Hivatalosan is augusztus van, ami azt jelenti, hogy az utolsó eurokraták is elutaznak kedvenc nyári üdülőhelyükre, és Brüsszel nagy része „nem dolgozik” – írja a Politico. Néhány biztosnak azonban az a „megtiszteltetés” jutott, hogy a nyáron is szolgálatban marad, és vészhelyzet esetén ügyeletes személyként jár el.
A korábbi bizottsági vezető, Jean-Claude Juncker 2017-ben vezette be a rendszert, hogy megmutassa, az EU sosem alszik, utódja, Ursula von der Leyen pedig folytatta. A beosztást minden ötéves bizottsági ciklus kezdetén állítják össze, és az összes szünidőre kiterjed, minden egyes biztos 13 napig tartja a frontot. Von der Leyen és Josep Borrell, az EU vezető diplomatája mentesül ez alól.
Az ügyeletes biztosok hivatalos munkaköri leírása leginkább a „kijelölt túlélőként” írható le.
A kijelölt biztos lesz a felelős, ha váratlan válsághelyzet alakul ki, és fenntartja „a Bizottság alapvető feladatainak folyamatosságát”
– mondta a Bizottság szóvivője, hozzátéve, hogy ezek közé tartozik a „koordináció, a döntéshozatali folyamatok és a kommunikáció”.
A gyakorlatban azonban augusztusban nem sok döntéshozatal zajlik Brüsszelben.
„A Berlaymontban ülnek és az ablakukból nézik az esőt”
– mondta egy bizottsági tisztviselő, akinek névtelenséget biztosítottak, hogy belső ügyekről beszélhessen.
Nyári beosztás
Virginijus Sinkevičius környezetvédelmi biztos tartja kezében ezen a héten a Berlaymont kulcsait, Janusz Wojciechowski mezőgazdasági főnök után, aki a múlt héten volt szolgálatban.
Stella Kyriakides egészségügyi biztos augusztus 5-11. között kénytelen lesz elszakadni a ciprusi strandoktól, majd Ylva Johansson belügyi főnök veszi át a gyeplőt augusztus 12-18. között, végül pedig Helena Dalli egyenlőségi biztos augusztus 19-27. között.
Annak ellenére, hogy Brüsszel mindent megtesz a nyári szabadságok szentségének megőrzése érdekében, a külvilág néha mégis bekopogtat. Wojciechowski, Dalli és Johansson 2021 nyarán volt szolgálatban, amikor a fehéroroszországi migrációs vészhelyzet és az afganisztáni tálib hatalomátvétel mozgásba hozta az uniós fővárosokat.
Nyitókép: MTI/AP/Mindaugas Kulbis