BBC: komoly találat érhetett egy civil amerikai hajót
A támadást egy szervezet már magára is vállalta.
Az utolsó pillanatban sikerült szétlőni a lázadók által indított, csaknem 1000 kilométer per órás sebességgel hasító eszközt, szakértők ezt nagyon aggasztónak tartják.
Ezen a héten először sikerült az amerikai hadihajók utolsó védelmi vonaláig eljutnia egy húszi lázadók által indított rakétának a Vörös-tengeren, ami több szempontból is aggasztó – írta meg a CNN.
A rakéta veszélyesen közel került a USS Gravely nevű amerikai rombolóhoz: alig egy mérföldnyire (mintegy 1,6 kilométernyire) lehetett a hajótól. Ez igen csekély távolság, ha figyelembe vesszük a sebességét, mint ahogy arra a rakétavédelmi szakértő is felhívta a lap figyelmét. A haditengerészetnél korábban kapitányként szolgáló Carl Schuster elemző szerint mintegy 965 kilométer per órás sebességgel haladhatott az eszköz, ami azt jelenti, hogy
alig négy másodpercnyire járhatott az amerikai hadihajótól.
Ekkor sikerült az utolsó védelmi vonalnak is nevezett Phalanx Close-In Weapon System (CWIS) rendszerrel kiiktatni a rakétát, ami „valószínűleg 2-3 másodperc alatt megsemmisült”. Az automatizált, radarral és számítógéppel vezérelt Phalanx rendszer 4500 lövést képes leadni percenként, és kimondottan a közel kerülő ellenséges rakéták és egyéb eszközök megsemmisítésére fejlesztették ki, 1980 óta számos amerikai hadihajót felszereltek vele.
A kereskedelmi hajókat viszont nem, ezeket eddig is előszeretettel támadták a húszik.
Ezt is ajánljuk a témában
A támadást egy szervezet már magára is vállalta.
Ugyanakkor ez önmagában korántsem jelent teljes védelmet, Schuster szerint ugyanis a szétlőtt rakéta törmelékei, különösen a nagyobb repeszek akár 500 métert is repülhetnek még nagy sebességgel:
minél közelebb lövik szét a hajóhoz, annál veszélyesebb törmelékek zúdulhatnak a hajó páncélozatlan részére,
és át is hatolhatnak a hajótesten. „Ha a rakéta szuperszonikus, ilyen távolságból akár az összes anyag 70 százaléka is becsapódhat a hajóba”. Emellett az eszköz által befogott magassági tartomány is korlátozott (vagyis fölfelé kevésbé „lát”), ami újabb biztonsági hézagot jelent.
Korábban húszik által indított rakéták tucatjait sikerült leszedni jóval távolabb nagy hatótávolságú eszközökkel; mintegy 12 kilométeres távolságból. Hogy ez most kedden miért nem ment, a szakértők szerint aggasztó kérdéseket vet fel, és kivizsgálást igényel.
A Gravely elleni támadás után ugyanis kiderült, egy másik amerikai romboló, a USS Carney is lelőtt közeledő hajóelhárító rakétákat és drónokat, csütörtökön két drónt lőttek le a Vörös-tengeren; két ballisztikus rakéta viszont célt tévesztett – sorolja a cikk.
A lap találgat, hogy a jemeni húszik – akik Irán szövetségesei – vajon Teherán tudtával és jóváhagyásával, sőt támogatásával viszik véghez a hasonló támadásokat,
vagy a perzsa állam kezéből kicsúszott a gyeplő.
Amit eddig tudunk, az alapján mindkettőre van esély.
Ezt is ajánljuk a témában
„A térséget megszégyenülve fogják elhagyni az amerikaiak” – mondta a jemeni húszi lázadók egyik vezetője.
***
Nyitóképen: katonai kiképzésük sikerét ünneplő húszi fegyveresek. Forrás: Mohammed Hamoud / ANADOLU / Anadolu via AFP