Financial Times: Putyin rövidesen beváltja az ígéretét, már a hétvégén Oresnyik rakéták zúdulhatnak Ukrajnára
Hamarosan nehéz helyzetbe kerülhet Ukrajna a brit lapnak nyilatkozó tisztviselők szerint.
Kaiser Ferenc szerint „a nagyobb probléma az, hogy a NATO szövetségeseinek jelentős része is úgy látja, a magyar politika oroszbarát”.
Magyarország magatartása és Oroszországgal való kapcsolata nem felel meg NATO-szövetséges státusának – vélekedett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök finn, svéd, dán és norvég újságíróknak a hétvégén adott interjújában.
Nagyon furcsa a helyzet: lehet-e egy NATO-ország Oroszország pártján és a NATO ellen?”
– idézte Zelenszkijt a Jevropejszka Pravda ukrán hírportál. Az elnök szerint egy NATO-szövetséges ország nem állhat Oroszország mellett, amely ellenségnek tekinti a NATO-t. „Úgy gondolom, hogy ez nem megfelelő viselkedés” – mondta, hangsúlyozva, hogy pusztán „a saját szubjektív véleményét” mondja.
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, Szijjártó Péter külügyminiszter erre reagálvanégy pontban fogalmazta meg az ukrán elnöknek címzett válaszát.
Szijjártó a következőket írta válaszában:
„Nos:
1. Ezt szerencsére nem ő dönti el.
2. A magyar emberek már eddig is rendkívül magas árat fizettek ezért a háborúért.
3. Számos magyar ember – a kárpátaljai magyar közösség tagjai – halt már meg ebben a háborúban.
4. Ha ez a nyilatkozat azt jelenti, hogy: »Tisztelettel megköszönöm a magyaroknak, hogy beengedtek és elláttak több mint egymillió menekültet Ukrajnából, és tisztelettel megköszönöm, hogy folyamatosan küldik a segélyeket!«, akkor »Szívesen és számíthatnak ránk a jövőben is.«”
Az ukrán elnök kijelentése azóta is foglalkoztatja a közvéleményt. Kaiser Ferenc egyetemi docens az ATV-nek azt nyilatkozta, hogy „nem mérvadó az ukrán elnök kijelentése”. A biztonság- és védelempolitikai szakértő szerint azonban mindez nem tesz jót a magyar–ukrán kapcsolatnak, „de azok eddig sem voltak kifejezetten jók”.
Kaiser úgy véli, „a nagyobb probléma az, hogy a NATO szövetségeseinek jelentős része is úgy látja, hogy a magyar politika oroszbarát, sőt, ugye az EU-s tagállamok többsége is úgy látja, és
ennek azért már gazdasági és egyéb következményei is lehetnek”
– hívta fel a figyelmet a szakértő.
Nyitókép: STR / Ukrán elnöki hivatal sajtóosztálya / AFP
***