A spirulina fogyasztása számos egészségügyi előnyt ígér

2022. szeptember 14. 00:00

2022. szeptember 14. 00:00
null

Az egyre nagyobb ismertségnek és népszerűségnek örvendő kék-zöld alga hatékony kiegészítője lehet táplálkozásunknak, fogyasztása pedig semmilyen káros mellékhatással nem jár.

A mind népszerűbb spirulinát egyre többen fogyasztják előszeretettel étrendkiegészítőként, sőt sokan egyenesen szuperélelmiszerként tekintenek rá, hiszen számtalan egészségügyi előnye mellett kiváló tápanyagtartalommal rendelkezik, magas fehérje- és 
vitamin-tartalma miatt pedig kiváló étrend-kiegészítő lehet a speciális étrendet követők számára is. Cikkünkben bemutatjuk, hogy segítségével miként egészíthetjük ki táplálkozásunkat úgy, hogy káros mellékhatásokkal sem kell szembenéznünk.

A spirulina tulajdonképpen egy közismert algafajta, amely nagy mennyiségben tartalmaz fehérjéket, vitaminokat, ásványi anyagokat és jótékony hatású fitokemikáliákat, kiemelkedő hatékony tápanyag és vitaminforrás tehát, így aligha véletlen, hogy például a NASA űrhajósai is gyakran élnek vele egészségük megőrzése érdekében, de javasolt mindazok számára, akik hosszan tartó betegségből épülnek fel, rendszeresen sportolnak, szénanáthával küzdenek, mindennap komoly fizikai vagy szellemi kihívásnak tesznek eleget, hajhullással, bőrproblémákkal küzdenek, magas a koleszterin-szintjük, gyakran szednek antibiotikumokat, vagy csak általánosságban szeretnék növelni általános erőnlétüket.

Fotó: Shutterstuck
Fotó: Shutterstuck

Az algákat sokan a világ legnagyobb élelmiszertartalékaként tartják számon, a spirulina pedig kiemelkedő összetételű tápanyagként többféle vitamint, enzimet, ásványi anyagot, aminosavat és karotinokat is tartalmaz, ily módon nem csak a hiánybetegségeket előzheti meg, de kiváló méregtelenítő, salaktalanító és betegségmegelőző hatású, ráadásul gyakorlatilag az összes, az emberi szervezet számára szükséges fehérjét, vitamint, ásványi anyagot és aminosavat tartalmazza, és teszi mindezt természetes, könnyen emészthető formában.

spirulina magas tápanyagtartalmú, ám alacsony kalóriatartalmú étel, ily módon hatékony segítségére lehet a fogyni vágyóknak, ugyanakkor segít megőrizni az egészséges bélbaktériumokat az öregedési folyamatok során is, továbbá antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, segíti az immunrendszer szabályozását, s fokozza az anyagcserét. A benne található rostok helyreállítják a bélműködést, emellett a bélben található, jótékony baktériumok szaporodását is elősegítik, melyek többek között immunrendszerünk működését, sőt a hangulatunkat is kedvezően befolyásolhatják.

Fotó: Shutterstock
Fotó: Shutterstock

Mindezek mellett a spirulina ígéretesnek tűnik a cukorbetegség kezelésében is, fogyasztása jelentősen csökkenti ugyanis az emberek éhgyomri vércukorszintjét, mely gyakori probléma az 1. és 2. típusú cukorbetegséggel élők esetében, sőt, antioxidáns hatása miatt hatékonynak lehet bizonyos, 1. típusú cukorbetegségek kezelésében is, főleg, hogy növényből készült kivonat fogyasztása csökkentheti a koleszterinszintet, ez pedig segítheti a vérnyomás szabályozását is. A magas vérnyomás és a koleszterinszint egyaránt kapcsolódik a szívbetegségekhez, a spirulina pedig csökkentheti mindkét kockázati tényezőt, így segíthet megelőzni az ebből fakadó betegségeket is, de méregtelenítő tulajdonságokkal is rendelkezik, amelyek ellensúlyozhatják a szervezet szennyező anyagait; az arzént, a fluoridot, a vasat és a higanyt.

A jótékony élelmiszer napjainkra már könnyen beszerezhető és por, valamint tabletta formában is: előbbit sokan smoothie-khoz adják hozzá, vagy megszórják vele a salátájukat, de keverhetjük  zöldség- vagy gyümölcsléhez is. Amennyiben inkább tablettaként fogyasztanánk; a legtöbb gyógynövény- és bioboltban mindkét formában beszerezhető sőt ma már néhány élelmiszerüzletben is találkozhatunk velük.

A szó szerint a tengerekből származó szuperélmiszer fogyasztása más algákkal együtt jelentősen hozzájárul egészségünk megőrzéséhez, és a spirulinában rejlő vitaminokkal szervezetünk optimális működéséhez.

 

(X)

Fotók: Shutterstock

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!