Disztópia élőben: Kanadában sorra tűnnek el a hírek a Facebookról

2023. augusztus 04. 16:14

Zuckerbergék beváltják fenyegetésüket, Kanadában elzárják a Facebookot és az Instagramot az újságok hírszolgáltatása elől. A Google is azt fontolgatja, hogy korlátozza a hírekhez való hozzáférést az észak-amerikai országban.

2023. augusztus 04. 16:14
Facebook chief Zuckerberg testifies to lawmakers after data hijacking scandal
Rajcsányi Gellért
Rajcsányi Gellért

A Facebookot kiadó Meta vállalat úgy döntött, elzárja a továbbiakban a népszerű közösségimédia-felületet az újságok elől Kanadában. Ez azt jelenti, hogy az észak-amerikai ország lakói mostantól hiába keresik, nem fogják megtalálni ország és világ híreit a Facebook és az Instagram felületein –

a Facebook elveszíti újság jellegét.

Mark Zuckerbergék nem hirtelen felindulásból döntöttek így. Kanada törvényhozói júniusban elfogadták az Online News Act nevű törvényt, ami azt a célt kívánta szolgálni, hogy bizonyos platformok osszák meg bevételeiket a hír- és egyéb újságtartalmakat előállító médiumokkal, vagyis hogy a közvetítésből óriási forgalmat generáló, de saját tartalmat önmagában nem előállító közösségi médiumok juttassanak valamit a drága pénzből konkrét tartalmakat létrehozó vállalkozásoknak. 

A cél az volt, hogy az újságok drámaian lecsökkent hirdetési bevételei helyett innen szerezzenek pénzforrást a további kiegyensúlyozott működésre.

Kanadában két amerikai óriáscég, 

a Facebook és a Google teszi zsebre a digitális hirdetési piac bevételeinek mintegy 80 százalékát.

Az új kanadai törvény viszont nem nyerte el a Facebook-anyavállalat és a Google tetszését sem.

Zuckerbergék már két évvel korábban hasonló csatát vívtak egy másik angolszász országgal, Ausztráliával. Mint arról akkori cikkünkben beszámoltunk: az ausztrál jogalkotók a médiacégek követelését megalapozottnak látták: híreiket ezek a felületek ingyen használják saját forgalmuk és ezzel bevételeik növelésére. Az ausztrál tervezet mögötti fő lobbierő a neves médiaguru, Rupert Murdoch News Corp nevű vállalata volt, amely ausztrál, brit és amerikai sajtótermékek tulajdonosa.

Az ausztrál médiacégek azért is érezték felemásnak az eddigi jogi helyzetet, mert például 

a Facebook esetében nekik fizetniük kellett az ott elhelyezett hirdetéseikért

vagy a média számára létrehozott Facebook News szolgáltatásban elhelyezett tartalmaik után – míg az általuk előállított hírek Facebook-felhasználásából keletkezett látogatottsági előnyökhöz a tech cég ingyen jutott hozzá.

A Facebook 2021-es  „hírtelenedése” kisebb sokkot okozott Ausztráliában: szinte minden szektor, a tűzoltóságtól az oktatási intézményeken keresztül a kórházakig jelezte, hogy kulcsfontosságú információkhoz nem jutnak hozzá a platform ezen szolgáltatásának kikapcsolásával. A járványveszély kellős közepén a közösségi médiás szolgáltató döntését sokan felelőtlennek tartották. Scott Morrison akkori ausztrál miniszterelnök a helyzetből gyorsan levonta a fő politikai tanulságot – egyébként éppen a Facebook-oldalára tette ki a nyilvánosság számára: a Facebook döntése élesen mutatja, hogy

a nagy tech cégek nagyobbnak érzik magukat a választott kormányoknál,

befolyásuk miatt pedig úgy tesznek, mintha a törvények fölött állnának.

Az ausztrál konfliktus során a Meta először letiltotta a hírek megosztását a közösségi oldalon, később viszont vállalták, hogy fizetnek valamennyit a kiadóknak a megosztott tartalmakért. 

