Nem az a kérdés, hogy akar-e Európa békefenntartókat küldeni Ukrajnába, hanem hogy tudna-e egyáltalán

Számokkal, adatokkal és persze szakértővel jártunk utána, vajon délibábos álom-e az egész. Elemzés!

Az biztos, hogy nem lesz olcsó, főleg, hogy az amerikaiak ki is maradnak a „hajlandóak koalíciójából”, az oroszok meg érthető módon kézzel-lábbal tiltakoznak ellene.
Csütörtökön találkoznak Ukrajna szövetségesei, hogy tisztázzák a részleteket az Ukrajnába küldendő európai csapatokról – írta meg a Politico.
Emlékezetes, Donald Trump beiktatása után egyből megindult a pótmegoldások keresése az amerikai támogatás európai kiváltására; ahogy az is, hogy kiszámoltuk nemrég, szinte teljesen esélytelen, hogy az eredetileg célul kitűzött békefenntartó-létszám összejöjjön.
Ezt is ajánljuk a témában
Számokkal, adatokkal és persze szakértővel jártunk utána, vajon délibábos álom-e az egész. Elemzés!
A mostani brit-francia vezetésű találkozóra a NATO brüsszeli főhadiszállásán kerül sor; részt vesz rajta számos európai ország, Kanada és Ausztrália is, de az Egyesült Államok nem.
A francia védelmi minisztérium közölte, hogy a brit vezérkari főnökkel már múlt héten kiutaztak Ukrajnába, felmérni, mit szeretne Kijev egy békefenntartó missziótól. A lap emlékeztet: ez a misszió lenne az, amely megakadályozná Oroszország újabb támadását, „különösen mivel az Egyesült Államok és más országok blokkolták” a NATO-csatlakozásra vonatkozó reményeit (ilyen Magyarország is, amely a kárpátaljai magyarokat ért jogsérelmek miatt rendszeresen jelzi, amíg ezeket nem ovosolják, addig nincs tovább euroatlanti integráció).
Zelenszkij korábban közölte, hogy egyeztettek a külföldi csapatok jelenlétéről „földön, vízen, levegőben”, és szerinte a partnerei megértik, mire van szüksége Ukrajnának, és hol van minderre szüjsége pontosan. Szó esett a csapatok létszámáról és az infrastruktúráról, meg arról, mikortól meddig szól a mandátumuk. Mindennek kapcsán a részletek tisztázására egy hónapon belül sor kerül.
A lap felidézi, Donald Trump amerikai elnök Kijevet és Moszkvát is győzködi a harcok befejezéséről, ám az oroszok megsértették a részleges tűzszünetet, az amerikaiak pedig erre nem reagáltak kellőképpen.
Az ukrán elnök védelmi főtanácsadója, Pavlo Palisa újságíróknak arról beszélt, hogy mintegy tucatnyi ország hajlandó csatlakozni a koalícióhoz, és csapatokat küldeni Ukrajnába, közte balti és északi országok. Ezt minden állammal kétoldalú megállapodás keretein belül tudják rendezni.
A Politico azonban megjegyzi, sok ország, köztük az Egyesült Királyság vonakodik katonáit Ukrajnába küldeni valamiféle amerikai támogatás – úgynevezett backstop – nélkül, beleértve a légi támogatást, a logisztikát és a hírszerzést,
Ezt is ajánljuk a témában
Sir David Richards szerint nincs elég katonájuk, Ukrajna számára meg pláne nincs.
és Trump hivatali ideje alatt nem is valószínű, hogy megkapnák a támogatást.
Mindeközben Oroszország szerint elfogadhatatlan lenne a szövetséges csapatok bármilyen bevetése ENSZ-mandátum nélkül.
A fő kérdés persze az, hogy egyáltalán ki tud-e állítani akkora kontingenst az európai államok csoportja, ami tényleg elrettentené az oroszokat. Palisa minden optimizmusa ellenére megjegyezte, megértik, hogy az ilyen döntések összehangolást igényelnek és a helyzet teljes felmérését mind politikai, mind katonai szinten.
Aminek különösen örülnének, az a csapatokkal együtt érkező kiterjedt légvédelem és egyéb védelmi intézkedések, hiszen ezek szintén segítik az ukránok biztonságát. Például egy 3-5 ezer fős francia dandár, még ha csak kilométerenként három katonás átlaggal telepítik, szabványszerűen igényel légi fedezetet.
Vagyis akárhány európai katona érkezik, az légvédelmi rendszert, elektronikus hadviselési képességet és haditengerészetet is hoz magával.
Más kérdés, hogy ennek költségeit ki állná; lévén, például a cikkben is említett briteknél sem véletlenül húzták be a kéziféket.
Ezt is ajánljuk a témában
A brit baloldali kormányfő „Európa közös frontvonaláról beszélt”, a lap megnézte, mit is jelentene egy ilyen hadsereg felállítása.
Nyitókép: ukrán katona. Mindeközben az ukrán hadsereg létszámában továbbra is a legjelentősebb Európában, bár a veszteségek és a dezertálások alaposan megtépázták. Forrás: Pablo Miranzo / ANADOLU / Anadolu via AFP