Megdöbbentő videón a szerdán betiltott palesztinpárti, bécsi tüntetés
Az APA osztrák hírügynökség szerint a légkör pattanásig feszült volt.
Mennyire igaz az állítás, hogy a nyugati muszlimok nagy része antiszemita? Van-e köze ennek a tüntetésekhez Izrael Hamász elleni háborúja idején? Körüljártuk!
Napjaink sajtója tele van felkavaró képekkel: muszlim vagy bevándorló hátterű tüntetők tömegei éltetik a Hamász borzalmas terrortámadását. Mi lehet a háttérben? Egy 2009-es, az Egyesült Királyságra fókuszáló tanulmány szerint „kevés, muszlimok között végzett közvélemény-kutatás tartalmazott antiszemitizmusra vonatkozó kérdéseket” Nyugat-Európában. Néhány használható kivétel azonban ismert. Az első, témánkba vágó kutatást 1997-ben végezték németországi török származású fiatalok között, akiknek 33,2%-a egyetértett a feltevéssel, miszerint a cionizmus veszélyt jelent az iszlámra.
Ezt is ajánljuk a témában
Az APA osztrák hírügynökség szerint a légkör pattanásig feszült volt.
Egy 2004-es, 10 ezer svéd diák által kitöltött felmérés hat olyan kérdést tartalmazott, amely antiszemita nézeteket vizsgált.
A muszlim diákok 8,3%-a értett egyet a felmérés szerint egyes antiszemita nézetekkel,
míg a nem muszlim diákoknak csupán 3,7%-a.
A Populus 2005-ös felmérése szerint a brit muszlimok 53%-a szerint a zsidóknak túl nagy a befolyásuk a brit külpolitikára, 46%-uk szerint a zsidók irányítják a médiát és a politikát, és 37%-uk szerint a zsidók legitim célpontok a „közel-keleti igazság ügyében” vívott küzdelemben. Egy 2006-os Pew-felmérés szerint a brit muszlimok 47%-a tekintett negatívan a zsidókra, míg ez a szám a többségi társadalom körében 7% volt.
A felmérés szerint a franciaországi muszlimok 28%-a tekintett negatívan a zsidókra,
a nem muszlim franciáknak azonban csak 13%-a. Németországban a muszlimok 44%-a, a nem muszlimoknak azonban csak 22%-a vélekedett így.
Egy 2009-es, a dán Aarhus Egyetemen végzett felmérés török, pakisztáni, szomáliai és palesztin bevándorlók nézeteit hasonlította össze honos dánokéval. A felmérés eredménye szerint előbbiek között az antiszemita sztereotípiákat vallók aránya 75% volt, míg a dán etnikumú egyének között 20%.
Hasonló eredményekre jutott három, a német kormány által megrendelt vagy támogatott felmérés. Az első ilyen kutatás 2007-ben megállapította, hogy a muszlim bevándorló, nem muszlim bevándorló és honos német diákok közül
a muszlim diákok utasították el legjobban a zsidókat (15,7%).
A második (2009–2010 között) végzett felmérés szerint a németországi muszlim fiatalok 25%-a egyetértett a két állítással, miszerint a Közel-Kelet minden bajának oka Izrael, és hogy a zsidóknak távozniuk kell a Közel-Keletről. (Az állításokkal a nem muszlim német fiataloknak 5%-a értett egyet).
A harmadik, öt éven át végzett és hat országot – Ausztria, Belgium, Franciaország, Németország, Hollandia, Svédország – átfogó, 2013-ban zárult kutatás, amelyet a WZB berlini társadalomtudományi központ végzett el török és marokkói hátterű emberek megkérdezésével, arra jutott, hogy a válaszadók 45%-a szerint „nem szabad megbízni” a zsidókban. S ugyan nem a német kormány támogatásával készült, ám érdemes idézni azt a 2010-es, németországi diákok között készült felmérést, amelyben azzal az állítással, miszerint „az én vallásomban figyelmeztetnek minket, hogy ne bízzunk a zsidókban”, a török hátterű diákok 15,2%-a, a különböző arab országokból származó diákok 18,2%-a és a kurd diákok 20,8%-a értett egyet. A nem bevándorló hátterű diákoknál az egyetértők aránya 2,8% volt.
