Elon Musk pénzétől retteg a brit Munkáspárt, okkal
A világ leggazdagabb embere a Brexit atyjával barátkozik, akinek új pártját pénzzel is megtolhatja.
Két év óta először emelkedett negyedéves összevetésben a munkanélküliségi ráta Nagy-Britanniában, és ezzel egy időben folytatódott, bár valamelyest lassult a reálbérek csökkenése.
A brit statisztikai hivatal (ONS) szerdai adatismertetése szerint a decemberben zárult három hónapban átlagosan 4,4 százalék volt az állástalanok aránya. Az egy évvel korábbi azonos időszakban 4,8 százalékos volt a munkanélküliség Nagy-Britanniában, ám a tavaly szeptemberrel zárult negyedévben az ONS 4,3 százalékos munkanélküliséget mért.
Negyedéves összevetésben a munkanélküliek száma is nőtt, 46 ezerrel 1,47 millióra, bár ez még mindig 123 ezres csökkenés éves összevetésben számolva.
Az ONS szerdai beszámolója szerint a heti átlagos alkalmazotti nominálbér a decemberrel véget ért három hónapban 2,5 százalékkal emelkedett éves összevetésben, de ez az adott időszak átlagos éves inflációjával együtt számolva 0,3 százalékos reálbércsökkenést jelent.
A statisztikai hivatal jelentéséből kitűnik mindazonáltal az is, hogy a nominálbérek emelkedési üteme gyorsult, a reálbércsökkenésé pedig lassult a tavalyi utolsó negyedévben, a július-szeptemberi három hónapban 2,3 százalékkal emelkedett éves összevetésben az alkalmazotti nominális átlagbér, és ez abban a negyedévben 0,4 százalékos reálbércsökkenésnek felelt meg.
A nagy-britanniai infláció azonban továbbra is jóval a célszint felett jár: a múlt héten ismertetett legfrissebb adatok szerint a lakhatási költségek nélkül számolt fogyasztói árindex 3 százalékkal volt magasabb januárban, mint egy évvel korábban. Decemberben szintén 3 százalék, novemberben 3,1 százalék, októberben és szeptemberben egyaránt 3 százalék volt a teljes kosárra számolt tizenkét havi brit infláció. A brit kormány által a Bank of England számára előírt éves inflációs cél 2 százalék.
A brit jegybank monetáris tanácsa a februári kamatdöntő üléssel egy időben kiadott új inflációs jelentésében máris egyenes utalást tett arra, hogy az eddig vártnál előbb és nagyobb mértékben emelkedhet ismét az alapkamat. A Bank of England tavaly novemberben 0,25 százalékponttal a jelenleg is érvényes 0,50 százalékra emelte az irányadó rátát. Tíz év óta ez volt a Bank of England első kamatemelése.
Paul Hollingsworth, az egyik legnagyobb londoni székhelyű globális pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics brit gazdasági elemzésekkel foglalkozó közgazdásza a Bank of England inflációs jelentését értékelő kommentárjában közölte: a cég olvasata szerint a Bank of England monetáris tanácsa előkészítette a terepet a májusi újabb kamatemeléshez.
A Capital Economics előrejelzése szerint a brit jegybank az idén még két további kamatemelést is végrehajt, és 1,25 százalékos alapkamattal zárja az évet.
(MTI)