Republikánus összecsapás Iowaban – ezek Trump esélyei
A közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy Trump tetemes előnnyel indul a 2024-es Republikánus elnökjelöltségért.
A szabad világ vezető hatalma újra elnököt választ. A világ politikusai, gazdasági vezetői, de szinte mindenki izgatottan figyeli a kampányt, hiszen egyáltalán nem mindegy, ki lesz az Egyesült Államok első embere az elkövetkezendő négy évben.
Hétfőn, Iowa államban megkezdődnek a republikánus előválasztások. Az egész világ érdeklődéssel várja, hogy vajon Donald Trump volt elnök lesz-e a Republikánus Párt elnökaspiránsa, vagy például Nikki Haley vagy Ron DeSantis. Jelenleg az exelnök vezeti a felméréseket.
Nézzük meg röviden, miért nem mindegy, hogy ki lesz az Egyesült Államok következő elnöke.
Az USA lakossága 340 millió fő, amely ugyan messze elmarad a legnépesebb India és Kína mögött, azonban még így is bronzérmes a világ legnépesebb országainak versenyében. Összehasonlításként: az Európai Unió 27 tagállamában 448 millió állampolgár lakik.
Nagyjából 150-160 millió szavazó dönt majd arról ki lesz a Fehér Ház új lakója.
A világ legnagyobb gazdasága az Egyesült Államoké, a világgazdaság közel 22 százalékát adja – olvasható a Világbank összefoglalójában. Méretéből adódóan az USA nagy hatással van a globális piacok teljesítményére is. Az Egyesült Államok adja a globális kereskedelmi forgalom mintegy tizedét, valamint a globális közvetlen külföldi tőkebefektetések egyötödét. Mivel az amerikai dollár a globális kereskedelemben és pénzügyi tranzakciókban is a legszélesebb körben használt valuta, az amerikai monetáris politika, illetve a befektetői hangulat jelentős hatással van a globális gazdaságra – írja az elemzés.
Az amerikai vállalatok számos globális ágazat és iparág fontos szereplői, és lényegében uralják a globális piacokat.
Az USA világhatalmi státuszának egyik legszembetűnőbb jele az amerikai hadsereg hatalmas mérete. A Szovjetunió összeomlása óta az Egyesült Államok megerősítette „világcsendőr” pozícióját, amit hadseregének tekintélye tart fenn. Az izraeli, valamint az ukrán-orosz konfliktusban vállalt közvetett szerepe azt bizonyította: továbbra se mondott le erről a szerepéről. Az amerikai fegyveripar dominálja a nemzetközi fegyverpiacot, az összes eladott fegyver 45 százaléka amerikai. Joe Biden jelenlegi demokrata elnök egy televíziós beszédében azt állította, az amerikai fegyveripar munkásai a „demokrácia arzenálját építik” és a „szabadság ügyét szolgálják”.
Az amerikai kongresszus decemberben elképesztő méretű, 886 milliárd dolláros védelmi költségvetést fogadott el a 2024-es esztendőre.
Az elmúlt években amerikai szavazók elégedetlenségüket fejezték ki az Egyesült Államok világcsendőri szerepével kapcsolatban.
Egyre több szavazó követeli, hogy az USA ne a világ problémáival foglalkozzon. Az Egyesült Államok világcsendőri szerepe szempontjából egyáltalán nem mindegy, hogy kit választ meg az amerikai lakosság. Különösen fontos lehet az ukrán-orosz háborúval kapcsolatosan, hogy a demokraták maradnak-e hatalmon vagy a republikánusok veszik át az irányítást.
Bár a kulturális erőt, vagy az úgynevezett „soft powert” nehéz számokkal illusztrálni, a Statista szerint az „amerikanizáció” egyik jól kimutatható jele: az amerikai gyorséttermek nagy népszerűsége.
A világ 10 legnépszerűbb gyorsétterme mind amerikai. A piacvezető McDonald's-nak például 40 ezer étterme található világszerte.
A másik terület, ahol Amerika uralja a világot, az a szórakoztatóipar.
Bár a távol-keleti országok egyre nagyobb részt szakítanak ki a még mindig Hollywood által uralt piacból, a világ jelentős része továbbra is amerikai filmeket és sorozatokat néz, amerikai zenét hallgat.
Az amerikai média erejét mutatja, hogy az amerikai sajtó alakítja a nyugati világ gondolkozását. A világ sajtótermékeinek a jelentős része az amerikai média cikkeit és videóit veszi át, és az Egyesült Államok médiájának szemüvegén át vizsgálják a világot. A három legolvasottabb médium a New York Times (NYT), a CNN és a Fox News oldala.
A NYT honlapjának egyetlen hónapban 70 millió egyéni látogatója van.
Szintén nem elvetendő szempont az amerikai tulajdonú közösségi oldalak szerepe, különöse tekintettel arra, hogy az elmúlt években a Twitter-fájlok következtében lelepleződött, hogy milyen szoros a kapcsolat az amerikai állami bürokráciák és a közösségi oldalak között.
Nyitókép: Nik Shuliahin
Ezt is ajánljuk a témában
A közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy Trump tetemes előnnyel indul a 2024-es Republikánus elnökjelöltségért.