Döbbenetes javaslattal állt elő a Bloomberg: újabb módszerrel vennének el támogatásokat Magyarországtól
A hírügynökség ötlete komoly változásokat idézhetne elő.
Politikai kultúra ma: a demokraták negyede örült volna ellenfelük halálának.
Nyitókép: MTI/AP/Evan Vucci
„Mindig voltak ilyesféle hihetetlenek Amerikában. Sokan a mai napig nem hiszik el, hogy 1963-ban valóban olyan körülmények között ölték meg John F. Kennedy elnököt, ahogyan azt utóbb hivatalosan állították. (A hihetőségen nem javított, hogy a gyilkosság után két nappal magát a feltételezett merénylőt is megölték.) Mostanában pedig kezdenek megint elszaporodni a hihetetlenek. Így például
a polgárok egyharmada, köztük a republikánus szavazók kétharmada nem hitte és nem is hiszi el, hogy Joe Biden jogosan nyerte meg a 2020-as elnökválasztást. Úgy vélik, elcsalták azt, Trump kárára.
Vannak ennél is hihetetlenebbnek tűnő dolgok, annyira azok, hogy érdemes volt utánanézni, nem álhírről van-e szó. De nem, a Napolitan Institute/RMG Research honlapján ott szerepelnek annak a múlt heti – közvetlenül a Trump elleni második merénylet után készült – felmérésnek a részletes adatai, amely szerint
a demokrata párti szavazók 28 százaléka szerint Amerika azzal járt volna jól, ha lelövik Trumpot. Joe Biden 81 millió 2020-as szavazójából kiindulva ez több mint 22 millió ember! Egyúttal a demokrata szavazók több mint fele képtelen volt olyan választ adni, miszerint talán mégsem az a megoldás, ha meggyilkolják a fő politikai ellenfelüket.
Nem tudni, milyen erkölcsi mintát követnek az ilyen emberek, de hogy nem a tízparancsolatét, az látszik. Nemcsak egy politikai gyilkossághoz adnák a hangjukat – ha a nevüket nem is, ezerfős minta részeként nyilatkoztak a telefonos kérdezőbiztosnak –, hanem semmibe veszik azon tízmillióknak a véleményét is, akik novemberben Trumpra fognak szavazni. (...)
Trumpnak jelenleg jónak mondható esélye van arra, hogy novemberben legyőzze Kamala Harrist, a Biden helyére beugró demokrata elnökjelöltet. A halálát kívánók is bizonyára attól tartanak a leginkább, amivel megnyerte a 2016-os republikánus előválasztást. Attól, hogy – minden gyengeségével együtt – összességében a legerősebb személyiségnek bizonyult a jelöltek közül.
Aztán legyőzhetőnek vélték, de ő utasította maga mögé Hillary Clintont. Amikor pedig 2020-ban nagy nehezen bejelentették, hogy Bidené a Fehér Ház, azt hitték, örökre megszabadultak tőle. Ám megint ott áll a kapuk előtt – nem Amerikára vagy a világra, hanem rájuk, az önmagukban mindig biztos woke-eszementekre nézve fenyegetően. Jogi lehetőségeiket már kiaknázták. Két közjogi felelősségi vonási eljárást (impeachmentet) indítottak ellene. Mindkettő eredménytelenül zárult, és politikai haszonnal sem járt számukra: a részvételi aránytól függően Trump 75-80 millió szavazóra számíthat.
Büntető- és polgári perei dacára Trump változatlanul szabadlábon kampányol. Jönnek hát a nem jogi eszközök. Agatha Christie-nél mérget kevernének a teájába vagy lelöknék a lépcsőn. De Amerika nem Anglia. Amikor Sydney Pollack filmes örökzöldjének végén megkérdezik Robertet (Michael Sarazzin), miért puffantotta le egy táncmaraton végén párját, Gloriát (Jane Fonda), a címadó mondatot mondja ki: A lovakat lelövik, ugye?”