Egyházi iskolák és politikai szocializáció

2010. február 21. 14:56

Világos, hogy az egyházi iskolákból jönnek a fiatal jobboldali, illetve szélsőjobboldali politikusok.

2010. február 21. 14:56
A szociológusok már eddig is felhívták a figyelmet az egyházi középiskolák szerepére a politikai szocializációban. Különösen hasznos elolvasni Halasi Endre tanulmányát  a Kommentár 2008/1 számában. A szerző ugyan a tanulmány végén azzal próbál érvelni, hogy az egyházi iskolákban a diákok nagy többsége jobboldali politikával szimpatizál, leginkább az iskolában tanultak hatására, de hozzáteszi, hogy nincs ok aggodalomra, mert „ezek a szocializációs hatások a társadalom kisebb szeletét érik csak el: a 37 800 egyházi középiskolában tanuló diák ugyanis … az összes magyar középiskolásnak csupán a 8,6 százalékát jelenti.”

Kezdjük azzal, hogy 2008-ban „Magyarországon 11 egyházi óvoda, 176 általános iskola, 100 gimnázium és 26 szakképző iskola működött. Egyházi általános iskolába a gyerekek 5, gimnáziumba 16, szakközép-, illetve más szakképző iskolába és óvodába 2-3 százaléka jár. Tehát nem 8,6 százaléka a diákoknak, hanem 16 százaléka, és a számok minden évben nőnek. Csepregi András, az Oktatási és Kulturális Minisztérium Egyházi Kapcsolatok Titkárságának vezetője szerint „2003-ban 81 ezer, 2004-ben 84 ezer, 2005-ben 87 ezer, 2006-ban 89 ezer, 2007-ben pedig 91 ezer tanuló járt egyházi iskolákba. Ezekben az egyházi iskolákban tanuló diákok számára 30,4 milliárd forint alapnormatívát, és a zárszámadási kiegészítéssel együtt 21 milliárd forint kiegészítést biztosított a költségvetés .”

Nem kell ahhoz szociológusnak, de még magyarnak sem lenni, hogy világos legyen, ezekből az egyházi iskolákból jönnek a fiatal jobboldali, illetve szélsőjobboldali politikusok. Nemrég a katolikus Die Presse közölt egy igen kemény hangú cikket Gregor Mayer és Bernard Odehnal tollából, amelyben rámutatnak arra, hogy a szélsőjobb vezetői „konzervatív keresztény családokból származnak” és ezek a fiatalok „konzervatív egyházi iskolákba jártak.” Én magam is írtam erről a Károli Gáspár Református Egyetemen tanuló két jobbikos politikusról szóló cikkemben.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 55 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
marós
2010. február 22. 07:37
A galamusok beszálltak a kampányba. Nem tudom kinek a pénzén kutatnak, nagy a gyanúm, hogy az adófízetők pénzén hízlalták fel őket is. Liberalizmus nem vicc, de ezek még a saját hítvallásukat is megtagadják azzal, hogy ne válasszam szabadon, hogy milyen iskolába járatom a gyermekemet, bűnösnek tartják azokat, akiknek gyermekei esetleg nem az ateizmust, vagy a baloldalt választják. Szerintük az a helyes, ha mindenki ugyanazt eszi, issza, mondja, csinálja? Ez a SZÉP ÚJVILÁG , ugye ísmerős t. Balogh S. Éva. A társadalom szerencsére érettebb annál, hogy bedőljön mindenféle ostoba okfejtéseknek, a bértollnokok számára nem lesz több ingyenleves a választások után. A sokszínű világban nekik is olyan munkát kell végezni, ami hasznos, nem retrográd, vísszahúzó, haszontalan dolog.
gót
2010. február 22. 06:33
Szegény Köves. Tegnap Bayer cseszegtette, ma meg ez a múmia fasiztázza az egyházi iskolás kiszsidóit. kegyetlen világ.. jobbról-balról jön a pofon...
Abhandzara Ottó
2010. február 22. 05:20
Éva néni, úgy tűnik hiába volt az az 1957-es kanadai disszidálás, a szellemi szint megragadt 1952-nél. De jó is lenne, börtönbe záratni ezeket a rohadék papokat, betiltani az összes egyházat, bezáratni az iskoláikat,jaj de szép világ is volt az, ugye Éva néni? Rossz hírem van, ezek a rohadt fiatalok egyre kevesebben hisznek az akkor (egyeseknél ma is)divatos tanoknak!
kulalak
2010. február 22. 02:24
ven hulye, ignoraljuk egyutt!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!