Orbánomics, a nemzeti közgazdaságtan visszatérése

2019. február 10. 17:47

Orbán pedig visszatér a valóság elvéhez, egy olyan világhoz, amely az államok és nemzetek valóságán alapul, és nem a davosi képzelgéseken.

2019. február 10. 17:47
null
Guillaume Durocher

„A Washingtoni Konszenzus kilencvenes évekbeli győzelmével (nem beszélve a Brüsszeli Konszenzusról) az inga egyértelműen és túlzottan a nyitott határok felé lengett ki, különösen a tőke szabad áramlását tekintve. A tőke korlátok nélküli szabad áramlása azt jelenti, hogy

a gazdaságunkat immár alapvetően torzíthatja el bármi, ami a tőketulajdonos befektetők fejében megfordul.

Ők semmiképp sem racionális mindentudók, hanem a divatok, az előítéletek, a pánikok épp úgy befolyásolják őket, mint minket. Így a gazdaság túlhevülhet a túlzott beruházások miatt (ami immár azt jelenti, hogy a bankszektorunk összeomolhat egy másik ország gazdasági problémái hatására), de a tőkemenekítés kockázata is sújthatja. Ha a fogyasztók külföldi pénzben adósodnak el, akkor saját maguk tönkretételét kockáztatják meg. (...)

A közelmúlt gazdaságtörténete rámutat, hogy egy mérsékelt nemzeti közgazdaságtan a legjobb lehetőségünk.

Az ázsiai pénzügyi válság a kilencvenes években jó példa volt arra, hogy azok az országok állnak talpra hamarabb, amelyek valamennyire korlátozzák a tőke mozgását. Az eurózóna válsága ugyanígy rámutat, hogy a nemzeti valuta megőrzése fontos, amely a helyi társadalmi-gazdasági körülményeknek jobban megfelel és azokra reagál, így biztosítva a pénzügyi bizalmat és esetleg egy leértékelés általi alkalmazkodást, ha szükséges. (...)

Minden nemzetgazdaságnak megvan a maga társadalmi-gazdasági ritmusa, a maga sajátos munka-tőke tárgyalási mechanizmusaival, társadalmi normáival, gazdasági növekedésével és így tovább. A nemzetállam biztosítja, hogy a döntések úgy szülessenek, hogy a lehető legnagyobb mértékben figyelembe vegyék a nemzeti társadalmi-gazdasági egységet, ahelyett, hogy a helyi viszonyokat nem érző, azokkal nem szembesülő külföldiek kényszerítenének döntéseket a gazdaságra. (...)

Az állam még mindig itt van. A nemzet még mindig itt van. A köztársaság eszméje még mindig itt van. Orbán pedig visszatér a valóság elvéhez, egy olyan világhoz, amely az államok és nemzetek valóságán alapul, és nem a davosi képzelgéseken.”

 

 

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
KannibálTatárÚr
2021. március 13. 23:11
Az EU-pénzek céljai adottak a belépésünktől. Ma akarják ezt megváltoztatni egyesek, akiknek nem tetszik Mo. gazdasági menetelése. Ha ezt a megvonást lehetővé teszik, akkor az Unió nem jogállam. (Bár ez már hosszabb ideje így van. Fro. és No. ki akarják sajátítani saját céjaikra - Hollandia segítségével).
luisbathhelena
2020. július 29. 00:01
Elolvastam az eredetit. Hát a vége szerintem marhaság. Szerinte azért finanszírozza az EU Orbánt, hogy a szokatlan magyar közgazdasági modell tanulságait levonja és ezáltal gazdagodjon és betegye a fegyvertárba.. Szerintem egyszerűen hagyják Orbánt mert nincs igazán fegyverük, pontosabban most kezdik fenyegetni az EU pénzek megvonásával.
alkaloidablog
2019. november 19. 23:27
Pedig nem teljesen hülyeség. Ha visszagondolsz – és valószínüleg erre emlékszik a szerző is – Magyarország a KGST keretein belül is hasonló megfontolásokból lett elengedve egyfajta kisérleti gazdasági rendszerével. Talán ez az elképzelés ismétlődik, speciális földrajzi elhelyezkedésünk, súlyunk, kulturális hagyományaik okán.
Kup Lung
2019. november 04. 21:37
Továbbra is tartom hogy ha itt van csodaország az Lengyelország. A konkrét számok (de az itteni grafikon is) ezt támasztja alá. Aki 20%-ot hozott 1 évtized alatt az EU átlaghoz képest abból a fejletlenségből ahol ők álltak az számomra a kisebb csoda -bár nem a csodákban kell bízni. Románia is erősen belehúzott de ott azért más mutatók elszálltak időközben. ------ Mi a szűk 10%-al (ha már 2006-tól 1 évtizedet vizsgálnak) átlagosat teljesítettük ,igaz minden mutatónkat javítani kellett párhuzamosan (államadósság, hiány) . ----- De a 2017 utáni években már a nagyon jók közé kerülhetünk . A kérdés számunkra mindig az hogy hosszabb periódusban tudjuk e ezt hozni/tartani (mint a lengyel,szlovák amikor kilőttek.. ) vagy ahogy lenni szokott nálunk (sajnálatosan) 1-2 évig tart a nagyon jó szakasz aztán stagnálás,szürkeség. Bizakodó vagyok hogy most hosszabb periódusig az élmezőnybe leszünk. Nem is tehetünk mást mert leszakadunk még a térségben is. Tehát itt nincs kecmec.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!