Segélyekkel csillapítja a megélhetésüket vesztett feketepiaci dolgozók millióit az olasz kormány

2020. március 30. 09:53

Négy és fél milliárd euró azonnali költségvetési támogatással segítik az új koronavírus-fertőzés (Covid-19) miatt anyagilag nehéz helyzetbe jutott olaszokat az élelmiszer-, gyógyszer- és létfontosságú cikkek vásárlásban Giuseppe Conte kormányfő szombat esti bejelentése szerint, amellyel a munka és bevétel nélkül maradtak támogatására kérte a nagyvállalatokat, termelőket is.

2020. március 30. 09:53
null

Az összeget az úgynevezett nemzeti szolidaritási alapból a polgármestereknek utalják át.  Ezen kívül a polgári védelem forrásaiból további 400 millió eurót osztanak szét a majdnem nyolcezer olasz város között olyanok számára, akiket „ezzel a bevásárlásban segíthetnek”. A tervek szerint a támogatást nem készpénzben, hanem utalványban kapják meg az ezt kérelmezők.

Conte kijelentette, a hetek óta tartó vészhelyzetben vannak olaszok, akik kezdenek anyagi nehézségbe kerülni. „Tudjuk, hogy vannak, akik nem kapták el a betegséget, mégis szenvednek (..) éreztetni akarjuk az állam konkrét segítségét” – mondta Conte hangsúlyozva, hogy egész Olaszország egy csónakban evez, és szolidaritási láncra van szükség. „Senkit sem hagyunk magára” – tette hozzá.

Arra szólította fel a nagykereskedelmi láncokat, vállalatokat, termelőket, adományozni képes személyeket, segítsenek felajánlásaikkal.

A vasárnap reggeltől hatályos kormányrendeletet a belügyminiszter, Luciana Lamorgese sürgette, miután több régióból, elsősorban Dél-Olaszországból, a hatóságok a társadalmi feszültség növekedését jelezték a munka és bevétel nélkül maradtak elkeseredése miatt. A déli tartományokban a szigorú kijárási és munkavégzési korlátozások teljesen bevétel nélkülivé tették a fekete gazdaságban dolgozó mintegy négymillió embert, és ők a korábban elindított gazdaságélénkítő, családtámogatási forrásokból sem részesülnek.

Többek között Palermóban néhány nagyobb élelmiszerüzlet rendőri és katonai védelmet kapott az anyagi nehézségekre hivatkozó és fizetni nem akaró, vagy ingyen élelmiszert követelők miatt.  

Giuseppe Conte megemlékezett a járvány olaszországi halottairól, akiknek száma szombaton túllépte a tízezret. Az olasz kormányfő hozzátette, az Európai Uniónak is meg kell felelnie a  járvány teremtette történelmi helyzetnek.

„Nem fogok úgy bekerülni a történelembe, hogy felelősnek tartsanak, mert nem tettem meg mindent az európai polgárokért. Utolsó csepp verejtékemmel és erommel azért küzdök, hogy erős, élettel teli és egységes európai választ adjunk” – jelentette ki Conte.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kijelentéseire utalt, aki  elutasította a Róma által is szorgalmazott koronakötvények tervét. Conte azt hangoztatta, a javaslatot Róma nem a bizottságnak, hanem az eurócsoportnak tette, „és a kérdés még nincs lezárva”.

Ursula von der Leyen szavait tévesnek  nevezte Roberto Gualtieri olasz pénzügyminiszter is, aki közösségi oldalán megjegyezte, az EU-tól nyitást és nem zárkózottságot vár.

Giuseppe Conte bejelentette, hogy április 3-től tovább hosszabbítják az eddigi kijárási korlátozásokat, és túl korainak nevezte a nem létfontosságú termelés, valamint az oktatás újraindítását. Úgy vélte, nem lehet megjósólni, mikor enyhíthetik az óvintézkedéseket.

(MTI)
 

***

A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.

 

 

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
100kiskutya
2020. április 09. 11:53
Mifelenk 10%ra esett le az autoeladasok szama - ami talan vicces de itt mult szazadbeli a tomegkozlekedes
tölgy
2020. április 09. 11:47
Mit hallok??? A "fejlett nyugaton" van olyan ország, amelynek állampolgárainak nincs megtakarítása???? Eleddig azt hittem, hogy ilyen csakis és kizárólagosan nálunk van, a négy millió éhező országában! Hmmm... és az EB, az EP még nem hozott határozatot - kizárólag a szolidaritás jegyében - az ejrópában fellelhető élelmiszer felesleg begyűjtésére, egységcsomagok készítésére, azok olasz és - rövidesen spanyol, majd ahol szükség mutatkozik - területre juttatásáról? Avagy az EP, az EB roppant költséges, drága sóhivatalok???
u.cserkész
2020. március 31. 22:28
Feketepiaci dolgozók? Muris. Lehet, hogy szakszervezetük is van? És mit szól ehhez az EU? A helyes kézmosás bemutatásán kívül.
u.cserkész
2020. március 31. 15:31
"Orbán is kapott kétezer milliárdot, hogy megoldja a problémákat amit az egészségügy lerombolásával tett." Most Olaszországról beszélünk, ahol 60.243 ezer lakosból elhunyt 11.591 fő. Magyarország lakossága 9.772 ezer fő, a halottak száma 16. Te körülnézel, vagy csak lököd a hülyeséget?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!