Drámai fordulatra készül Putyin: a fegyverszállító országoknak üzent
Az orosz elnök egy televíziós beszédében jelentette be a döntését.
Putyin vagyona régóta foglalkoztatja a hétköznapi embereket. Eddig főképp az oroszokat érdekelte, most a szankciók bevezetésével már a nyugati kormányokat is.
Az orosz elnök vagyonát 2016-ig rejtély övezte, de az „offshore” pénzügyekben turkáló Panama-papírok és a 2021 októberében közzétett Pandora-papírok arra utaltak, hogy Putyin hatalmas vagyona jóval túlnyúlik Oroszország határain. Az egyetlen probléma az, hogy ezt a rejtett vagyon nagy részét hivatalosan mások nevére jegyezték be, közeli barátokra, sőt az orosz elnök évek óta ismert egykori szeretőire.
Hivatalosan Putyin évente körülbelül 140 000 dollárt keres (a rubel gyenge árfolyama miatt most sokkal kevesebbet), és van egy szerény lakása Moszkvában. Ám létezik számos vagyontárgy, amelyről közmegegyezés van, hogy az orosz elnök tulajdona, például a „Putyin jachtjaként” ismert vizijármű, vagy a „Putyin palotájaként” ismert, hatalmas, milliárd dolláros Fekete-tengeri dácsa.
Putyin fekete-tengeri palotájával kapcsolatban részleteket először a bebörtönzött orosz disszidens, Alekszej Navalnij hozott nyilvánosságra. A palotában mozi, sztriptízklub, tágas hálószobák, pezsgőfürdők és még sok minden más található. Eredetileg Navalnij szervezete több mint 400 fotót osztott meg az Insiderrel és az Associated Press-rel.
A becslések szerint 100 millió dollárba került a Graceful névre keresztelt luxushajó már régóta kötődik az orosz vezetőhöz. A hajókövető szolgálatok néhány héttel az ukrajnai invázió előtt elfogták a Németországból Oroszországba induló hajót.
Több luxusingatlan is felmerül, köztük egy 4,1 millió dolláros monacói lakás és egy villa Dél-Franciaországban.
A monacói lakást Putyin volt szeretője nevére, a francia villát pedig volt felesége, Ljudmilla Putyin és annak új férje nevére jegyezték be.
A névleges tulajdonosok között felmerül Szergej Roldugin, Putyin csellóművészének és régi barátjának a neve is. A barátságuk még a szentpétervári gyermekkorukig nyúlik vissza. Rolduginról a Panama Papers állította, hogy több tízmillió dollárnyi vagyont birtokol, állítólag Putyin nevében. Bár ezt az orosz elnök maga cáfolta a nyugati sajtónak adott interjúkban.
Paul Massaro, az Egyesült Államok Helsinki Bizottságának vezető tanácsadója, aki a Kongresszus tagjainak adott tanácsot az orosz szankciókkal kapcsolatban, azt mondta, hogy az amerikai tisztviselők számára nem mindig volt világos, hogy a szankciók milyen vagyontárgyakat érintenek.
Szerinte
mert anélkül, hogy tudnánk, melyek ezek a vagyontárgyak, nem tudjuk befagyasztani őket". Azonban Massaro azt is hozzá tette, hogy ennek ellenére a szankciók legalább jelzik mindenkinek, hogy ezek nem szívesen látott emberek a nyugati rendszerben.
Putyin vagyonára igen eltérőek becslések vannak. A legnagyobb becslést Bill Browder, egy prominens Putyin-kritikus tette, aki szerint
amivel megelőzi még a világ leggazdagabb emberét, az Amazon alapítóját, Jeff Bezost is.
A Kreml persze minden olyan állítást visszautasított, amely szerint ezek az eszközök Putyin tulajdonát képeznék, és kitart amellett, hogy az orosz elnök „egyszerű ízlésű”, akinek „nincs szüksége a luxusra”.
A Zerohedge portál szerint, Putyinnak nincs is igazán szüksége hatalmas vagyonra, mert Oroszországban „mindent ő irányít”.