"Népszava" (Magyarország): Konfliktus a "robbanás" felé tart.
„A geopolitikai helyzet több mint bizonytalan, robbanás felé tart. A nyugati demokráciák az impotenciáig lavírozták magukat. Nyilvánvalóan képtelenek túllépni az önkényuralmi fenyegetésekkel szembeni védekezés 20. századi módszerein.
Mindeközben a magyar külügyminiszter (Szijjártó Péter) az EU elleni fenyegetésekkel, a miniszterelnök (Orbán Viktor) disznóvágásokkal üti el az időt. Egyre sürgetőbbé válik, hogy döntsenek el, hol is tart Magyarország.”
"Neue Züricher Zeitung" (Svájc): Németország "furcsa különleges szerepet" vállal.
Több mint három évtizeddel a keleti blokk összeomlása után, sok német szemében Ukrajna, Fehéroroszország és a balti államok, sőt még Lengyelország is geopolitikai „repülőországok” maradtak: olyan területek, amelyet szívesen figyelmen kívül hagynánk az új európai rend megtervezésekor.
A német hangulattal kapcsolatban szerüntük, nem szabad túlzottan pesszimistának lenni. Bár Németországban számosan megértik Putyint, akadnak ellenzők is: egy új felmérés szerint
a németek 47 százaléka elutasítja a fegyverek Ukrajnába szállítását, viszont legalább 42 százalékuk támogatná azt. A közvélemény láthatóan megoszlik a kérdésben.
Nem szabad feladni, elveszettnek minősíteni a németeket a Nyugat ügyéért folyó közdelemben– és erre nincs is ok.
"Dernières Nouvelles d'Alsace" (Franciaország)
A levegő annyira feltöltődött, és annyi fegyver van a térségben, hogy csak egy apró szikra kell ahhoz, hogy meggyulladjon az egész régió. A két blokk közötti nyílt háború hipotézise sokáig csak elméletinek tűnt. Ma már nem az.
"Rzeczpospolita" (Lengyelország): "Régiónk biztonsága az USA kezében van"
Függetlenül attól, hogy Putyin indít-e háborút vagy sem, a mostani történéseknek az a tapasztalata, hogy térségünk biztonsága az Egyesült Államok kezében van. Az a mód, ahogyan Németország és Franciaország most kibújik a határozott fellépés alól, már nem megkerülhető. Ez súlyos figyelmeztetés Észtország, Litvánia, Lengyelország és Románia számára.
A kihívás pillanatában Németország saját iparának érdekeit helyezte a közös értékek elé. Kevés bizonyíték van arra, hogy még az ukrajnai orosz invázió esetén is változtatna-e álláspontján. Németország nyilván figyelmen kívül hagyja, hogy Putyin követelései, az úgynevezett biztonsági garanciák nem csak Ukrajnára vonatkoznak. Az orosz elnök olyan területeken akar biztonsági kérdésekről dönteni, amelyek a keleti bővítés előtt nem voltak a NATO részei.
Putyin nem a volt NDK-ra gondol. Ez megnyugtatja a németeket, de a hozzáállásukban legalább meg kell érteniük más népek félelmeit is.