Tárgyalást sürget Putyinnal a háború lezárásáról Gerhard Schröder
A volt német szocdem kancellár ismét felszólalt az ukrajnai háború ügyében.
Gerhardt Schröder a világ jelenlegi állásáról fejtette ki a véleményét.
Nyitókép: MATTHIAS BEIN / AFP
Németország volt kancellárja nemrégiben Zürichben tartott előadást a svájci Die Weltwoche szervezésében, ahol a globális politikai helyzetről, Oroszországról és Kínáról is megosztotta gondolatait.
Schröder, a beszámolót idéző Magyar Nemzet szerint, hangsúlyozta,
a béke és a nemzetközi együttműködés kulcsfontosságú, különösen Oroszországgal, amely szerinte katonailag legyőzhetetlen.
Az eseményen kiemelte, hogy az orosz–ukrán háború békés lezárása érdekében az együttműködés és a tárgyalások elengedhetetlenek.
Ezt is ajánljuk a témában
A volt német szocdem kancellár ismét felszólalt az ukrajnai háború ügyében.
Az egykori kancellár betekintést nyújtott az orosz–ukrán béketárgyalások hátterébe is, amelyek szerinte a háború korai szakaszában közel jártak a sikerhez. Schröder szerint a béketerv tartalmazta volna Ukrajna keleti régióinak orosz ellenőrzés alatt tartását és a Krím különleges státusát, hasonlóan Dél-Tirol helyzetéhez.
Azonban a tárgyalások végül kudarcba fulladtak, és Schröder úgy véli, hogy
a háború folytatását külső erők szorgalmazták.
A volt kancellár aggodalmát fejezte ki a konfliktus további eszkalálódása miatt, és hangsúlyozta, hogy a nyugati országoknak jobban kellene figyelembe venniük Oroszország biztonsági érdekeit.
Bár Putyin invázióját „súlyos hibának” nevezte, mégis a nyugati világ gyakran figyelmen kívül hagyja Oroszország történelmi és biztonsági szempontjait, különösen Németország esetében, amelynek a második világháború miatt különös felelőssége van a béke fenntartásában.
Kapcsolódó vélemény
Az egykori német szövetségi kancellár szerint most Franciaországgal együttműködve kell előmozdítani a háború lezárását célzó reális tárgyalásokat.
Az előadás során Schröder
Donald Trumpot is megemlítette, mint aki szerinte esélyes lehet a béke megteremtésére az ukrajnai háborúban.
Noha Trump nem személyes kedvence, mégis úgy véli, hogy az exelnök szokatlan megközelítése és Európa iránti semlegessége lehetőséget kínálhat az amerikai politika új irányba terelésére.
A volt kancellár emellett figyelmeztetett a Kínával szembeni kereskedelmi szankciók veszélyeire is, hangsúlyozva, hogy a német gazdaságnak szüksége van a szabadkereskedelem fenntartására Kínával.