Így akarja a magyar elnökség megreformálni az EU-t
„Az év második felében esedékes magyar elnökség hozzájárulhat ezeknek a céloknak a megvalósításához” – írta Bóka János.
Egyre borúsabban látják a helyzetet Brüsszelben: Josep Borrell úgy fogalmazott, egy Európára is kiterjedő háború már nem „a képzelet szüleménye”.
Fotó: Houssam Shbaro/Anadolu via Getty Images
Aggodalmának adott hangot Josep Borrell kedden Brüsszelben, aki megszólalásában kiemelte, Oroszország az ukrajnai konfliktuson túl is fenyegeti a kontinenst – írja a Financial Times.
Európának fel kell készülnie az esetleges háborúra, mivel az Ukrajnán túli kontinensen egy teljes körű konfliktus már nem képzelet szüleménye”
– figyelmeztetett az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, aki hozzátette, Oroszország fenyegeti Európát mind a folyamatban lévő ukrajnai háborújával, mind az EU-tagállamok elleni hibrid támadásokkal.
Ezt is ajánljuk a témában
„Az év második felében esedékes magyar elnökség hozzájárulhat ezeknek a céloknak a megvalósításához” – írta Bóka János.
A diplomata keddi brüsszeli beszédében először hangsúlyozta ilyen határozottan az orosz fenyegetést, miután a közelmúltban észak-európai katonai vezetők figyelmeztették az Ukrajnán kívüli újabb orosz támadások kockázatára. A dán védelmi miniszter februárban azt mondta, Oroszország három-öt éven belül próbára teheti a NATO szolidaritását.
A berlini falat tűzgyűrű váltotta fel körülöttünk”
– mondta Borrell, utalva az Izrael-Hamász háborúra és az észak-afrikai instabilitásra is.
Az EU határán zajló konfliktus felfedte a blokk védelmi iparának és katonai képességeinek elégtelenségét, és megijesztette azokat a fővárosokat is, amelyek attól tartanak, hogy az Egyesült Államok visszavonulhat a kontinens végső biztonsági garanciájaként betöltött hosszú távú szerepétől, ha Donald Trump a novemberi amerikai elnökválasztás után visszatér a Fehér Házba.
Az európai országok, amelyek a hidegháború végét követő évtizedekben csökkentették védelmi kiadásaikat, most fokozták a védelmi ipar termelési kapacitásába való beruházásaikat annak érdekében, hogy növeljék az Ukrajnába való fegyverszállítást és feltöltsék saját kapacitásaikat.
Mint ismert, Donald Trump korábban azzal fenyegetőzött, hogy nem védi meg azokat a NATO-szövetségeseket Európában, amelyek nem költenek eleget védelemre.
„Az amerikai esernyő, amelyre a hidegháború óta támaszkodtunk, nem biztos, hogy mindig nyitva van. Talán attól is függ, hogy ki irányítja Washingtont, de nem bízhatunk Amerikában, hogy megvédjen minket” – mondta Borrell.
Ezt is ajánljuk a témában
A volt elnök bátorított egy orosz támadást a renitens NATO-tagok ellen.