Czeczeli Vivien az NKE, Gazdaság és Versenyképesség Kutatóintézet kutatójának írása.
Változó fogyasztói szokások és növekvő keresleti nyomás
Ahogy a távmunka és a távoktatás egyre szélesebb körben kezdett el elterjedni, valamint az emberek szokásai fokozatosan elkezdtek átalakulni a korlátozott szórakozási és szabadidős tevékenységek lehetősége nyomán, úgy kezdett el szárnyalni a szórakoztató és egyéb elektronikai termékek iránti kereslet is. Fogyasztói oldalról tehát minden eddiginél nagyobb keresleti nyomás alakult ki.
A chipek gyártása ugyanakkor nem tudta felvenni a versenyt ezzel a szárnyaló kereslettel.
A hatásokat erősítik a technológiai fejlemények is, köztük az 5G vezetéknélküli szolgáltatások térnyerése, melyek a korábbi, 4G technológiákhoz képest megközelítőleg 40 százalékkal több chipet igényelnek. A hiány pedig egyúttal azt is eredményezte, hogy a vállalatok igyekeztek volna minél nagyobb raktárkészletet felhalmozni, újabb keresleti nyomást generálva ezzel, mely ismételten tovább szűkítette a globális chipkínálatot.
Az utóbbi évek fontos irányváltása továbbá, hogy a legtöbb autógyártó elmozdult az elektromos járművek fejlesztése és gyártása irányába.
Ez pedig újabb megnövekedett igényt támaszt a nagy mennyiségű és komplexebb chipek iránt.
Mivel a kereslet a következő időszakban egyelőre továbbra sem valószínű, hogy jelentős enyhülést mutatna, arra következtethetünk, hogy a félvezetők hiánya még hosszú ideig befolyásolhatja az elektronikai termékek piacát.
Az áremelkedés nehezen kikerülhető
Az ellátási láncok fennakadása, illetve a félvezetők hiánya jelentős többletköltségeket generálnak, melyek jó eséllyel maguk után vonják az árak emelkedését nemcsak a járművek, de más elektronikai termékek (köztük nyomtatók, laptopok, okostelefonok, háztartási berendezések stb.) esetében is. Az egyre inkább emelkedő inflációs nyomást tehát erről az oldalról is egy újabb tényező kezdi el fűteni.
A probléma elhúzódó volta esetén a termelés szüneteltetése a munkavállalókat is érinti, amint a vállalatok rövidített műszakokat kénytelenek bevezetni (ld. az Audi vagy a Mercedes példáját), adott esetben pedig munkavállalóik elbocsátására kényszerülnek.
A folyamatok a csalók térnyerésének is kedveznek
A globális hiány egyúttal a csalóknak is teret engedett, akik igyekeznek a hamisítványok gyártásából könnyű pénzhez jutni. Miután a kereslet a kínálatot meghaladó ütemben bővül, csupán idő kérdése, hogy elárasszák a piacot olyan félvezetők, amelyek nem felelnek meg az előírt biztonsági vagy minőségi követelményeknek. Mindez természetesen hatalmas biztonsági kockázatot képes generálni. Különösen veszélyes ez az orvosi, és katonai eszközöket illetően, de bármilyen más biztonsággal, védelemmel kapcsolatos szektor, vállalkozás számára is.