Orbán Viktor: A békére csak az szavaz, aki a Fideszre szavaz (VIDEÓ)
A háborús veszélyekről, a június 9-i választások tétjéről és a gazdasági kilátásokról beszélt a miniszterelnök a Kossuth Rádióban. Összefoglalónk!
Úgy tűnik, egyre csak fokozódik a háborús eszkaláció.
Nyitókép: Pavlo Pakhomenko / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Tovább gyűrűzik a háborús pszichózis a Nyugaton, az Egyesült Államok még több fegyvert hagyott jóvá Ukrajna számára, viszont innentől kezdődik a versenyfutás az idővel. A New York Times cikkéből kiderült, hogy a jelenlegi helyzetben Joe Biden és Ukrajna szövetségesei sürgetőnek érezték a fegyverszállításokat. Kiemelték azonban, hogy vannak logisztikai akadályok, és Ukrajnának kevés vesztegetni való ideje van.
Miután a közelmúltban Oroszország hatalmas nyomást gyakorolt az ukrán erőkre, Zelenszkijjék páncéltörő rakétákat és 155 milliméteres tüzérségi lövedékeket kaptak. Ez volt az első részlete annak a 61 milliárd dolláros katonai segélynek,
amelyet Biden elnök mindössze négy nappal korábban hagyott jóvá.
A fegyverek és lőszerek második tétele hétfőn érkezett meg, kedden pedig Spanyolországból friss Patriot elfogó rakéták érkeztek Lengyelországba és hamarosan az ukrán fronton lesznek egy magas rangú spanyol tisztviselő elmondása alapján.
Közben a The Washington Post arról írt David Cameron brit külügyminiszterre hivatkozva, hogy London engedélyezte Ukrajnának, hogy az általa biztosított új, hárommilliárd dolláros segélycsomagban megtalálható fegyverekkel orosz területen lévő célpontokat támadjon.
A külügyminiszter bejelentése óriási fordulatot jelent Nagy-Britannia háborúhoz való hozzáállásában.
Tény és való, hogy Ukrajna egyik legnagyobb támogatója volt a szigetország a háború kezdete óta, azonban ilyen veszélyes vizekre korábban nem eveztek.
A cikkben arra is felhívták a figyelmet, hogy Cameron bejelentése azért is érdekes, mert Ukrajna nyugati támogatói, élen az Egyesült Államok, eddig megtiltották az ukrán erőknek, hogy a nyugatról szállított fegyvereket Oroszországban megtalálható célpontok ellen használják, mert nem akarnak eszkalációt, a háború tovább terjedését.
A cikkben arra is felhívták a figyelmet, hogy a korábbi tiltásokat Zelenszkijjék azért már többször megszegték, ugyanis Ukrajna saját fegyverrendszereit nem egyszer használta föl arra, hogy kritikus infrastruktúrát támadjon keleti szomszédja területén belül.
A miniszterelnök pénteki rádióinterjújában a háborúval kapcsolatba elmondta, aggasztóak a fejlemények. „Két éve tart az ukrajnai háború, két éve okoskodnak az európai vezetők stratégiáról, szankciókról; napról napra sodródnak, és nem a háborútól a béke felé, hanem a béke felől a háborúba irányába. Ez rendkívül veszélyes és aggódom Európa jövőjéért” – közölte a kormányfő.
A miniszterelnök a beszélgetés elején idézte Josep Borrell szavait, miszerint nem fantázia egy kiterjedt európai háború.
„A lengyel külügyminiszter mondata vágott mellbe legjobban, aki azt mondta, hogy ennek a háborúnak nincsen diplomáciai megoldása, ezt csak nyers katonai erővel lehet megoldani” – mondta Orbán Viktor az elmúlt napok háborús híreiről. Ezek a mondatok valóságos szándékokat takarnak, tette hozzá miniszterelnök.
„Európa a tűzzel játszik, a béke és a háború határmezsgyéjén egyensúlyozunk jelen pillanatban” – fogalmazott Orbán. A miniszterelnök aláhúzta, „ki fogunk tartani a békepárti álláspontunk mellett! Sajnos, a helyzet olyan, hogy napról napra kerülünk távolabb a békétől”.
Ezt is ajánljuk a témában
A háborús veszélyekről, a június 9-i választások tétjéről és a gazdasági kilátásokról beszélt a miniszterelnök a Kossuth Rádióban. Összefoglalónk!
A miniszterelnök arról is beszélt, hogy mindig vannak, akik jól járnak a háborúval. „Az Ukrajnának nyújtott támogatással az Egyesült Államok jól jár, és ezt maga az elnök és a külügyminiszter mondta” – fogalmazott. A háborúpárti erők a miniszterelnök szerint kevesen vannak, de erősek.