Kiderült, lesz-e még zsebbenyúlós az infláció a magyaroknak
A K&H elemzője még azt is elárulta: melyik időszak lesz a legizgalmasabb az infláció szempontjából 2025-ben.
A világ vezető gazdasági szervezete szerint fake news a túl laza magyar monetáris politikát vagy a „választási költségvetést” említeni a hazai infláció okaként. Ráadásul jövőre jelentősen csökkenhet a pénzromlás üteme.
Sebestyén Géza, az MCC Gazdaságpolitikai Műhely vezetőjének írása a Makronómon.
Fiatalok számára megdöbbentően magasnak, történelmi tekintetben is kiugrónak tűnnek a jelenlegi magyar inflációs mutatók. A 2022. novemberi 22,5 százalékos érték valóban olyan szinten van, amilyet nem láthattunk még a XXI. században.
Azonban ne felejtsük el, hogy 1990 elején még 40 százalék felé közelített a magyar drágulási ütem, és az inflációs világrekordot is hazánk tartja. 1945 augusztusa és 1946 júliusa között az átlagos napi infláció 207 százalék volt, a bolti árak pedig 15 óránként duplázódtak.
Egyesek gyorsan megtalálták a jelenkori drágulás fő bűnöseit a jegybank és a kormány személyében. Túlságosan sokáig volt laza a monetáris politika, túl sok pénzt költött az állam.
Tény, hogy az alacsony kamatok és a központi költségvetés kiadásainak elszállása erősíti az inflációs folyamatokat. Azonban hazánk egyik szempontból sem lógott ki a régiós folyamatokból. Így a drágulás ütemének megnövekedése mögött nem országspecifikus tényezőket kell keresni.
Ezt támasztja alá az OECD legújabb inflációs előrejelzése is. Ahogyan azt az 1. ábra mutatja, a magyar árdinamika tökéletesen együtt mozog a többi V4-es ország görbéjével. Az infláció mértéke mind a négy országban gyorsan és jelentősen emelkedett az elmúlt időszakban.
A grafikon emellett jó hírrel is szolgál számunkra. A tanúsága szerint ugyanis a gazdasági szervezet várakozásai szerint 2022 negyedik negyedéve után már csökkenő pályára fog állni a magyar inflációs trend.
Jövő év első negyedévében 18,1 százalékos áremelkedést vár az OECD, mely a második negyedévre 15,7 százalékra csökken. A harmadik negyedévben már csak hajszállal lesz az egy számjegyű érték felett a magyar inflációs ráta, a gazdasági szervezet ugyanis 10,6 százalékos értéket vár, mely 2023 végére 7,4 százalékra fog szelidülni.Összefoglalva elmondhatjuk, hogy a magyar árdinamika egyáltalán nem különlegesen kiugró, ehelyett tökéletesen belesimul a régiós folyamatokba. Emellett az OECD várakozásai szerint
sőt 2023 végére a magyar inflációs mutató tekintetében a gazdasági szervezet már egyértelműen egy számjegyű értéket vár. Természetesen a jövőt nem látjuk előre, ám amennyiben a folyamatok számunkra is kedvezően alakulnak, úgy remélhetjük, hogy az OECD várakozásai beigazolódnak.