2011-ben holland nyelvű brüsszeli középiskolák diákjai között végeztek felmérést, amelyek alapján
a muszlim diákok 56,8%-a értett egyet azzal, hogy „a zsidók a világon mindent uralni akarnak”,
29,9%-uk azzal, hogy „a zsidók azt hiszik, jobbak mindenkinél”, 28,6%-uk azzal, hogy „ha zsidókkal üzletelsz, különösen óvatosnak kell lenned” és 28,4%-uk azzal, hogy „a zsidók háborúra uszítanak másokat”. A nem muszlim diákok sorrendben 10,5%-ban, 12,9%-ban, 12,9%-ban és 7,7%-ban értettek egyet a fenti állításokkal – mindegyik esetben „alulmaradva” muszlim diáktársaikkal szemben. 2013-ban genti és antwerpeni muszlim diákok között ismételték meg a felmérést, akiknek 45–50%-a értett egyet különböző antiszemita sztereotípiákkal. A nem muszlim diákok 10%-a értett egyet hasonló nézetekkel a felmérés során.
A holland kormány 2015-ös felmérése szerint, amelyet a holland Verwey-Jonker Instituut társadalomkutató intézet végzett el, a holland muszlimok 12%-a „nem pozitívan” tekint a zsidókra, míg a nem muszlim holland lakosság esetében ez a szám 2%. A holland muszlimok 40%-a „nem pozitívan” tekint az izraeli zsidókra, ugyanez a szám a nem muszlim lakosság körében 10%.
A cionizmusra a holland muszlimok 66%-a tekintett „nem pozitívan”,
míg a nem muszlimok 6%-a érzett csak ugyanígy; ám Izrael állam megítélése terén volt a legnagyobb az eltérés: a muszlimok 62%-a tekintett „nem pozitívan” a zsidó államra, szemben a nem muszlimok körében tapasztalható 13%-os aránnyal. Érdemes megjegyezni, hogy a brit Institute for Jewish Policy Research 2015-ös felmérése szerint azon brit lakosok körében a legnépszerűbb az Iszlám Állam és a Hamász, akik a leginkább elítélik Izraelt. Az ADL 2015 nyarán külön a nyugat-európai muszlim közösségekre fókuszálva végzett felmérést: eredményei szerint a belga muszlimok 68%-a, a spanyol muszlimok 62%-a, a német és az olasz muszlimok 56%-a, a brit muszlimok 54%-a és a francia muszlimok 49%-a vallott antiszemita nézeteket. Általánosságban a nyugat-európai muszlimok 55%-a bizonyult antiszemitának.
A két legfrissebb eredményért pedig ismét az Egyesült Királyságból érkező adatokhoz kell fordulnunk. Az ICM brit kutatóintézet hasonló eredményre jutott 2016-ban: a brit muszlimoknak mindössze 26%-a tekinti problémának az antiszemitizmust, míg az átlagos nem muszlim britek 46%-ának ugyanez a véleménye erről.
A brit muszlimok 35%-a egyetértett az állítással, miszerint a zsidóknak túl nagy hatalmuk van az Egyesült Királyságban,
szemben a nem muszlimok között tapasztalt 9%-kal.
A zsidók brit kormányra gyakorolt befolyását a brit muszlimok 31%-a érezte túl nagynak, szemben a nem muszlimok 7%-ával. A brit muszlimok 39%-a gondolta úgy, hogy a zsidóknak túl nagy a befolyásuk a médiára, a nem muszlim briteknek azonban csak 10%-a értett egyet ezzel az állítással. A zsidóknak a gazdaságra gyakorolt befolyását a brit muszlimok 44%-a érezte túl nagynak, szemben a nem muszlimok körében mért 18%-kal. A brit muszlimok 40%-a vélekedett úgy, hogy a zsidók hűségesebbek Izraelhez, mint az Egyesült Királysághoz.
A brit muszlimok 26%-a szerint a zsidók felelnek a világban tapasztalható háborúkért, 27%-uk szerint pedig a zsidók viselkedése felelős az antiszemitizmusért.
