Az évszázad mérkőzése: Kijevért folyik a harc Klicsko és Zelenszkij között

Évek óta folyik a politikai boksz a két politikus között. Az elnöknek egyelőre nem sikerült bevinni a végzetes ütést a kijevi főpolgármesternek.

Szinte az egész ukrán hatalmi elitet lecserélné.
Tisztul a kép az ukrán belhatalmi csatározások körül: az Economist bennfentesektől szerzett információi szerint Andrij Jermak, Volodimir Zelenszkij tanácsadója egyre befolyásosabbá válik, és minden fajsúlyos döntésben benne van a keze – írja a Portfolio.
Ezt is ajánljuk a témában
Évek óta folyik a politikai boksz a két politikus között. Az elnöknek egyelőre nem sikerült bevinni a végzetes ütést a kijevi főpolgármesternek.
Jermak nevéhez állítólag olyan fontos szervezeti döntések kötődnek az utóbbi időben, mint a helyettes miniszterelnök elleni korrupciós eljárás megindítása, illetve a miniszterelnök tervezett lecserélésére és a Kirilo Budanov hírszerzési vezető elmozdítására tett kísérletek.
A tanácsadó az Economist értesülései szerint a hozzá hűséges embereket igyekszik fontos pozíciókba juttatni: például Julija Szvirigyenkót, aki Denisz Smihal miniszterelnök helyét töltheti be, miután a parlament néhány héten belül szavazni fog a leváltásáról.
A személycserék itt azonban nem állnak meg: az oktatási, egészségügyi, kulturális és talán pénzügyminiszteri pozíciók is új képviseletet kaphatnak rövid időn belül.
Jermak legnagyobb riválisa – idézi a Portfolio az Economist írását – Kirilo Budanov hírszerzési vezető, „akit
a tanácsadó nem kevesebb mint kilenc alkalommal próbált leváltani”.
Jermak növekvő hatalmának mértékét a lap úgy aposztrofálta: a tanácsadó képes volt úgy intézi a dolgokat, hogy gyakorlatilag minden információ rajta keresztül jusson el Zelenszkijhez, ami szabad kezet ad neki az ukrán elnök véleményének befolyásolásában.
„Andrij monopolizálta az elnök fülét. Hat éve vannak egy szobában, a vezető vélemények mind tőle származnak. Ez lényegében egyetlen ember” – mondta a lapnak az egyik bennfentes forrás.
Az oroszok lassan megsütnek minket alacsony tűzön, miközben mi idiotizmust játszunk nagyon komoly következmények mellett
– tette hozzá, utalva a túlcentralizált hatalom jelentette veszélyekre.
Nyitókép: Attila KISBENEDEK / AFP