Von der Leyen: Ukrajna jövője az EU-ban van
Az Európai Bizottság elnöke évértékelő beszédet tartott az EU helyzetéről. Az EB támogatja Ukrajna EU-csatlakozását, illetve Bulgária és Románia belépését a Schengeni övezetbe.
A lap szerint az EU-tagsági tárgyalások, amennyiben jóváhagyják Ukrajna csatlakozását, jelentős győzelemnek számítana Kijev számára a Moszkvával való konfliktusában.
Az EU-tagállamok decemberben döntenek arról, hogy Ukrajna megkezdheti-e a csatlakozási tárgyalásokat, amihez mind a 27 uniós ország egyhangú támogatására szükség van – írja a Reuters. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke elismerően nyilatkozott arról, hogy Ukrajna az Oroszországgal fennálló konfliktus ellenére is előrehaladást ért el a tagjelölti státusz megszerzésében.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Európai Bizottság elnöke évértékelő beszédet tartott az EU helyzetéről. Az EB támogatja Ukrajna EU-csatlakozását, illetve Bulgária és Románia belépését a Schengeni övezetbe.
A tagjelölt országoknak azonban különböző politikai és gazdasági kritériumoknak kell megfelelniük, többek között a demokráciával, a jogállamisággal és a gazdasági normákkal kapcsolatos szigorú feltételeknek, mielőtt megkezdhetik az uniós tagsági tárgyalásokat. Júniusra Kijev a hét előírt lépésből kettőt teljesített, de további előrelépésre van szüksége olyan területeken, mint az igazságügyi reform, a korrupcióellenes erőfeszítések, a pénzmosás megelőzése, az oligarchák befolyásának csökkentése és a kisebbségi jogok javítása.
Franciaország és Németország várhatóan támogatni fogja a tárgyalásokat, ha a Bizottság pozitív értékelést ad.
Ukrajna számára a legfőbb akadályt Magyarország jelenti, különösen az Ukrajnán belüli magyarokkal való bánásmód tekintetében
– olvasható a cikkben.
„Orbán Viktor magyar miniszterelnök melegebb kapcsolatokat ápol Moszkvával, és összeütközésbe került Kijevvel a magyar nemzetiségűek nyelvi jogai és más kérdések miatt, beleértve a magyarországi OTP Bank ukrán feketelistára való felvételét” – írja a szerző. Hozzáteszi, Magyarország ragaszkodik ahhoz, hogy az ukrajnai magyar közösség jogait figyelembe vegyék Ukrajna csatlakozásának értékelésénél.
A Reuters szerint az EU-tagsági tárgyalások, amennyiben jóváhagyják Ukrajna csatlakozását, jelentős győzelemnek számítana Kijev számára a Moszkvával való konfliktusában, valamint abban a törekvésében, hogy eltávolodjon az orosz befolyástól és a Nyugathoz igazodjon. Az ilyen tárgyalások általában évekig tartanak, és bonyolultak lennének Ukrajna számára, amely egy viszonylag szegény, még mindig háborúban álló ország, amelynek lakossága meghaladja a 40 milliót, és amely megváltoztathatja az EU gazdasági és politikai dinamikáját.
Hozzáteszik,
Von der Leyen felvázolt egy olyan Európai Unióról alkotott elképzelését is, amely nemcsak Ukrajnát, hanem Moldovát és a nyugat-balkáni országokat is magában foglalja.
Egyes tisztviselők arra számítanak, hogy a Bizottság pozitív ajánlást fog tenni Ukrajna tagsági tárgyalásaira, esetleg további feltételekkel, például a köztisztviselőkre vonatkozó szigorúbb vagyonnyilatkozati szabályok bevezetésével a korrupcióellenes erőfeszítések részeként.
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a Mandiner.hu számára.
Nyitókép: Nicolas Economou / NurPhoto / NurPhoto via AFP