A brit Institute for Jewish Policy Research 2017-es felmérése szerint, míg a nem muszlim britek közel 80%-a fogadja el az állítást, miszerint a brit zsidók éppen annyira britek, mint a nem zsidó britek, ez a szám a muszlimok között 61%, a vallásos muszlimok között pedig 59%. Az állítást, miszerint a brit zsidók pozitívan járulnak hozzá a brit társadalomhoz, a nem muszlim lakosság közel 60%-a fogadja el, míg a muszlimoknak csupán 37%-a, a vallásos muszlimoknak pedig 34%-a. A brit muszlimok 28%-a, a vallásos muszlimoknak pedig 34%-a fogadja el az állítást, miszerint „a zsidók azt hiszik, jobbak másoknál”. Az állítással, miszerint „a zsidók mások kárára gazdagodnak meg”, a muszlimok 27%-a és a vallásos muszlimok 33%-a ért egyet. A muszlimok 27%-a, a vallásos muszlimok 32%-a ért egyet azzal, hogy „a zsidóknak túl nagy a hatalmuk az Egyesült Királyságban”. Az állítással, miszerint „a zsidók a saját céljaikra használják a holokausztot”, a muszlimok 25%-a és a vallásos muszlimok 29%-a ért egyet. A muszlimok 22%-a szerint a „zsidók érdekei eltérnek a nem zsidók érdekeitől”, és ezzel az állítással a vallásos muszlimok 28%-a is egyetért. (Az utóbbi öt állítással a nem muszlim többségi társadalom tagjainak mindegyik esetben kevesebb, mint 20%-a értett egyet).
A fentiekből láthatjuk, hogy bár természetesen nem minden muszlim antiszemita, és mindenfajta általánosítást kerülni kell,
az antiszemitizmus igenis súlyos probléma a nyugati muszlim közösségekben.
Nem tűnik nagy logikai ugrásnak, hogy ezt összekössük a jelenleg látott, Hamász-párti tüntetésekkel, zsidóellenes arocitásokkal.
***
Források:
https://iibsa.org/wp-content/uploads/2012/08/Gunther_Jikeli.pdf
Günther Jikeli: European Muslim Antisemitism. Why Young Urban Males Say They Don't Like Jews (Bloomington, IN.: Indiana University Press, 2015).
Katrin Brettfeld, Peter Wetzels: Muslime in Deutschland. Integration, Integrationsbarrieren, Religion und Einstellungen zu Demokratie, Rechtsstaat und politisch-religiös motivierter Gewalt (Hamburg: Universität Hamburg, 2007).
Natasha Fatah: “After the Paris Attacks: Reflections on the Media”. In: After the Paris Attacks. Responses in Canada, Europe and around the Globe. Szerk. Edward M. Iacobucci, Stephen J. Toope (Toronto, Buffalo, London: University of Toronto Press, 2015), 121–130.
Antisemitism among young people in the Netherlands – Causes and trigger factors. The Coordination Forum for Countering Antisemitism (CFCA), 2015. június 16. https://archive.jpr.org.uk/object-neth69
Jonathan Boyd, L. Daniel Staetsky: Could it happen here? What existing data tell us about contemporary antisemitism in the UK. Institute for Jewish Policy Research, 2015. https://www.jpr.org.uk/documents/JPR.2015.Policy_Debate_-_Contemporary_Antisemitism.pdf
Eliezer Sherman: ADL Poll Shows More than Half of Western European Muslims Harbor Antisemitic Beliefs. The Algemeiner, 2015. június 30. http://www.algemeiner.com/2015/06/30/adl-poll-shows-more-than-half-of-western-european-muslims-harbor-antisemitic-beliefs/
Sandy Rashty: Poll reveals more than a third of British Muslims believe ‘Jews have too much power in UK’. The Jewish Chronicle, 2016. április 11. https://www.thejc.com/news/uk-news/poll-reveals-more-than-a-third-of-british-muslims-believe-jews-have-too-much-power-in-uk-1.63563
L. Daniel Staetsky: Antisemitism in Contemporary Great Britain. A study of attitudes towards Jews and Israel (London: Institute for Jewish Policy Research, 2017).
Fotó: Unsplash
Kapcsolódó vélemény
Nyilván nem. Míg Budapesten Izraellel vállaltak szolidaritást, a Nyugat nagyvárosaiban a palesztinokért tüntetnek.
Ezt is ajánljuk a témában
A Hamász támadása után a lázító hangok elhalkultak. De mekkora rombolást vittek végbe addig? Hogyan fordulhatott szembe a baloldal Izrael biztonsági létérdekeivel? Sebes Gábor írása.
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
Több tucat légicsapást hajtott végre az izraeli légierő Szíriában, köztük a fővárosban, Damaszkuszban is.
Szerinte Izrael ellen koncepciós per folyik.
Egy kérdés marad: hogyan bírja ki a világ Bidenék világháborús terveit, amíg Trump átveszi a Fehér Házat?