A két ősi ellenfél, a Liverpool és a Manchester United kivételesen összefog egy jó ügy érdekében. A két angol topklub úgy döntött, közösen próbálja meg eltüntetni a lelátókról azokat az elemeket, és elhallgattatni azokat a hangokat, akik a két klub történetének legsúlyosabb tragédiáját használják fel az ellenfél megalázására – számolt be az Origo.
A Liverpool és a Manchester United Anglia két talán legsikeresebb labdarúgócsapata, előbbi 19, utóbbi 20 alkalommal nyerrt bajnokságt. A két klub rivalizálásának kezdete a ’60-es évekre datálható, amikor a két klub egyaránt jól szerepelt, és egymással küzdöttek a bajnoki címekért. Az ellentétet fokozta, és a szurkolótáborok viszonyát elmérgesítette, hogy a ’70-es években a gazdasági válság következtében Manchester Ship Canal nevű manchesteri vállalat elvitte az üzleteit Liverpoolból, ennek következtében pedig a kikötők jó részét be kellett zárni, és óriási lett a munkanélküliség, ami a klub szurkolótáborának jelentős részét adó munkásosztályt érintette és. A két város nagyjából ötven km távolságban van egymástól, ami megkönnyítette, hogy rengeteg szurkoló vegyen részt a két csapat „északnyugati derbinek” nevezett mérkőzésein. A helyzeten emellet az ezekben az évtizedekben intenzívebbé váló futballhuliganizmus sem javított, és a szurkolótáborok közt nem egyszer kemény összecsapások történtek.
A március 17-én rendezett Manchester United – Liverpool FA-kupa mérkőzésen ismét előkerült a szurkolótáborok közti ellentét egyik legvisszataszítóbb megnyilvánulása.
A drukkerek egyes csoportjai ugyanis nem egyszer kegyeletsértő módon történelmi tragédiáival provokálják az ellenfél szurkolóit.
A MU-tábor a 96 liverpooli halálos áldozatot követelő Hillsborough-tragédiával kapcsolatos szivalmakat kiabált, a Liverpool-szurkolók pedig az 1958-as müncheni légikatasztrófáról óbégatott. Ez utóbbiban 23-an haltak meg, szinte a teljes akkor United-csapat életét vesztette.
A Hillsborough-tragédia
Az 1989. április 15-én rendezett Liverpool FC – Nottingham Forest FA-kupa elődöntő mérkőzésen, amelyet a Sheffield Wednesday pályáján, a Hillsborough Stadionban rendeztek, 94 szurkoló vesztette életét. A tagédiát az okozta, hogy a lelátókra jóval többen jutottak be, mint amennyi drukker számára az a nézőtér befogadóképessége szerint biztonságos lett volna, és a később érkező tömeg a kerítéshez préselte az elöl állókat, akik közül sokan megfulladtak. Az áldozatok mellett nagyjából 700 ember szenvedett sérüléseket, egy szurkoló napokkal, két másik évekkel később hunyt el a sérülései miatt.
A müncheni légikatasztrófa
1958. február 6-án a Manchester United futballcsapata az FK Crvena zvezda elleni Bajnokcsapatok Európa-kupája meccset követően repülővel készült Manchesterbe utazni, de a gép a müncheni reptéren végzetes balesetet szenvedett. A repülőgép nem tudott felszállni a jeges kifutóról, belecsapódott egy kerítésbe, kettétört, majd kigyulladt. A balesetben elhunyt 23 ember, a klub nyolc játékosa is köztük volt.
A két klub régóta próbál tenni az ilyen szurkolói megnyilvánulások ellen, az előző idényben a Manchester United és a Liverpool menedzserei, Erik Ten Hag és Jürgen Klopp már kiadtak egy közös nyilatkozatot, amelyben elítélték az ilyen viselkedést, de ennek úgy tűnik nem volt eredménye.
A márciusi mérkőzés után két embert őrizetbe vettek, és sok szurkolót pedig kitiltottak a stadionból, ezért ismét előkerült a téma.
A Livepool és a Manchester Unted eltökélt, hogy ezúttal többet tesznek egy közös nyilakozat kiadásánál. A két klub alapítványai előadásokat szerveznek, amelyeken Manchester United egykori védője, Wes Brown, és a Liverpool legendás csapatkapitánya, Phil Thompson manchesteri és liverpooli iskolákban elmondják a gyerekeknek, mint jelentett a tragédia a két klub történetében.