Mihálovics Zoltán politológus írása a Makronómon.
A hivatalos végeredmény hiánya ellenére annyi biztossá vált, hogy a demokraták a Szenátusban meg tudták tartani a többségüket, a Képviselőházban viszont a republikánusok szerezték meg a többséghez minimálisan szükséges 218 mandátumot. Jelenleg még öt választókörzetben számolják a szavazatokat. Mint ismert, az amerikai politikai rendszer sajátosságaiból adódóan nem születhet döntés a két ház, illetve az elnök jóváhagyása nélkül. Emiatt felmerült már többször Ukrajna pénzügyi támogatásának jövőbeli kérdése is.
Változás jöhet Ukrajna támogatásában
A republikánus képviselők ígéretet tettek arra, hogy januártól alaposan megvizsgálják az Ukrajnának juttatott pénzügyi támogatásokat. Tudni szeretnék, vajon ezek pontosan mire és milyen mértékben mentek.
Egyértelmű álláspont még nincsen e téren, ám többen a republikánus képviselők közül szorgalmazzák a pénzügyi támogatások csökkentését, sőt felmerült annak a lehetősége is, hogy főfelügyelőt fognak kinevezni, akinek az lenne a feladata, hogy megvizsgálja, hogyan költötték el az Ukrajnának eddig juttatott pénzt. Ezt arra alapozzák, hogy az őket felhatalmazó amerikai választópolgárok erőteljesen ellenzik ezt a fajta, meglehetősen aktív támogatási politikát.
Ezt a republikánusok azért kérdőjelezik meg, mert szerintük ilyen mértékű támogatásból az Ukránok már régen képesek lettek volna a déli határszakasz biztosítására.
Valószínűleg
azt a republikánusok nem tudják teljes mértékben elérni, hogy az Ukrajnának szánt pénzügyi támogatások teljes mértékben leálljanak,
nem tudják teljes mértékben elérni, hogy az Ukrajnának szánt pénzügyi támogatások teljes mértékben leálljanak,hiszen a demokraták a Szenátus és az elnök intézménye révén továbbra is túlsúlyban vannak.
Ugyanakkor az kétségtelen, hogy az alsóházi republikánus többség meg fogja nehezíteni a Biden-adminisztráció maradék két évét, hiszen a nyugati szövetségesek egységére helyezték a hangsúlyt az eddigiekben.
Joe Biden elnök egyébként még ezen a héten újabb 37,7 milliárd dolláros (14 900 milliárd forintnyi) segélyt kért a Kongresszustól Ukrajna számára, mindezt kiegészítő finanszírozási kérelem keretében. Ez az összeget Biden elmondása szerint az aktuális pénzügyi évben védelmi felszerelésekre, humanitárius segítségnyújtásra, valamint nukleáris biztonsági támogatásra fordítanák.