában különösen nehézséget okoz, hogy az értelmiség a világon mindenhol a liberalizmus felé hajlik. Vannak liberálisok, akik inkább a szociális elveket hangsúlyozzák, mások a konzervatív eszméket, alapvetően mégis szabadelvűek és szabadgondolkodók. Az igazán jó színvonalú értelmiség nálunk is liberális.
Ezt erősen vitatnák az ellenoldalon.
– Meg kell nézni, kik azok az íróink, társadalomtudósaink, akiket külföldön is jegyeznek, akiket a legtöbb nyelvre lefordítanak, akik nemzetközi díjakat kapnak. Ők alapozzák meg az ország szellemi presztízsét. Németországnak, Franciaországnak vagy Angliának van jó színvonalú konzervatív értelmisége. Nálunk csak csekély számban. A hazai jobboldal nem konzervatív, hanem populista, nacionalista – sok kádári „beütéssel”. Valódi konzervatív kormány amúgy nem a pártpropagandát támogatná a kultúrában, hanem a színvonalat.
(...)
Ön nemrég a Spinozában előadást tartott a honi politikai életről. Arról is beszélt: helyesli az MDF és az SZDSZ összefogását.
– Én ma bennük látom a demokratikus közepet. Úgy vélem, az értelmiség egy része rájuk fog szavazni.
(...)
Ha már a történelmi idoloknál tartunk: Orbán Viktort többen Gömbös Gyula „politikai reinkarnációjának” tartják.
– Marhaság! Hogyan lehet Orbánt egy olyan fasisztához hasonlítani, mint Gömbös? Tisztában vagyok a Fidesz-vezér hatalmi ambícióival, de antiszemita, rasszista szöveget még nem hallottam tőle.
(...)
Gondolja, hogy a Fidesz ezért inkább nem kötne koalíciót a Jobbikkal?
– Ha szövetségre lépnének is, a Fidesz esetleg ugyanúgy megpróbálná letarolni a Jobbikot, mint annak idején a kisgazdákat. Ha ez nem sikerülne nekik, akár bele is roppanhatnak: szétesne a még egyben tartott szavazóbázisuk. De az sem zárható ki, hogy a Fidesz hatalmi érdekből mással lép koalícióra. Most még elképzelhetetlen, hogy adott esetben az MDF-hez, az SZDSZ-hez vagy akár az MSZP-hez közeledne. Ám a politikában soha ne mondd, hogy soha. Ma sokan tartanak attól, hogy jobboldali váltás esetén antidemokratikus fordulat következik. Megtörténhet, de nem szabad prejudikálni. Nem tudhatjuk előre, ki hogyan fog cselekedni. Ha folyton azt sulykoljuk, hogy a Fidesz kirekesztő és diktatórikus lesz, akkor tényleg az lesz. A demokratáknak azt kell képviselniük: a jobboldaltól is demokratikus kormányzást várnak.”