Éppen ezért Aleksandar Vučić szerb államfő bejelentette, arra kéri majd a szerb Biztonsági-információs Ügynökséget (BIA), illetve a rendőrséget,
védjék meg a vezeték szerbiai szakaszát az esetleges, váratlan támadásoktól.
Kiemelte, ugyan a támadások az orosz elnök szavai szerint a vezeték fekete-tengeri szakaszát fenyegetik, ő mégis fontosnak tartja, hogy ne kerüljön sor az ország területén hasonló támadásra.
Szerbia villanyáram-ellátása jelentős mértékben függ a földgáztól, igaz jelentős mennyiségű földgázt tartalékol a magyarországi tározókban, illetve a szerbiai udvarnoki tározóban is, de ez nem fedezné az ország fogyasztását a téli időszakban.
A Török Áramlat leállásával Szerbia teljesen áram és földgáz nélkül maradna több hónapon keresztül, hiszen csak Belgrád napi szinten 3 millió köbméter gázt fogyaszt, a vezetéken pedig 6 millió köbméter érkezik az országba. Szerbia éves fogyasztása 2,2-3 milliárd köbméter.
A déli szomszédország eddig két vezetéken keresztül jutott hozzá ehhez az energiahordozóhoz, ám az Oroszországgal szembeni szankciók miatt Oroszország lépéseket tett: már csak a 930 kilométer hosszú, 31,5 milliárd köbméter éves kapacitással rendelkező Török Áramlat maradt, ami
Törökországon és Bulgárián keresztül juttatja el a gázt nemcsak Szerbiába, hanem Törökországba és Magyarországra is.
A vezetékek megrongálása hatalmas gazdasági csapást jelentene az említett országok számára. A Török Áramlat ugyanis kihívásokkal teli projektum volt már annak megépítésekor is, a Fekete-tenger mélyebb a Balti-tengernél, és megrongálás esetén csak az a vállalat tudná megjavítani, aki építette.
Szijjártó: a Török Áramlat biztonsága kiemelt fontosságú
Az Allseas Group svájci székhellyel rendelkező holland vállalat pedig a szankciók miatt nem tudna javításokat végezni, mutatott rá Miloš Zdravković energiaügyi szakértő a Novosti szerb napilapnak nyilatkozva.
Egyébként Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is figyelmeztetett a Török Áramlat gázvezeték biztonságának kiemelt fontosságára. Szeptember végén a kazahsztáni Almatiban megtartott tanácskozáson, amelyen a Türk Államok Szervezetének (TÁSZ) energiaügyi miniszterei vettek részt, Szijjártó figyelmeztetett arra, hogy a Török Áramlat fontosságát felértékelte az, hogy a Balti-tenger alatt futó Északi Áramlat működése nem biztosított. Felhívta azon országok vezetőinek figyelmét, amelyeken a vezeték keresztülhalad, hogy figyeljenek a Török Áramlat működésére.