Lengyel stratégia: 2040 után az áramellátás kevesebb mint 30 százaléka lesz szénalapú

2018. november 23. 23:21

A jelenlegi 80 százalékról 30 százalék alá kívánják csökkenteni Lengyelországban a szénalapú áramtermelés arányát 2040-re – derül ki a lengyel energiaügyi tárca által pénteken bemutatott hosszútávú stratégiából.

2018. november 23. 23:21

A 2040-ig megvalósítandó lengyel állami energiapolitika tervezetét az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) által szervezett december eleji katowicei klímacsúcs előtt ismertették. A tervet az energiaügyi tárca társadalmi konzultációra bocsátotta. 

A projektet bemutató Krzysztof Tchórzewski lengyel energiaügyi miniszter szerint a tervezet egyrészt az ország energiafüggőségének felszámolását célozza, másrészt teljesíti az Európai Bizottság elvárásait a széndioxid-kibocsátás csökkentésére. A CO2-kibocsátás így 2030-ig 30 százalékkal csökkenne 1990-hez képest.

A stratégia szerint a jelenlegi áramfogyasztási szint megőrzése esetén 2030-ra az áram 60 százalékát állítanák elő szénből. A növekvő áramigényt más forrásokból fedeznék, 2033-tól kezdené meg működését az első lengyelországi atomerőmű-blokk, majd ezt követően 2043-ig minden második évben újabb blokkokat állítanának üzembe.

A földgázt csak átmenetileg, kiegyenlítésképpen használnák energiaforrásként. A cseppfolyós gáz (LNG) befogadására szánt, a balti-tengeri Swinoujsciében létesített kikötő bővítésének, a Baltic Pipe dán-lengyel gázvezeték tervezett megépítésének, valamint a hazai gázkitermelésnek köszönhetően 2037-40-ben évi mintegy 5 milliárd köbméter gázt használhatnak majd fel energetikai célokra, az úgynevezett kiegyenlítő erőművek ellátására.

Az energiafogyasztás 27 százalékát a stratégia szerint 2030-ban a megújuló energiaforrásokból nyert áram adná. Az energiaügyi tárca nem tervezi a kedvezőtlen társadalmi befogadásba ütköző szárazföldi szélerőművek bővítését, ehelyett tengeri szélerőműveket építene.

(MTI)

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
IV. Fawkes
2019. október 17. 07:51
Kíváncsi lennék, hogy oldják ezt meg atomerőmű és az orosz gáz nélkül.. Megérni persze már nem fogom, így nem is fogadok rá. Ami ebből minket érint, az annyi, hogy jelenleg az importáram jelentős hányada, ami Szlovákia felől érkezik, voltaképp lengyel szén-áram. Márpedig nekik drasztikus lépéseket kell bevezetniük a kvóta miatt. Szedjük össze magunkat, és húzzuk fel azt a két paksi blokkot, de gyorsan.
istvánkeve
2018. november 28. 11:32
A régi szép ötéves tervek szivárványai lassan túristaattrakcióvá váltak (kattowicei klímacsúcs) szép lengyelhon égboltján. Kiszámolni is nehéz, mennyi szennyezöanyag kibocsátást okoz egy ilyen klímacsúcs.
IV. Fawkes
2018. november 26. 09:18
Igen, ezért nem ártana belehúzni. 2025-re a Mátrai Erőmű tisztán lignites, közel 50 éves blokkjai leállnak, és pont erre az időre esik az, amikor a lengyel szén-áram ára a kvótaárak emelkedése miatt sokkal drágább lesz, ráadásul náluk is el kell indulnia egy struktúraváltásnak, nekik akkorra lesznek 60 éves erőműveik is. Az eredeti terve annyit határozott meg, hogy az oroszok 60 hónap alatt ígérték felhúzni a blokkokat (egyenként), de nyilvánvaló, hogy azt csak akkor lehet elkezdeni, amikor a tervek, engedélyek és a földmunka elkészül. Az üzemképes reaktornak ezután kell még 2-3 év kb. amíg kereskedelmi áramot termel, ott is a próbaüzemek, engedélyek viszik az időt. Annak idején többször írtam, amikor azt mondták, hogy minek sietni az új két blokkal, hisz a négy régi 2032-2037 között áll le, hogy az a 2026 csak egy varázsszám :-)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!