Brüsszel a lengyel módszerrel juttatná hatalomra Magyar Pétert

2025. április 25. 11:25

A szuverenitást könnyű elveszteni, de nehéz visszaszerezni.

2025. április 25. 11:25
null

A lengyel mintát másolná le Magyar Péter brüsszeli segítséggel – olvasható a Faktum legújabb elemzésében. A Tisza Párt kommunikációja nagyban emlékeztet a Tusk-féle lengyel forgatókönyvre. Ott is egy jól ismert, nemzetközi szinten beágyazott politikus lépett színre, aki a kompromisszumos európai politikát hirdette, és aki mögött gyorsan felsorakozott a nemzetközi média, a nyugat-európai politikai elit és végső soron az Európai Bizottság.

Magyar Péter szerepe ugyan még csak formálódik,

de a külső támogatás jelei már most láthatóak: nyugati médiumok egyre többször és egyre pozitívabb hangnemben számolnak be róla,

miközben itthon is igyekeznek hiteles, friss, kompromisszumkész vezetőként bemutatni.

Azt is hozzátették, ahogy a lengyel liberálisok, úgy a Tisza Párt kampányában visszatérő motívum a „jogállamiság helyreállítása”, a „korrupció felszámolása”, valamint az EU-s források felszabadítása.

Az elemzés rávilágít, hogy

a politikai változások megalapozásában nemcsak a pénzügyi eszközök és a nemzetközi kapcsolatok játszanak szerepet, hanem a média és az úgynevezett civil szféra mozgása is.

A lengyelországi kormányváltást megelőző hónapokban látványos média-összpontosítás volt tapasztalható: a nyugati sajtó Donald Tusk visszatérését következetesen pozitív fejleményként tálalta, míg a PiS-kormány döntéseit egyre élesebb hangon kritizálták.

Hasonló jelenségek figyelhetők meg Magyarországon is: az új ellenzéki szereplő, Magyar Pétert több nemzetközi médium is a „remény embereként” mutatta be, miközben a kormánypárti álláspontról általában negatívan írnak vagy hallgatnak. Emellett egyes, külföldi finanszírozású civil szervezetek is aktívabban kezdtek politizálni – gyakran olyan témák mentén, amelyek összhangban állnak az európai intézmények aktuális elvárásaival. Ez a médián és civil hálózatokon keresztüli befolyás nem látványos, de annál hatékonyabb: alakítja a közvéleményt, tematizálja a közbeszédet, és hosszabb távon előkészítheti a politikai irányváltást – éppúgy, ahogy az Lengyelországban is lezajlott.

Felmerül a kérdés: ha a lengyel példa valóban rendezett és másolható,

akkor ki írja a forgatókönyvet? Ki dönti el, hogy mikor engednek fel forrásokat, és mi számít „megfelelő politikai környezetnek”?

A lengyel példa világosan mutatja: Brüsszel képes politikai nyomást gyakorolni a belpolitikai folyamatokra – forrásmegvonással, retorikai eszközökkel, és új politikai szereplők támogatásával. A modell működik, a kérdés pedig az, hogy Magyarország is beáll-e ebbe a sorba. Nem mindegy tehát, hogy a magyar kormányokat továbbra is a magyar választók határozzák meg – vagy Brüsszel. A tét nem pusztán anyagi, hanem történelmi léptékű.

A szuverenitás ugyanis olyan érték, amelyet könnyű elveszíteni – de annál nehezebb visszaszerezni

– figyelmeztettek.

Nyitókép: Faktum

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Összesen 70 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
rasdi1
2025. április 25. 15:47
"A szuverenitást könnyű elveszteni, de nehéz visszaszerezni." Igen. Közel 400 év után, területileg mintegy harmadára zsugorítva nyertük vissza szuverenitásunkat 1920-ban. Majd újra elveszítettük 1945-ben. A "hidegháború" amerikai győzelmének köszönhetően nyertük vissza 1990-ben. És minden kényszer nélkül, egyoldalú tartós kampánnyal megbolondítva dobtuk oda "egy bécsi cukrászdáért" minimális részét megtartva. És azóta ezt a minimális maradékot veszélyeztetjük most "szuverenitás" néven. Pedig hol van az már? (Igen, Brüsszelben, jó távol tőlünk.) De ez a minimális ad valami fogódzót, és reményt, hogy esetleg valamikor újra visszanyerjük. (A legnagyobb kérdés a jelenlegi nyelvromlás és egyre intenzív népkeveredés következtében lesz-e akkor még olyan, hogy magyar?)
Tiszafa
2025. április 25. 15:04
"Brüsszel a lengyel módszerrel juttatná hatalomra" magyar pétert. De nem tudja. Minimum két nagyon fontos alapfeltétel hiányzik Peter-poloska hatalomra juttatásához. 1) A Fidesz-KDNP frakció önmagában több szavazóval bír, mint az ellenzéki pártok összeadva. Tehát hiába szednek össze mindenkit az ő térfelükön, kevesek, mint medvesajtban a brummogás. (Arról nem is beszélve, hogy a 10%-os támogatottságú Mi Hazánk a büdös életben nem fog össze velük.) A lengyeleknél ez fordítva volt. Más volt a leányzó fekvése. 2) A lengyeleknél a Tusknak volt komoly hazai, azaz nemzeti politikai elismert múltja. Ellentétben ennek a nárcisztikus hülyegyereknek meg a telefonlopási és bennfentes tőzsdei kereskedésen kívül semmije sincs. És nem is lesz. Úgyhogy álmodik a nyomor. Majd felébrednek 2026-ban és rögtön el is mehetnek ebből az országból a nagy szabad Nyugatra. Mert ők megérdemlik, meg a Nyugat is őket.
ptrfarkas43
2025. április 25. 14:58
Az új Jaruzelski tábornokot az új Moszkva támogatja, nem csoda, hogy kihallgatásba emberek halnak bele.
mirage-2
2025. április 25. 14:19
KÖCSÖG "OLDESZ " IGAZI KOMCSI TEMPÓ AMIT TI CSINÁLTOK AZT KIABÁLJÁTOK RÁ A JOBBOLDALRA 2 0 0 6 !!!!!!!!!!! HA CSAK EGYSZER NEM A FASSZBUKOT OLVASNÁD LEHET NEM MARADNÁL ILYEN SÖTÉT HEHE
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!