Brüsszel a lengyel módszerrel juttatná hatalomra Magyar Pétert

2025. április 25. 11:25

A szuverenitást könnyű elveszteni, de nehéz visszaszerezni.

2025. április 25. 11:25
null

A lengyel mintát másolná le Magyar Péter brüsszeli segítséggel – olvasható a Faktum legújabb elemzésében. A Tisza Párt kommunikációja nagyban emlékeztet a Tusk-féle lengyel forgatókönyvre. Ott is egy jól ismert, nemzetközi szinten beágyazott politikus lépett színre, aki a kompromisszumos európai politikát hirdette, és aki mögött gyorsan felsorakozott a nemzetközi média, a nyugat-európai politikai elit és végső soron az Európai Bizottság.

Magyar Péter szerepe ugyan még csak formálódik,

de a külső támogatás jelei már most láthatóak: nyugati médiumok egyre többször és egyre pozitívabb hangnemben számolnak be róla,

miközben itthon is igyekeznek hiteles, friss, kompromisszumkész vezetőként bemutatni.

Azt is hozzátették, ahogy a lengyel liberálisok, úgy a Tisza Párt kampányában visszatérő motívum a „jogállamiság helyreállítása”, a „korrupció felszámolása”, valamint az EU-s források felszabadítása.

Az elemzés rávilágít, hogy

a politikai változások megalapozásában nemcsak a pénzügyi eszközök és a nemzetközi kapcsolatok játszanak szerepet, hanem a média és az úgynevezett civil szféra mozgása is.

A lengyelországi kormányváltást megelőző hónapokban látványos média-összpontosítás volt tapasztalható: a nyugati sajtó Donald Tusk visszatérését következetesen pozitív fejleményként tálalta, míg a PiS-kormány döntéseit egyre élesebb hangon kritizálták.

Hasonló jelenségek figyelhetők meg Magyarországon is: az új ellenzéki szereplő, Magyar Pétert több nemzetközi médium is a „remény embereként” mutatta be, miközben a kormánypárti álláspontról általában negatívan írnak vagy hallgatnak. Emellett egyes, külföldi finanszírozású civil szervezetek is aktívabban kezdtek politizálni – gyakran olyan témák mentén, amelyek összhangban állnak az európai intézmények aktuális elvárásaival. Ez a médián és civil hálózatokon keresztüli befolyás nem látványos, de annál hatékonyabb: alakítja a közvéleményt, tematizálja a közbeszédet, és hosszabb távon előkészítheti a politikai irányváltást – éppúgy, ahogy az Lengyelországban is lezajlott.

Felmerül a kérdés: ha a lengyel példa valóban rendezett és másolható,

akkor ki írja a forgatókönyvet? Ki dönti el, hogy mikor engednek fel forrásokat, és mi számít „megfelelő politikai környezetnek”?

A lengyel példa világosan mutatja: Brüsszel képes politikai nyomást gyakorolni a belpolitikai folyamatokra – forrásmegvonással, retorikai eszközökkel, és új politikai szereplők támogatásával. A modell működik, a kérdés pedig az, hogy Magyarország is beáll-e ebbe a sorba. Nem mindegy tehát, hogy a magyar kormányokat továbbra is a magyar választók határozzák meg – vagy Brüsszel. A tét nem pusztán anyagi, hanem történelmi léptékű.

A szuverenitás ugyanis olyan érték, amelyet könnyű elveszíteni – de annál nehezebb visszaszerezni

– figyelmeztettek.

Nyitókép: Faktum

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Összesen 70 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
rasdi1
2025. április 25. 15:47
"A szuverenitást könnyű elveszteni, de nehéz visszaszerezni." Igen. Közel 400 év után, területileg mintegy harmadára zsugorítva nyertük vissza szuverenitásunkat 1920-ban. Majd újra elveszítettük 1945-ben. A "hidegháború" amerikai győzelmének köszönhetően nyertük vissza 1990-ben. És minden kényszer nélkül, egyoldalú tartós kampánnyal megbolondítva dobtuk oda "egy bécsi cukrászdáért" minimális részét megtartva. És azóta ezt a minimális maradékot veszélyeztetjük most "szuverenitás" néven. Pedig hol van az már? (Igen, Brüsszelben, jó távol tőlünk.) De ez a minimális ad valami fogódzót, és reményt, hogy esetleg valamikor újra visszanyerjük. (A legnagyobb kérdés a jelenlegi nyelvromlás és egyre intenzív népkeveredés következtében lesz-e akkor még olyan, hogy magyar?)
Tiszafa
2025. április 25. 15:04
"Brüsszel a lengyel módszerrel juttatná hatalomra" magyar pétert. De nem tudja. Minimum két nagyon fontos alapfeltétel hiányzik Peter-poloska hatalomra juttatásához. 1) A Fidesz-KDNP frakció önmagában több szavazóval bír, mint az ellenzéki pártok összeadva. Tehát hiába szednek össze mindenkit az ő térfelükön, kevesek, mint medvesajtban a brummogás. (Arról nem is beszélve, hogy a 10%-os támogatottságú Mi Hazánk a büdös életben nem fog össze velük.) A lengyeleknél ez fordítva volt. Más volt a leányzó fekvése. 2) A lengyeleknél a Tusknak volt komoly hazai, azaz nemzeti politikai elismert múltja. Ellentétben ennek a nárcisztikus hülyegyereknek meg a telefonlopási és bennfentes tőzsdei kereskedésen kívül semmije sincs. És nem is lesz. Úgyhogy álmodik a nyomor. Majd felébrednek 2026-ban és rögtön el is mehetnek ebből az országból a nagy szabad Nyugatra. Mert ők megérdemlik, meg a Nyugat is őket.
mirage-2
2025. április 25. 14:19
KÖCSÖG "OLDESZ " IGAZI KOMCSI TEMPÓ AMIT TI CSINÁLTOK AZT KIABÁLJÁTOK RÁ A JOBBOLDALRA 2 0 0 6 !!!!!!!!!!! HA CSAK EGYSZER NEM A FASSZBUKOT OLVASNÁD LEHET NEM MARADNÁL ILYEN SÖTÉT HEHE
ekeke1
2025. április 25. 14:17
NokiNokedli "Na éppen a cikkben leírtak miatt kell mindenkinek a MI Hazánkra, az egyetlen magyar érdekeket képviselő pártra szavazni." Na nekünk már tényleg csak az hiányzana...Hogy az operettnácikra szavazzunk.. Az elmúlt 33 évben amióta különféle formákban léteznek, egy darab az ország számára hasznos politikai cselekedetük nem volt. Egy sem. Vagy idiótaságból, vagy amatörizmusból, netán egyéb okokból, ezt mindenki döntse el, de a lényeg hogy belőlük valamiért mindig a lehető legnagyobb kár jött ki. Ahogy a másik klasszikus fogalmazott: mindig mindent elkúrtak. Nem mellesleg, a jelenlegi tiszás tábor jelentős része nemrég még a zazrivecz-féle jobbikban hörgött...Aztán jött a parizeus. És most átzsilipeltek a görényhez.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!