Ferenc pápa: Bátor békemenetekre van szükségünk
Portugáliában is a háború lezárására szólított fel a szentatya.
Az egyházfő szerint az élet anyagi dimenzióját a spirituális dimenzió nagyobb összefüggésében kell vizsgálni.
Ferenc pápa portugáliai látogatásának második napján, csütörtökön a Portugál Katolikus Egyetemen tartott beszédében a globális felmelegedés és a gazdasági egyenlőtlenség elleni küzdelemre szólította fel a hallgatókat, arra bíztatva őket, hogy kiváltságaikkal élve, tegyék igazságosabbá és befogadóbbá a világot.
Az Universidade Católica Portuguesa katolikus egyetem, Portugália egyik legnevesebb felsőoktatási intézményének diákjai a Lisszabon központjában elterülő kampuszon egyházi dalokat énekelve fogadták az egyházfőt.
A kampuszon tartott beszédében a pápa arra buzdította a diákokat, hogy merjenek kockázatot vállalni, ne engedjenek a status quo kísértésének és ne álljanak saját helyzetük védelmében az „elitizmus és egyenlőtlenség jelenlegi globális rendszere” szolgálatába.
Az egyetemi diplomát nem szabad pusztán a személyes jólét elérésére kiadott jogosítványnak tekinteni, hanem megbízólevélnek arra, hogy egy igazságosabb és befogadóbb – azaz valóban progresszív – társadalomért dolgozzunk”
– mondta.
Ferenc pápa arra buzdította a diákokat, hogy a tanulmányaikból eredő kiváltságokat a közjó szolgálatára fordítsák, különösen a környezet, a szegények és az elesettek gondozására. Szavai szerint a globális felmelegedés megfékezésére tett jelenlegi ígéretek csupán „félmegoldások, és csak késleltetik az elkerülhetetlen katasztrófát”.
„A ti nemzedéketek lehet az a nemzedék, amely már meg tud felelni ennek a kihívásnak. Ti rendelkeztek a legfejlettebb tudományos és technológiai eszközökkel, de kérem, ne essetek rövidlátó módon a részletek csapdájába” – intette hallgatóságát az egyházfő.
Össze kell hangolnunk az elsivatagosodás tragédiáját a menekültekével, a növekvő migráció problémáját a csökkenő születési aránnyal, az élet anyagi dimenzióját pedig a spirituális dimenzió nagyobb összefüggésében kell tudnunk vizsgálni”
– fogalmazott Ferenc pápa, hangsúlyozva, hogy a polarizált megközelítések helyett „egységes vízióra van szükségünk, olyan vízióra, amely képes áttekinteni a teljes egészet”. A találkozót követően Ferenc pápa a tengerparti Cascais városába utazott meglátogatni a különböző hátterű és nemzetiségű fiatalok összehozására általa évekkel ezelőtt létrehozott Scholas Occurrentes alapítvány helyi szervezetét.
Ezt is ajánljuk a témában
Portugáliában is a háború lezárására szólított fel a szentatya.
Ferenc pápa a héten Lisszabonban tartózkodik, és részt vesz a II. János Pál által a fiatalok hitéletének támogatására a nyolcvanas években kezdeményezett Ifjúsági Világtalálkozó idei rendezvényén. Az egyházfő látogatásával a fiatalokat kívánja a legfontosabb társadalmi igazságossági, gazdasági és környezetvédelmi prioritások támogatására ösztönözni.
(MTI)
***
Nyitókép: Kovács Tamás /MTI