Amerikai történész: Habsburg-hagyományokkal és keresztény identitással újra összefoghat Közép-Európa!

2024. november 22. 22:01

Miért Közép-Európa egysége lehet a megoldás az EU válságára?

2024. november 22. 22:01
null

Nyitókép: Collection Roger-Viollet / AFP 

Közép-Európa országainak meg kell szabadulniuk az elmúlt két évszázad kölcsönös sérelmeitől, ha meg akarják őrizni saját identitásukat – elmélkedik Charles A. Coulombe amerikai író és történész véleménycikkében.

A régió történelmi példája, az Osztrák–Magyar Monarchia egykor olyan sokszínű tartományokat ölelt fel, amelyek közt a közös keresztény gyökerek és a Habsburgok vezette egység biztosította a rendet és a stabilitást. 

Bár ez a birodalom már nem létezik, az egykori közös örökség továbbra is felismerhető a régió országainak kultúrájában és társadalmi szerkezetében, és példát adhat a jelenlegi kihívások kezelésére.

Az Európai Unió alapítóinak – Adenauer, De Gasperi, Schuman – eredeti víziója egy keresztény értékeken alapuló, békés Európát képzelt el. 

Ez a vízió azonban mára háttérbe szorult, és helyét a modern brüsszeli bürokrácia vette át, amely gyakran nem veszi figyelembe az európai népek hagyományos értékeit.

Mindeközben a Nyugat hanyatló moralitása és az orosz fenyegetés is aláássa az európai egységet. Richard von Coudenhove-Kalergi és Otto von Habsburg eszméi szerint az európai keresztény identitás megőrzése kulcsfontosságú a kontinens fennmaradása szempontjából, de ez az elképzelés egyre inkább a régió kereszténydemokrata hagyományain alapuló közép-európai együttműködésben nyerhet új értelmet.

A közép-európai együttműködés példája lehet egy újfajta föderáció, amely olyan országokat egyesítene, mint Ausztria, Magyarország, Szlovákia, Csehország, Szlovénia és Horvátország. 

Ez az együttműködés a kölcsönös tisztelet és egyenlőség elvén alapulna, amely elveti az egyik nemzet dominanciáját a többiek felett. A keresztény értékek és a Habsburg-hagyományok újraélesztése révén ez a föderáció képes lenne megvédeni identitását és ellenállni mind az európai elit befolyásának, mind a külső fenyegetéseknek.

A Habsburg-dinasztia modern szerepe újra megerősíthetné a közép-európai egységet. Egy közös uralkodó, aki pártatlan közvetítőként lépne fel, képes lenne biztosítani a különböző országok együttműködését és közös érdekeik védelmét. 

A történész szerint

 egy ilyen föderáció, amely több mint 41 millió embert képviselne, gazdaságilag és katonailag is jelentős erőt képviselne.

Ez az együttműködés nemcsak a régió stabilitását erősítené meg, hanem egy hosszabb távú európai egység alapját is megteremthetné, visszatérve a keresztény értékek és az egység eszméjéhez, amelyet az Európai Unió alapítói egykor elképzeltek.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
TMATMA
2024. november 23. 03:04
Csak óvatosan Richard von Coudenhove-Kalergi és Otto von Habsburg eszméivel! Nagyrészt a jelenlegi bevándorlás szellemi fundamentumát jelentik ezek az eszmék! De hát mit tudhat erről egy amerikai történész? Talán amennyit a brit tudósok,
herden100
2024. november 23. 01:49
Habsburg lehet egy befolyásos család a Középeurópai Szövetségi Szakrális Köztársaságban vagy Királyságban de nem Uralkodó család.
Attyla
2024. november 23. 00:37
Soha többé monarchia! Az osztrákokkal pedig még véletlenül se! Magyarország teljes megszűnését hozhatja el egy esetleges monarchia létrejötte!
voltospultos-2
2024. november 22. 23:56
A kétfejű sas címerállatként a hatalom és a felelősség egyidejű létezését jelképezi. Kivéve a Habsburgoknál, ahol a közeli rokonokkal történő fajtalankodás miatt bekövetkező genetikai torzulást szimbolizálja.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!