Mesés tárgyalások
Közben a 28 milliós Venezuela igen mély gazdasági válságba berült, kezdett kiürülni, az utóbbi évtizedben majd hétmillióan távoztak a dél-amerikai országból. Nemcsak a politikai elnyomás és a változás reménytelensége hajtotta emigrációba a milliókat, hanem az élhetetlen élet – a megtakaritásokat hónapok alatt lenullázó hiperinfláció a jegyrendszer, az állandó áramkimaradások, a munkanélküliség. Főként ezek okán döntöttek úgy milliók, hogy bárhol máshol jobb.
Már évekkel ezelőtt elapadtak ugyanis az olajbevételek, amelyek eddig lehetővé tették, hogy a mezőgazdasági termékek kilencven százalékát importból fedezzék. A munka nélkül maradt dolgozók az eddig sem modern olajkutakról magukkal vittek szinte mindent, ami mozdítható. Most meg ott rozsdásodnak a megmaradt gépek. Biden innen akart napi kétmillió hordó olajat bedobni a világpiacra, ám a legderűlátóbb vélemény is félmillió hordóról szól.
Tavasszal már látszott, hogy valami megindult a két ország, az Egyesült Államok és Venezuela kapcsolatában, Caracas hat amerikai állampolgárt szabadon engedett.
Az Egyesült Államok is azon van, hogy enyhítse a feszültséget. Szó van arról, hogy Caracas visszaengedné a Chevron olajvállalatot Venezuelába, feloldaná az Amerikában befagyasztott venezuelai devizakészletet, ám ennek az a feltétele, hogy a kormány tárgyalásokat kezd a Juan Guaidó vezette ellenzékkel.
A legutóbbi, 2019-es elnökválasztás után a fél világ Guaidót ismerte el államfőnek, de még a kitörő zavargások sem tudták az elnöki székbe ültetni. “Mi teljes mértékig hajlandók vagyunk a tárgyalásokra” - mondja a caracasi vezetés, de az ellenzék újból veszélyt szimatol, nemegyszer átverte már őket a hatalom. A Maduro-rezsim most tényleg alig kap levegőt, ne engedjenek számára kibúvót, hanem továbbra is szorítsák a nyakát - ez a Guaidó-pártiak álláspontja.
Hova mennek a kivándorlók?
A hatalmas kivándorlás láttán felmerül az is, hogy ki marad otthon. Nyilván azok, akik hűek a jelenlegi rendszerhez, és az ellenzékiek az elsők közt hagyják el az országot. De hova mennek? A Venezuelával határos Kolumbia az első állomás, itt jelenleg is több millióan vannak. Akinek van lehetősége, az továbbáll innen. A kivándorlási útvonal további két fő célországa Spanyolország és persze az Egyesült Államok. Az amerikai határhoz Mexikó felől érkezők közt az egyik legnagyobb számban venezuelaiak vannak.