Zelenszkij szerint 200 ezer európai katonára lesz szükség Ukrajnában a béke garantálására
Az ukrán elnök Davosban figyelmeztette az EU vezetőit, hogy erősítsék meg magukat, mert az amerikaiak távol lesznek, az oroszok pedig közel.
Kaiser Ferenc szerint „a nagyobb probléma az, hogy a NATO szövetségeseinek jelentős része is úgy látja, a magyar politika oroszbarát”.
Magyarország magatartása és Oroszországgal való kapcsolata nem felel meg NATO-szövetséges státusának – vélekedett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök finn, svéd, dán és norvég újságíróknak a hétvégén adott interjújában.
Nagyon furcsa a helyzet: lehet-e egy NATO-ország Oroszország pártján és a NATO ellen?”
– idézte Zelenszkijt a Jevropejszka Pravda ukrán hírportál. Az elnök szerint egy NATO-szövetséges ország nem állhat Oroszország mellett, amely ellenségnek tekinti a NATO-t. „Úgy gondolom, hogy ez nem megfelelő viselkedés” – mondta, hangsúlyozva, hogy pusztán „a saját szubjektív véleményét” mondja.
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, Szijjártó Péter külügyminiszter erre reagálvanégy pontban fogalmazta meg az ukrán elnöknek címzett válaszát.
Szijjártó a következőket írta válaszában:
„Nos:
1. Ezt szerencsére nem ő dönti el.
2. A magyar emberek már eddig is rendkívül magas árat fizettek ezért a háborúért.
3. Számos magyar ember – a kárpátaljai magyar közösség tagjai – halt már meg ebben a háborúban.
4. Ha ez a nyilatkozat azt jelenti, hogy: »Tisztelettel megköszönöm a magyaroknak, hogy beengedtek és elláttak több mint egymillió menekültet Ukrajnából, és tisztelettel megköszönöm, hogy folyamatosan küldik a segélyeket!«, akkor »Szívesen és számíthatnak ránk a jövőben is.«”
Az ukrán elnök kijelentése azóta is foglalkoztatja a közvéleményt. Kaiser Ferenc egyetemi docens az ATV-nek azt nyilatkozta, hogy „nem mérvadó az ukrán elnök kijelentése”. A biztonság- és védelempolitikai szakértő szerint azonban mindez nem tesz jót a magyar–ukrán kapcsolatnak, „de azok eddig sem voltak kifejezetten jók”.
Kaiser úgy véli, „a nagyobb probléma az, hogy a NATO szövetségeseinek jelentős része is úgy látja, hogy a magyar politika oroszbarát, sőt, ugye az EU-s tagállamok többsége is úgy látja, és
ennek azért már gazdasági és egyéb következményei is lehetnek”
– hívta fel a figyelmet a szakértő.
Nyitókép: STR / Ukrán elnöki hivatal sajtóosztálya / AFP
***