Szellem proletárjai, nem lesztek ti szabadok soha a büdös életben!

2019. február 08. 09:30

Ezek vagytok ti, élettelen, odaszáradt lusta guanók.

2019. február 08. 09:30
Szerencsés D. Márton
Figyelő

„Gábor György (aki véletlenül az MTA Filozófiai Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa) hosszan idézi, majd egy elsőéves szabadbölcsész megkérdőjelezhetetlen és mindentudó vehemenciájával kommentálja a Petőfi Irodalmi Múzeum új igazgatójával készült Népszava-interjút.

»Ennek az embernek gőze sincs arról, mi az irodalom« - írja Gábor György (továbbiakban: Gábor Gábor).  Majd így folytatja: »gőze sincs arról, miként dolgozik egy író (képzőművész, zeneszerző, rendező stb), ez az alak a giccsgyártókról tud, hiszen azok szeme előtt lebeg a célba vett közönség. Aztán például jó lenne tudni, kikre kellett volna gondolnia a cseh születésű, németül író, zsidó Franz Kafkának, hogy elnyerje Demeter Szilárd támogatását? A csehekre? A németekre? A zsidókra? Demeter Szilárd írói modellje tehát az, aki a magyar olvasóra gondol. Lehetőleg egy olvasóra, s ha neki tetszik a mű, akkor jó íróról van szó.«

Most teszek egyetlen, egyben megengedő posztmodern gesztust (amit egyébként a Talmud-hagyományból emelt át ez a szétbomlott és iránytalan nyilvánosság) és kommentálom Gábor Gábor kommentárját.

A »rejtőzködő« életmódot folytató Kafkát ugye ezer százalék, hogy kiemelte volna bármelyik állami irodalmi pénztröszt, biztos erre is vágyott, ez volt személyének lényege, és persze azért is írt (nem a »weltvertrauen« elvesztésének okozta kényszerből, a fokozatosan mindent felőrlő, a lényének teljességére kiható bizonytalansággal szembeni küzdelemből), hogy ropogós kis sajtostallérokat kapjon érte. Mindössze ennyit sikerül elképzelni egy nagy író egzisztenciájáról? Biztos, hogy Demeter Szilárd az, aki semmit nem tud az irodalomról? Persze ősi szükségszerűség, hogy az önmagát örökletesen, teljesítmény nélkül kiváltságosnak tartó, szellemi újburzsoáziát (a saját fogalmaikkal jelölhetőek meg a legpontosabban, mert ők valóban "azok", hiszen kínosan ügyelnek a termelési viszonyok kialakítására és megszilárdítására, a termelőerők gyors fejlődésére) a megkérdőjelezhetetlennek vélt magaslatokba emeljünk azért, hogy távolságot, mélyperspektívát adjunk nekik a véres-verejtékes emberi élettől, hogy biztos pozícióból főpaposkodhassanak felettünk, őrizzék a szakma, a morál lángját, amit elhozott közénk az égi titán, hogy »ezek« gyakorolhassák a legősibb foglalkozást: a felesleges értelmiségit.

Ezek vagytok ti, élettelen, odaszáradt lusta guanók, nem teremtők és végképp nem szellemi lények, hanem a mammon, a matéria nyekegő kasparhauserjei, egyszerű helóták, gránátnyomásos bolyongók. Nem lesztek ti szabadok soha a büdös életben, hiába demózzátok a libertit, mert a szellem traktorosai, a weltseele proletárjai vagytok, és ennyi, semmi többre nem szólított titeket senki.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 66 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
korona
2019. február 10. 10:22
Mintha most már szét kellene választani a keresztény magyar és a zsidó magyar irodalmat, mert ez a kettő nem ugyanaz. Mind a kettő értékes, de a szemléletmódjuk eltér. Az egyik Jézus tanítása alapján látja a világot, míg a másik Jézus tanítása nélkül. Az előbbi a Magyar Irodalom, míg a második a Zsidó Irodalom magyar nyelvű ága. E két irodalmat nem lehet egy zsákba tenni és ráírni, hogy "magyar irodalom" mármint pusztán csak az irodalom nyelvét véve alapul. Az említett Kafka is a Zsidó Irodalom egyik írója, aminek a nyelve cseh. De ott van Thomas Mann szintén zsidó író például. Meg meg kell különböztetnünk a nemezetek irodalmát, amelyek egymás mellett alkotják együtt a világirodalmat. Voltak esetek, amikor kétféle nemzeti irodalmi ág összedolgozott, ilyen például Kacsóh Pongrác (magyar) és Heltai Jenő (zsidó) János Vitéz daljátéka. Tehát van Magyar Irodalom, Magyar Zeneszerzés, Magyar Festészet (képzőművészet és van Zsidó Irodalom, Zsidó Zeneszerzés és Zsidó Festészet .
tango47
2019. február 08. 15:21
Egy idézet az ominózus Népszava-interjúból, ami az új főigazgató hozzáállását hűen tükrözi: " Engem nem érdekel, melyik kiadó melyik szerzőt regisztrálja. Az érdekel, hogy a regisztrált szerzőnek lesz-e frissen megjelent könyve, és ezt a frissen megjelent könyvet minél több helyre el kell juttatni. Ez a feladat. Lehetőségeket nyitok ki, nem ítélkezem. Nem tartom sem az én dolgomnak, sem semmilyen más grémium dolgának, hogy megítélje a kortárs magyar irodalom kánonbéli szerepét." Ebbe belekötni bármelyik oldalról meglehetősen kirívó pofátlanságot kíván, de úgy látszik Gábor Gábor rendelkezik ezzel. Helyes, hogy Szerencsés helyre teszi az önnön fontosságának és tévedhetetlenségének biztos tudatában bárkit okkal, ok nélkül pocskondiázó belpesti bunkót!
annamanna
2019. február 08. 15:17
"a matéria nyekegő kasparhauserjei" Te nyomorék buzi, hogy a picsába kerül ide Kaspar Hauser?
C.Dömötör
2019. február 08. 14:04
Jól megmondta, igaza van, tetszett. Lazításként egy kis japán zene, esküszöm, kellemesen megnyugtat: https://www.youtube.com/watch?v=rLPHucr_rBU
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!