A szuperszámítógépeket – többek közt – fegyverfejlesztésre és hírszerzésre, így például a szuperszámítógépekkel segített mesterséges intelligencia technológiát arcok azonosítása is használják a legkülönfélébb videófelvételeken, webes tartalmak és megfigyelések során.
A korlátozások Kína és az Egyesült Államok közötti, újabb keletű „hidegháború” részét képezik, amely a fejlett technológiák elsőbbségéért folyik. A Biden-kormányzat olyan intézkedéseket fogadott el, amelyek célja, hogy
korlátozza például a kínai Huawei hozzáférését a fejlett chipekhez és a külföldi félvezetőgyártáshoz.
Az Nvidia és az AMD szerdai nyilatkozataiban elismerte az új korlátozásokat.
Az Nvidia – amely messze a legnagyobb videókártya-gyártó – elmondta, hogy mostantól export-engedélyt kell kérnie a szövetségi kormánytól a csúcskategóriás chipek külföldi értékesítéséhez. A kormány szerint ezzel megakadályozható, hogy ezeket a termékeket katonai célokra használja fel Kína vagy Kínán keresztül Oroszország.
Kína válaszol
A kínai kereskedelmi minisztérium nemrégiben azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy
visszaél az exportellenőrzési jogával, mivel korlátozza a félvezetőkhöz kapcsolódó termékek kínai exportját.
Emellett arra figyelmeztetett, hogy a lépés „akadályozza a nemzetközi tudományos és technológiai cseréket és a gazdasági együttműködést, és hatással lesz a globális ipari és ellátási láncok stabilitására és a világgazdaságra”. A kínai külügyminisztérium szóvivője szerint Washington fellépése „a tudományos és technológiai hegemonizmusra jellemző.”
Úgy tűnik, hogy az amerikai kormány intézkedései túlmutatnak az Nvidia és az AMD hatókörén. Más szerszám- és tervezőszoftvereket gyártó vállalatok is kaptak hasonló leveleket az elmúlt hetekben, amelyekben arra kérték őket, hogy korlátozzák az általuk Kínába exportált csúcskategóriás eszközöket – mondta egy, a helyzetet jól ismerő, névtelenséget kérő személy.
Az Nvidia és az AMD nyilatkozatai azt tükrözik, hogy a legtöbb esetben nem számítanak arra, hogy engedélyt kapnak. Az AMD szerint az intézkedésekkel várhatóan megakadályozzák az MI250 nevű termék Kínában és Oroszországban történő értékesítését.
Az intézkedések az Nvidia számára nehéz időszakot jelentenek. A videójátékokban és a kriptovaluta-bányászatban használt videokártyák iránti kereslet azóta egyébként is jelentősen visszaesett, nem csak a recessziós félelmek, de a kripto árzuhanás miatt is. Ennek okán augusztus elején az Nvidia jóval a májusban előrejelzettnél alacsonyabb negyedéves bevételt jelentett.