Íme a világ egyévnyi aranytermelése

2024. május 10. 16:36

Globálisan több mint 3000 tonna arany volt tavaly a kitermelés. A listavezető Kína, amely nemcsak termel, de eszelős tempóban vásárol is.

2024. május 10. 16:36
Révész Béla Ákos
Révész Béla Ákos

A szerző a Makronóm újságírója.

Tavaly több mint 3000 tonna aranyat termeltek ki világszerte – nem meglepő módon a dobogó felső fokán Kína áll, amely 370 tonnájával a globális mennyiség 12 százalékáért felel. A második hely Ausztráliáé 310, míg Oroszország alig lemaradva, nevetve szerezte meg a bronzérmet, szintén 310 tonnával.  

Figyelemre méltó, hogy az ázsiai nagyhatalom nemcsak a legnagyobb kitermelő, de a legnagyobb vásárló is. Saját készleteit az ország központi bankja az elmúlt évben 225 tonna arany vásárlásával duzzasztotta fel. Miután e nemesfém felhalmozása klasszikusan a háborús készülődés jele, több elemző aggódva pillant a növekvő mennyiségre.  

A Visual Capitalist infografikáján is szereplő adatok szerint az első három helyezettel vége is a „háromszázasok” klubjának. A negyedik helyen álló Kanada évi 200, míg az azt követő USA 170 tonnával került fel a listára.  

A mezőny második felében Kazahsztán, Mexikó, Indonézia, Dél-Afrika és Üzbegisztán kapott helyet, hogy aztán átadják a terepet a 100 tonnán alul termelő országoknak.  

Szeretjük a fuxot 

Érdekes az arany felhasználási területének változatossága is. Az ékszerkészítés tarol, a feldolgozott arany 46 százalékából készülnek gyűrűk, nyakláncok, fülbevalók és egyéb csilivilik. Rögtön utána az országok aranykészlete következik: a jegybankokban a kitermelt nemesfém 23 százalékát tárolják, a magánvagyonokat gyarapító aranyrudak a felhasználás 16 százalékát teszik ki, majd az érmék következnek 9 százalékkal, míg az elektronikai iparban a készletek 5 százalékát használják fel.  

A Fitch Solutions szerint középtávon (2023–2032) a globális aranybánya-termelés várhatóan 15 százalékkal fog nőni. 

*** 

Kapcsolódó:

Fotó: aranytömbök az MNB által őrzött aranytartalékból Budapesten. 
MTI/Koszticsák Szilárd 

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon. 

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 115 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2024. május 12. 18:24
Más felhasználási módja is van az aranynak. Arannyal be lehet vonni használati tárgyakat, amihez nem kell sok arany, tehát nem drága. Ettől a tárgyak nem csupán szépek lesznek, de ellenállók is. Az aranynak nem árt sem a víz, sem a levegő. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/79/Joan_of_Arc_Emmanuel_Fremiet.jpg Az aranyozás meglehetősen jelentős felhasználási módja az aranyak, csak nem aranyban, mert alig kell hozzá arany. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/79/Joan_of_Arc_Emmanuel_Fremiet.jpg
Akitlosz
2024. május 12. 18:01
Az arany felhalmozása nem a háborús készülődés jele, hanem a józan észé. Mégis mit halmozzon fel a Kínai Nemzeti Bank, kínai államkötvényt? :-)
gebsi1
2024. május 12. 12:14
Szerencsére már nem sokáig lesz érdekes ez a hír, mivel rövidesen kb ugyanannyit fog érni egy kiló arany mint egy kiló rozsdás vasdarab. Ellenben 1 000 000 tonna aranyért sem fogják oda adni az egészséges, tiszta ivóvizet senkinek azok akiknek birtokában van ilyen.
citromosParizer
2024. május 12. 08:15
senkinek sem kell aggódnia a sok arany miatt, kölcsön adjuk Surányit, ő majd eladja negyedáron az egész készletet :)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!