Ezt is ajánljuk a témában

Kitört a nagy tech háború a Facebook és Ausztrália között

Szép új világ Ausztráliában: a helyi kormány törvényileg kényszerítené a Facebookot a felületén megjelent hírek után a fizetésre, mire Zuckerbergék nemes egyszerűséggel letiltották a hírek facebookos megosztását Ausztráliában – erre pedig az ausztrál kormány kezdte verni az asztalt.

Kanadában viszont még csak most kezdődik az ütközet. A Meta augusztus 1-jével kezdte letiltani a hírek megosztását, 

kanadaiak tömegei ezekben a napokban észlelhetik, hogy eltűntek a hírek a felületeikről.

A kanadai törvény arra kötelezné a tech óriásokat, hogy kezdjenek tárgyalásokba az újságkiadókkal a finanszírozás kérdéséről.

A Facebook-anyavállalat szerint viszont a kanadai jogszabály tévesen mutatja be azt, milyen előnyhöz jutnak az újságok, amikor a felületüket használják. „A törvény azon a téves feltételezésen alapul, hogy a Meta nem fair előnyökhöz jut azzal, ha az újságok megosztják tartalmaikat rajta. De ennek épp az ellenkezője az igaz” – érvel a Facebook-anyacég, szerintük épp az újságok tudják ezzel növelni a saját közönségüket. Azt közölték, hogy az előző évben 12 hónap alatt 230 millió kanadai dollárnyi forgalmat generáltak a kanadai kiadók számára.

A Google egyébként szintén azt tervezi, hogy letiltja a hírekhez való hozzáférést számos termékén keresztül.

Kanadában most sok az aggódó hang: a francia nyelvű Québec tartomány független hírszolgáltatói a saját túlélésük miatt aggódnak, miután eltűnnek híreik a Facebookról. 

„Egy biztos vesztese már van ennek: a kanadai emberek” 

– mondja egy magazin vezetője. A The Rover nevű oknyomozó portál vezetője elmondja: a szélesebb tömegekhez a Facebookon keresztül jutottak el, ennek hiányában viszont csak a mostani előfizetőikhez tudnak eljutni. „Ebből etetem a családomat. Ebből fizetem a kiadásaimat. Ha mindez folytatódik, minden veszélybe kerül, és ez megrémít” – fakadt ki a CBC kanadai közmédiának.

Ugyanakkor a teljesen nonprofit, civil kezdeményezések is buknak a helyzeten: a Forget the Box nevű, montreali közösségi művészeti magazin vezetője amiatt panaszkodik, hogy a Meta tévesen újságnak kategorizálta be őket, és így őket is eltüntetik a Facebookról.

Érdekes tény, hogy 

a Facebook és a Google saját anyaállama, Kalifornia törvényhozói is észlelték a problémát, 

és ott is olyan törvényt készítenek elő, mely szerint a náluk székelő óriáscégeknek fizetniük kellene a hírekért. A Meta itt is felemelte a szavát a tervezet ellen – és úgy alakult, hogy egy évre elnapolták annak megtárgyalását.

 

Nyitóképen: Mark Zuckerberg, a Facebook vezére (JIM WATSON / AFP)


 

Összesen 43 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
MaBaker
2023. augusztus 05. 01:17
Soha az életben nem olvastam híreket a fészbúkról, mégis tájékozottabb vagyok az emberek nagyrészénél. Nem is értem mi ez a hiszti. Híreket akarsz olvasni, menj a híroldalra. Még úgyis sok lesz a szemét.
Obsitos Technikus
2023. augusztus 04. 23:21
Jaj most honnan tudom meg, mikor megy férjhez a válófélben lévő Castro-fattyú, és milyen színes zoknira váltott?
drrc
2023. augusztus 04. 19:58
Szóval a kórház, meg a többi facebook nyomogató kretén alkalmazottai nem tudják, honnan lehet a szakmájukba vágó hirekhez jutni. Siralmas.
gekk
2023. augusztus 04. 19:47
Sany Xepi 2023. augusztus 04. 17:23 🔷Kanadában annyi hír tűnik amennyi segíti a liberális győzelmet. Ők már megszokták és szeretik, hogy bármit tehetnek velük amit akarnak. Nnnaa ez nálunk orbit egybites szavazoncserege. Megszokták, szeretik, hogy a gazdájuk bármit megtehet velük.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!