Inkább elhasználják a szén-dioxidot
A startup szerint a mezőgazdasági termelés adja az üvegházhatású gázok körülbelül egynegyedét. Ezen belül is túlnyomó részt az állattenyésztés a felelős a káros hatásért. Mivel nem elvárható, hogy az emberiség jelentős része áttérjen a teljesen húsmentes étkezésre, a vállalat mikroorganizmusok segítségével szintetizálja a szén-dioxidot egy fehérjében gazdag porban, melyet Protonnak hívnak. Ez hasonló technológia ahhoz, amit a biofermentációval fehérjét előállító cégek alkalmaznak. Azonban ahelyett, hogy metánt vagy cukrot használnának alapanyagként, a Deep Branch inkább szén-dioxidot alkalmaz. Ez egyrészt olcsóbb is, másrészt ezzel csökkenthető a légkörben található káros anyag.
Két legyet egy csapásra
Az így kapott fehérje táplálkozási profilja hasonló a halliszthez, és ahhoz hasonlóan felhasználható az állati takarmányokban, az igazi halliszt és a szójaalapú fehérjék helyettesítésére.
A startup aláírt egy egyezményt a Drax brit energetikai vállalattal, hogy az annak tulajdonában lévő erőművekben keletkező szén-dioxidot a Proton gyártására használják fel ezután. Ezzel egyrészt körülbelül 90 százalékkal kevesebb gáz kibocsátása mellett állítható elő ugyanannyi fehérjepor, másrészt a felhasznált szén-dioxid mennyisége nagyjából 300.000 autó károsanyag kibocsátásával egyezik majd meg. A Deep Branch vezérigazgatója büszke az új termékre, hiszen így egyszerre lehetséges több élelmiszert előállítani fenntartható módon és csökkenteni a légszennyezettséget.
A cikket fordította Papp Helga.