Továbbra is 3 százalék közelében az infláció, de átmenetileg újra gyorsulhat

2024. november 12. 11:08

Októberben az elemzői várakozásokat alulmúlva, éves szinten 3,2 százalékra mérséklődött az infláció. Az árcsökkenések a szolgáltatások terén erősítették az infláció fékeződését, miközben az üzemanyagok ára is alacsonyabb, mint egy éve. A következő hónapokban a drágulás üteme enyhén gyorsulhat, de a jövő év elejétől újabb csökkenés várható.

2024. november 12. 11:08

Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzőjének kommentárja

Októberben is az elemzői várakozások alatt alakult az infláció mértéke, éves bázison 3,2 százalékot tett ki, miközben havi alapon is csak 0,1 százalékkal nőttek a fogyasztói árak. Az élelmiszerárak éves bázison 4,5 százalékkal emelkedtek, ezzel felfelé húzták a teljes árindexet, miközben havi alapon 0,7 százalékos drágulást jegyzett a KSH. A havi élelmiszer-infláció tehát kismértékben magasabban alakult októberben, mint korábban, amiben a gyenge mezőgazdasági termésnek lehetett hatása. 

A ruházkodási cikkek esetében is hasonló kép rajzolódik ki, a havi drágulás itt 3,0 százalékot tett ki, ami szintén kismértékben erősebb, mint a 2010-es évek második felében jellemző. Az éves áremelkedési ütem ennek eredményeként jelentősen gyorsult, azonban ezzel együtt is csak 3,1 százalékot tett ki. 

Valamivel olcsóbbak lettek a szolgáltatások  

Ezzel szemben a szolgáltatások körében pont ellentétes folyamatok látszódnak, ebben a csoportban a korábbi években nem voltak jellemzők az októbe átárazások, most viszont érdemi, 0,9 százalékos árcsökkenést mutatnak az adatok egy hónap alatt, ami így ellensúlyozni tudta a többi csoportban megfigyelhető, a vártnál nagyobb drágulások hatását. Az árcsökkenés a telefon-, az internetszolgáltatáshoz, az egészségügyi, valamint az üdülési szolgáltatásokhoz kötődött, utóbbi esetében a szezonhatást kell kiemelni. Az éves inflációt azonban ezzel együtt is a szolgáltatások húzták felfelé a maguk 7,2 százalékos drágulásával, ami így is jelentős lassulást jelent az elmúlt hónapok 10 százalék közeli éves árváltozásához viszonyítva. 

Az üzemanyagárak kissé nőttek 

A járműüzemanyagok esetében havi alapon 0,8 százalékkal nőttek az árak, és ebben a legnagyobb szerepet a kőolaj világpiaci árának a megugrása játszotta, a forintárfolyam gyengülésének hatása, ami elsősorban az amerikai választáshoz köthető bizonytalanságnak köszönhető, még csak részben jelent meg az adatokban. Ugyanakkor ezzel együtt is az üzemanyagok az előző évhez képest több mint 5 százalékkal kerültek kevesebbe. 

Mi várható a következő hónapokban? 

Elsősorban a bázishatások (a tavaly év végi árcsökkenések kifutása), másodsorban pedig az árfolyam gyengülése (az importált termékek, illetve az olajár) nyomán a következő hónapokban is gyorsulást mutathat az áremelkedési ütem, ennek mértéke azonban nem lesz jelentős, decemberben is 4,5 százalék körül alakulhat. Várakozásaink szerint az infláció jövőre tovább lassulhat. Az idei drágulást jelentős mértékben felfelé hajtó, a szolgáltató szektorban több területen is elterjedt visszatekintő, inflációkövető árazási gyakorlat hatása az év elejével kifuthat. Ennek köszönhetően az áremelkedési ütem már a jövő év első hónapjától ismét lassulást mutathat, és várakozásaink szerint 2025 nyarára érheti el ismét a jegybank 3 százalékos célját. 

Kapcsolódó:

Címlapfotó: Flickr

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.  

 

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szilvarozsa
2024. november 12. 15:31
"Továbbra is 3 százalék közelében az infláció" Ez aljas hazugság, rogáni propaganda! Minden balfasz tudja, hogy 666%, mert a patás Orbán! És különben is. A fossiás is megmondta. De hogy megmondta! Vonyítva!
Grogu
2024. november 12. 14:06
Tegnap óta hazánkban a legdrágább az áram egész Európában, a hiány pedig akkora, hogy hétfőn a vésztartaléknak számító olaj-gázolaj tüzelésű áramtermelőket is bekapcsolták. A sok új napelem nem termel, a mátrai és gönyűi erőművekben karbantartás miatt csökkent a termelés, a Balkán vízerőművei az aszály miatt alig mennek, pedig onnan szoktunk ilyenkor vásárolni. „Ez nem a szankciók vagy a háború miatt van, itt a magyar stratégia bukott el”.
ptrfarkas43
2024. november 12. 12:53
3000 lej 6000 forinttal ér többet mint másfél hónappal korábban.
bagoly-29
2024. november 12. 11:33
Bezzeg Románia... adatok a román sajtóból (Cotidianul ma)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!