Yuval Noah Harari izraeli író, történész, a jeruzsálemi Héber Egyetem történelem tanszékének professzora megosztotta gondolatait az izraeli-palesztin háború kapcsán, melyet a Kibic fordításában olvashatunk. Az írás eredetileg héberül jelent meg a Ynet portálon.
Lapunk is megírta, hogy az Izraelre rontó Hamász-erők egy zenei fesztiválra is rátámadtak, a mészárlás után több mint 260 holttest hevert a helyszínen. Az író ezzel kapcsolatban azt írja, hogy „a lélek összeroskad az ilyen borzalmak láttán”.
Hogyan lehet megmagyarázni, hogy emberek ilyet tesznek? Mit remélt a Hamász elérni ezzel?”
– tette fel a kérdést. Ahhoz, hogy megértsük a Hamász céljait, szerinte három dolgot kell kiemelni.
„Először is a Hamász civilek és nem katonák megölésére és elrablására fókuszált. Másodszor a Hamász terroristái civileket – köztük gyerekeket és csecsemőket – kínoztak és gyilkoltak meg olyan brutalitással, amelyet terroristák csak elképzelni tudnak. Harmadszor pedig ahelyett, hogy megpróbálják elrejteni a borzalmakat, a Hamász gondoskodott arról, hogy azok nagy nyilvánosságot kapjanak. Maga vette fel és tette közzé a közösségi médiában a borzalmas videókat” – írta.
Terrorizmus, félelemkeltés
A történész úgy véli, hogy már láttunk hasonlókat korábban az Iszlám Államtól. „A konvencionális háborúzással ellentétben, amelynek célja a területfoglalás és a katonai képességek gyengítése, a terrorizmus egy pszichológiai hadviselés, amelynek célja, hogy félelmet keltsen” – hangsúlyozta.
„Az olyan szervezetek, mint az Iszlám Állam vagy a Hamász meggyilkolnak különös kegyetlenséggel százakat azért, hogy rettegésben tartsanak milliókat. A félelemkeltésen túl a Hamász gyűlöletet is kelt milliók tudatában, legyenek azok izraeliek, palesztinok vagy bárki a világon.
A Hamász különbözik más palesztin szervezetektől, mint a Fatah, és nem keverendő össze a palesztin nép egészével.
Megalapítása óta nem hajlandó elismerni Izrael létezéséhez való jogát, és mindent megtett annak érdekében, hogy megakadályozza a békét izraeliek és palesztinok, valamint Izrael Állam és az arab világ között. A mostani erőszakos cselekmények egyik háttere az a békeszerződés, amelyet Izrael kötött néhány Öböl-menti országgal, és a remény a békére Izrael és Szaúd-Arábia között” – foglalja össze gondolatait a terrorszervezet „munkásságáról”.
Nyitókép: Haiszam Imad