Szoros verseny esetén a Demokrata Párt vesztét jelentheti egy progresszív professzor, aki úgy beszél mint egy baptista prédikátor, de úgy gondolkodik mint egy forradalmár. Bár semmi esélye a győzelemre, eddig hiába kérik a demokraták, hogy lépjen vissza: bemutatjuk Cornel Westet!
Cornel West az amerikai közélet ismert figurája, aki évtizedek óta rendszeres vendége a televíziós műsoroknak, ahová általában a faji kérdésekkel kapcsolatosan hívják. West dallamos, hosszú mondatokban beszél, mint egy baptista prédikátor, és mindenkit „testvérnek” és „testvérnőnek” szólít. Bár retorikáját áthatják a keresztény szólamok, ezeket progresszív ideológiákkal vegyíti.
A hetvenéves West, aki korábban több amerikai elitegyetemen is tanított, némi meglepetésre júniusban bejelentette: a Demokrata Párton kívül indul az elnökségért. A baloldali gondolkodó az amerikai Zöld Párt támogatásával szeretne felkerülni a szavazólapokra.
Az amerikai média eddig nem sokat foglalkozott a kampányával, azonban az Echelon Insights előrejelzése szerint, ha Trump, Biden, és West a három induló, akkor
West akár 4%-át is elviheti a szavazatoknak.
Ez pedig némi aggodalmat keltett a demokrata körökben.
Cornel West az elmúlt évtizedekben egy olyan fontos értelmiségivé vált, akinek támogatását a demokrata jelöltek igyekezetek megnyerni. A magát demokratikus szocialistának nevező professzor 2008-ban támogatta Barack Obama kampányát, azonban hamar ellene fordult. Néhány évvel később a TIME magazinnak elmondta: 2012-ben már nem szavazott Obamára, mivel „képtelen volt egy háborús bűnösre szavazni”,
és kijelentette: Obama gerinctelen, amiért középre pozicionálta magát.
West gyakran kifakad az amerikai „neoliberális elitre”, amely szerinte mindkét pártot irányítja.
2016-ban támogatta Bernie Sanders elnökjelölti kampányát. Most azonban úgy döntött ő maga fog próbálkozni. Több interjúban elmondta: „közepes képességűnek” tartja az Egyesült Államok politikai vezetőit, és nem érti, hogy annyi „rendes amerikai” közül miért pont ilyen emberekre lehet csak szavazni.
Az Atlantic magazin júliusban hosszasan elmélkedett azon: a Fehér Ház aggódik West elnöki kampánya miatt. Ennek oka igen egyszerű: 2016-ban már bezavart a demokrata oldalnak egy harmadik párti jelölt. Ez nem volt más, mint Jill Stein, aki a Zöld Párt színeiben fontos szavazatokat vitt el Hillary Clintontól, és jelenleg ő segíti West kampányát is.
David Axelrod, Obama korábbi tanácsadója az Atlantic újságírójának elmondta: a demokraták nem figyelnek eléggé Westre.
„2016-ban a Zöld Párt túlméretezett szerepet játszott abban, hogy a választás Donald Trump irányába billent.
Most, hogy Cornel West a lehetséges jelöltjük, ez könnyen megtörténhet újra” – írta Axelrod az X (Twitter) oldalán.
Axelrod azt is elmondta: 2020-ban is mindössze három államon és kicsit több mint 40 ezer szavazaton múlt Biden győzelme,
ha lett volna egy erős harmadik párti jelölt, könnyen Trump irányába dőlhetett volna a verseny.
Hasonló aggodalmakat fogalmaztak meg más demokraták is, akik ellenzik West jelöltségét.
A professzor szerint azok, akik rá fognak szavazni, valószínűleg egyébként egyáltalán nem szavaznának, és különösen nem szavaznának Bidenre vagy Trumpra.
„Van ez a narratíva, szerintem egy hamis narratíva, hogy vannak, akik köztem és Biden között választanak. Nem, szerintem már eleve feladták Bident” – mondta Cornel West az NBC News egyik műsorában.
A demokraták aggodalmainak súlyosságát jelzi: Bernie Sanderst is bedobták West ellen. Sanders egy interjúban kijelentette: a progresszíveknek támogatnia kell a demokratákat, akár Trump a jelölt, akár bárki más.
West úgy reagált: megérti „Bernie testvér” érveit, de ő nem ért egyet vele.
„Szerintem a szíve mélyén tudja azt:
a Demokrata Pártnak alapvetően nem áll szándékában, hogy felszólaljon a szegény és a dolgozó emberek érdekében.
Egy vállalati szárny dominálja a pártot, a külpolitikát pedig militaristák határozzák meg” – mondta a professzor.
West több interjúban hangsúlyozta: komolyan gondolja a kampányát, és 2024 novemberéig szeretné vinni azt.
Cornel West elsősorban a Demokrata Párt progresszív szavazóit szívhatja el, különösen azokat, akik nem kedvelik Joe Bident. Az Echelon Insights felmérése szerint leginkább az afro-amerikaiakat, a fiatalokat és a diplomásokat vonzza West.
A Zöld Párt támogatásával induló jelölt három nagy célt fogalmazott meg.
Az első: „a birodalom lebontása”. A professzor
jelentősen csökkentené az Egyesült Államok katonai költségvetését és felszámolná a NATO-t.
A balos aktivista többször kifejtette: szerinte a NATO is felelős az orosz-ukrán háborúért, és ő minél előbb véget vetne a háborúnak ahelyett, hogy fegyvereket adna Ukrajnának. West gyakran tesz Izrael-ellenes kijelentéseket, és programjában is megemlíti, hogy elvenné a támogatásokat a zsidó államtól.
Ami szociális tervei illeti, a programját a „demokrácia elszabadításának” nevezi. Dekriminalizálná a drogokat, kártérítést fizetne az afroamerikaiaknak és liberalizálná a bevándorlást. Harmadik programja az ambiciózus a „Bolygó megmentése” nevet kapta, amely a Green New Deal felélesztését ígéri.
Mindezek szólhatnak a Bidenből kiábrándult demokratákhoz, de valószínűleg Trump szavazói nem fognak elcsábulni a kárpótolások vagy az olaj cégek megtámadásának terve hallatán.
A demokraták aggodalma valószínűleg nem megalapozatlan Westtel kapcsolatban.
A jelenlegi felmérések szoros versenyt ígérnek Trump és Biden között. Ha West 2024-ben rajta lesz a szavazólapon, potenciálisan nehéz helyzetbe hozhatja a demokraták jelöltjét.
Nyitókép: Flickr/Gage Skidmore