A liberalizmus és a demokrácia nem természetes szövetségesei egymásnak

2018. december 05. 08:06

A liberalizmus alapjaiban elitista eszme, míg a demokrácia plebejus, vagyis népi indíttatású gondolat.

2018. december 05. 08:06
Fricz Tamás
Fricz Tamás
Magyar Idők

„A liberalizmus abból indul ki, hogy mindig van egy kiválasztott réteg, amelyik méltó arra, hogy egy országot vagy a világot vezesse. Az nem baj, hogy ha ez a réteg szabad választásokon kerül hatalomra, hiszen így nagyobb a legitimitása, de ha ez nem megy – mert a tömegek, a plebs ostoba döntéseket hoz –, akkor más módon is meg lehet szerezni a hatalmat. Delegálással, informális úton, gazdasági erővel, médiauralommal stb. A XXI. század második évtizedében már jól látszik, hogy jelenleg egy globalista, nemzetek feletti, óriási erőforrásokkal rendelkező pénzügyi, politikai és médiaelit az, amelyik vindikálja magának a jogot arra, hogy uralkodjon.

A demokrácia ezzel szemben áll: a demokratikus eszme szerint minden hatalom forrása a nép, tehát az általános választójogon alapuló szabad választások adják a demokratikus rendszer kiindulópontját.

A liberalizmus tehát a »fent«, míg a demokrácia a »lent« filozófiája és gyakorlata. Másfelől a liberalizmus az egyént és a kisebbségek jogait védi, a demokrácia viszont a többség uralmát hangsúlyozza. Hogyan is férhetnének meg egymással? Persze ez szándékosan provokatív kérdés részemről. Annál is inkább, mert valójában az lenne a kívánatos, ha a két eszme kiegészítené egymást.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 124 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szkeptikus
2018. december 05. 17:33
"valójában az lenne a kívánatos, ha a két eszme (liberalizmus és demokratizmus) kiegészítené egymást.” Ez szerintem is így igaz. Mint ahogy szinte minden az életben, ha valamit túlzásba viszünk (pl. az evés is) , az már többnyire káros. Meg kellene próbálni ebbe az irányba haladni.
Kup Lung
2018. december 05. 12:44
Hát FT gondolatmenete már megint igen fura. --- A klasszikus liberális demokrácia alapvetően egyáltalán nem rossz dolog . A liberális az egyén szabadságát a demokrácia a többség/csoport kollektív jogait, érdekeit hangsúlyozza . Jóval inkább ez jogos mint a fent és lent dolgot amit FT mond . ---- Azonban nem véletlen írtam a klasszikus szót elé . Mert aztán mára nem a klasszikust éljük meg hanem a NEO/Ultra liberalizmust amit liberális demokráciának HAZUDNAK TOVÁBBRA is akarattal ! Ami persze túlhaladta már ezt rossz irányban . És gazdasági téren a globális tér felső 1-2%-nak érdekeit védi akiknek a világ vagyonának több mint a fele immár a kezükben van ! ---- Illetve ideológiailag az egyének csoportosítást elutasítja , ami oda vezetett hogy egy példával illusztráljam (hogy értsük) szociológiailag nem beszélhetünk cigányságról mert az már rasszizmus . Ami persze abszurditás hisz a problémájukat sem tudjuk így lekezelni . ----- Szóval erről van szó szerintem . Ezt egyébként a baloldal is kezdi kapizsgálni hogy elcsúszott a lib.demokrácia ! Éppen ezért az új baloldali mozgalmak (és az értelmes szocdemek és konzervatívok) is erőteljesen támadják már . Jogosan . ----- Az illiberalizmusról teljesen zavaros amit ír . Most akkor azt mi (Orbán) akarjuk mert jó (kevésbé rossz ) ?L Vagy nem is hanem azt is a liberálisok akarják csak álcázzák :) Na szóval azt is jó lenne helyre tenni de ezt a szálat meg FT nem varja el . Orbán is ebbe a témába behunyt szemmel eléggé fejest ugrott azt hiszem és nem is gondolta hogy a tóba nagy hullámokat kavar ezzel :) jobb lett vóna ha úgy közelíti meg a problémát ami tényleges probléma , ahogy leírtam . Én kérek elnézést saját nagyképűségemért :) -----
Megtalálta
2018. december 05. 10:58
Az egész gondolatmenet totál hamis. Én sem rajongok a mai liberálisokért, akik egyre szélsőségesebb ballerekkel bútoroznak össze, hogy biztosítsák maguknak a többséget, de ez az egész eszmefuttatás a liberalizmus alapvetően elitista mivoltáról egyszerűen hazugság.
matykox
2018. december 05. 10:26
Fricznek természetesen igaza van. Csak az igen hülyék - meg az ellenséges ügynökök - nem látják, hogy olyan állat amit "liberális demokráciának" hívnak nincs. Nem is volt. Vagy ha volt is valaha, már réges-rég kihalt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!