Észak-Korea mérhetetlen mennyiségű lőszerrel látja el Putyint, miközben az EU csak pislog

Egymillió lövedéket és legalább tíz fegyverszállítmányt küldött Észak-Korea Oroszországnak augusztus óta.

Bizarr teatralitással próbálja emberarcúvá maszkírozni magát a kommunista rendszer.
Meghatónak szánt, de inkább groteszk jelenetek játszódtak le Phenjanban az orosz–észak-koreai védelmi megállapodás első évfordulóján rendezett ünnepségen:
Kim Dzsongun, az ország diktátora könnyekkel a szemében emlékezett meg azokról az észak-koreai katonákról, akik Oroszország oldalán estek el Ukrajna ellen vívott harcokban.
A Telegraph beszámolója szerint az állami televízió által közvetített operai hangulatú műsorban a közönség
óriáskivetítőn tekinthette meg, ahogy az ország teljhatalmú vezetője letérdel egy észak-koreai zászlóval letakart koporsó mellé, és rá helyezi a kezét.
Láthatóan elcsuklott a hangja és szaporán lélegzett”
– kommentálta a közönségre láthatóan nagy hatást gyakoroló gesztust a műsor konferansziéja.
A brit védelmi minisztérium adatai szerint a Kurszk térségében harcoló észak-koreai kontingens eddig mintegy 6000 főnyi veszteséget szenvedett.
Ezzel éles kontrasztban áll, hogy a ceremónián mindössze hat darab koporsót láthatott a közönség, bár érthető, hogy a diktatúra nem szívesen teszi a kirakatba, hogy mennyi halottat könyvelhetnek el.
A rendezvényen Kim lánya, Kim Ju-ae is jelen volt, aki tapsolta a színpadon éneklő előadót, miközben a háttérben Z betűs tankok és észak-koreai katonák képei villantak fel.
A felvételek szerint Kim három alkalommal – október 22-én, december 12-én és december 22-én – hagyott jóvá különleges hadműveleti parancsokat a Kurszk térségében bevetett észak-koreai egységek számára.
A helyi média szerint ezek az utasítások nem Moszkvából, hanem közvetlenül Phenjanból érkeztek, így az észak-koreai diktátort személyes felelősség terheli a csapatok bevetéséért.
Elemzők szerint ezzel a nyilvános gyásszal Kim leginkább az ország belső feszültségeit próbálhatta meg enyhíteni.
Rob Lee, az amerikai Foreign Policy Research Institute vezető kutatója úgy nyilatkozott:
Kérdés, hogy ha Észak-Korea nem vett volna részt a harcokban, vajon Kurszk most kinek a kezén lenne? Valószínűleg az ukránok tovább meg tudták volna tartani az állásaikat.”
A vele beszélő ukrán tisztek szerint
az észak-koreai katonák fizikailag erősek, kemények és megbízhatóak voltak. Bár az oroszok rosszul alkalmazták őket taktikailag, rajszinten jól teljesítettek, pontosan lőttek, és nem adták meg magukat”.
A dél-koreai hírszerzés szerint Phenjan újabb 6000 katonát küldhet Oroszországba, köztük
Az 2023-ban aláírt katonai megállapodás értelmében Észak-Korea lőszert, rakétákat és élőerőt biztosít Oroszország számára, cserébe technológiai támogatást kap műholdas és rakétairányítási rendszereihez.
Ezt is ajánljuk a témában
Egymillió lövedéket és legalább tíz fegyverszállítmányt küldött Észak-Korea Oroszországnak augusztus óta.
***
Fotó: Vladimir Smirnov / POOL / AFP