Kitörhet-e az atomháború India és Pakisztán között?

2025. május 14. 23:11

A BBC megvizsgálta egy nukleáris összecsapás esélyeit.

2025. május 14. 23:11

Egy nemzetközi tudóscsoport már 2019-ben lemodellezte, milyen eseménysort indíthatna el egy, az indiai parlamentet érő iszlamista terrortámadás. A rémálomba illő végkifejlet a Pakisztán és India közötti atomháborúban csúcsosodott ki. A BBC  most ennek nyomán vette górcső alá a két ország közötti legújabb konfliktust.

Az áprilisi kasmíri terrorcselekményt követő katonai műveleteknek ugyan sikerült gátat szabni, és egy amerikai segítséggel létrejött tűzszünettel ismét elejét venni a hátborzongató lehetőségnek,

a két atomhatalom történelmi sérelmeiből fakadó zsigeri gyűlölete nem engedi visszazárni a palackba az atomháború szellemét.

Ezt is ajánljuk a témában

Megkerülhetetlen tényező

A mostani konfliktusban Pakisztán játszotta ki elsőként a nukleáris kártyát, amikor a konvencionális katonai válaszlépések mellett határozottan emlékeztette szomszédját, hogy az egy atomhatalommal áll szemben.

Donald Trump amerikai elnök nem véletlenül beszélt arról a hét első felében, hogy nem pusztán tűzszünetet sikerült kötni a két ország között, hanem az Egyesült Államok „megakadályozott egy atomkonfliktust”.

Ezt is ajánljuk a témában

Május 12-én Narendra Modi indiai miniszterelnök egy beszédében úgy fogalmazott:

Nem toleráljuk a nukleáris zsarolást, Indiát nem félemlíthetik meg nukleáris fenyegetésekkel.”

Hozzátette:

Bármely terrorista-menedék, amely ennek ellenkezőjét feltételezi, pontos és határozott csapásokkal fog szembesülni.”

Becslések szerint a két ország külön-külön nagyjából 170 atomfegyverrel rendelkezik. Ezek jó része szárazföldi és tengeri platformokról vethető be, míg a szakemberek azt valószínűsítik, hogy a légi célba juttatás terén Indiáé az előny.

A véletlen is katasztrófához vezethet

Míg India hivatalosan továbbra is elkötelezett az 1998 óta életben lévő, a nukleáris támadás megindítását tiltó doktrínája mellett, ez az álláspont 2003 óta egyre kevésbé sziklaszilárd (vegyi vagy biológiai támadásokra válaszul ekkortól engedélyezték a nukleáris válaszcsapást).

A szakértők szerint, bár Pakisztán nem rendelkezik hasonló szabályozással, náluk is léteznek azok a vörös vonalak, amelyek ilyen jellegű válaszcsapást válthatnak ki: jelentős területi veszteség, kulcsfontosságú katonai eszközök megsemmisülése, gazdasági ellehetetlenítés vagy politikai destabilizáció.

A BBC összefoglalója kiemeli, hogy a nukleáris eszkaláció akár véletlenül is bekövetkezhet:

Elég egy emberi mulasztás, egy hacker- vagy terrortámadás, egy számítógépes hiba, a műholdakról származó téves adat vagy egy instabil politikai vezetés.

Nincs ok az optimizmusra

„Amikor nukleáris fegyverek bevetésétől is tartani kell, mindig elfogadhatatlan mértékű veszély áll fenn” – nyilatkozta John Erath, a Fegyverzet-ellenőrzési és -korlátozási Központ (Center for Arms Control and Non-Proliferation) vezető politikai igazgatója a BBC-nek.

Az indiai és a pakisztáni kormány a múltban már megoldotta ezeket a helyzeteket, így a kockázat alacsony. De az atomfegyverek esetében még egy kis kockázat is túl jelentős.”

A szakember szerint ugyanakkor a nukleáris fegyverek jelenléte olyan állandó kockázatot hordoz magában, amelyet soha nem lehet teljesen kizárni, függetlenül attól, hogy mennyire tapasztalt a vezetés, vagy mennyire visszafogottak a szándékok.

***

Fotó: Getty Images

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
europész
2025. május 15. 00:00
Hat ha kiirtjak egymast akkor a hindu isten es a paki allahnak is jo sok szolgaja lesz a tulvilagon.
lilith6
2025. május 14. 23:52
Arabok, cigányok, fekák, a világ rákos daganatai...
monybbsc
2025. május 14. 23:50
Arról mioor irtok, hogy a békevàgyó Putyin-cár nem megy el Isztambulba, hogy Zelenszkijjel személyesen tárgyaljon a tűzszünetről? Talán most már tényleg leesik Trumpnak, hogy orosz bèkevágy jelenleg nincs, csak szórakoznak vele január óta.
Treeoflife
2025. május 14. 23:23
"A BBC megvizsgálta egy nukleáris összecsapás esélyeit." Ami így kezdődik, azt megette a fene. Ha a britek elemeznek, abból eddig még semmi jó, de leginkább semmi értelmes nem "jött ki". Miért ébresztgetik az "oroszlánt", de legfőképpen ne piszkáljanak bele - ott, azon a vidéken már okoztak elég sok "felfordulást", lassan elég lesz ...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!