Közelebb lökheti a háború a világot a stagflációhoz

2022. március 03. 11:32

Eddig sem minden világok legjobbika érvényesült a gazdaságban, hiszen a rendkívül gyors járvány utáni talpraállás jelentős inflációval járt együtt. A háború az inflációt súlyosbíthatja, a növekedést gyengítheti.

2022. március 03. 11:32
null

A Goldman arra figyelmeztet, hogy a nyersanyagárak meredeken emelkedhetnek, mivel Oroszország olyan nyersanyagok exportőre, amelyekből már eddig is szűkösek voltak a nemzetközi készletek. 

A Goldman nagyon rövid távon felfelé mutató kockázatokat lát és az 1 hónapos Brent olajárra vonatkozó előrejelzését 115 dollárra emeli (a korábbi 95 dollárról), a további eszkaláció vagy hosszabb fennakadás esetén még nagyobb felfelé irányuló kockázatokkal. 

Az olaj mellett a Goldman arra is számít, hogy egyéb nyersanyagok ára is növekszik, amelyeknek Oroszország az egyik legfontosabb termelője. Ide tartozik az olaj, a gáz (és így az alumínium), a palládium, a nikkel, a búza és a kukorica. 

A mezőgazdasági árak esetében például Oroszország és Ukrajna képviseli a globális búza- és kukoricaexport közel negyedét.

A mezőgazdaságban használt üzemanyagok és műtrágya is drágul majd, mivel utóbbinak is fontos exportőre Oroszország. A műtrágya áraiban már látszott egy piaci fordulat a háború előtt, de a konfliktus változtathat a folyamatokon.

Ha pedig az árak elszállnak, mert hiány van, akkor ez pusztítólag hathat majd a reáljövedelmekre és a keresletre. Kedvezőtlen helyzet lenne, ha az infláció tovább növekedne, a kereslet és ezzel a gazdaság pedig gyengülne. A világ nagy részén persze nincs szó stagnálásról vagy recesszióról, de érthető, ha egyesek stagflációs veszélyt emlegetnek, ha az inflációs ráták a gazdasági növekedés ütemét két-háromszorosan, vagy még nagyobb mértékben meghaladnák.

Nouriel Roubini sztárközgazdász már a háború előtt is arra figyelmeztetett, hogy a világgazdaság számára elkerülhetetlen az 1970-es évek stagflációja és a 2008-as adósságválság megismétlődése. A Makronóm elemzése erre reagálva összegyűjtött öt olyan jellemzőt, amelyekkel elkerülhető lehet a stagflációs helyzet. A háború tükrében most még fontosabbá válik, hogy a gazdaságpolitika szuverén, nemzeti-patrióta, pragmatikus, kínálatoldali és aktív legyen – hogy mindez mit jelent a gyakorlatban, arról a Mandiner hetilapban írtunk.

, amelyekkel elkerülhető lehet a stagflációs helyzet. A háború tükrében most még fontosabbá válik, hogy a gazdaságpolitika szuverén, nemzeti-patrióta, pragmatikus, kínálatoldali és aktív legyen – hogy mindez mit jelent a gyakorlatban, arról a írtunk.

(Címlap: MTI/Nemes János) 

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Armageddon
2022. március 07. 03:16
INDEX 2013. március 13., szerda 18:42 "Az a Miniszterelnök akinek a kormányzása alatt az EURO 300 forint fölé emelkedik NEM TUD KORMÁNYOZNI ÉS LE KELL MONDANIA - Orbán Viktor 2008 április Parlament"
budapesti
2022. március 05. 19:49
Az USA és az EU már elkezdték az új hidegháborút. És hónapokon belül megtapasztalják ennek a katasztrofális gazdasági következményeit. Az egész világgazdaság egy rendszer. Ezért egyszerűen nem éri meg a hidegháború a rendszer vezető hatalmainak, ma már nem. Az 1960-80-as években még más volt a helyzet. Ha atomháború lesz, mind meghalunk. Ha nem lesz atomháború, akkor a soron következő amerikai és európai választásokon sorra azok fognak nyerni, akik a lehető leghamarabbi kibékülést ígérik az oroszokkal és a kínaiakkal, mert az embereknek annyira elegük lesz az áruhiányból, a drágaságból, a munkanélküliségből.
Ildikó99
2022. március 05. 16:13
Majd mzp megoldja
Ildikó99
2022. március 04. 13:39
Honnan szedtek ti ilyen dolgokat nem is értem vagy le mentetek mindent? Én mondjuk nem
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!